Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Papandreou’ya antik kenti gezdirdi. Sempozyumun amacı, 1998 yılından bu yana politikacılar, akademisyenler, gazeteciler ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getirerek, küresel ve bölgesel konularda diyalog oluşturmak olarak belirlendi.

Papandreou’nun ziyaretinin ardından, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Toplantı Salonu’nda yapılan konuşmada Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, sempozyum katılımcılarına İngilizce bir konuşma yaptı. Konuşmasında dünya çapındaki iklim krizi, savaşlar, ekonomik sorunlar ve işsizlik gibi meydan okumalara değinen Sengel, bu sorunların çözümü için evrensel bilimsel değerler ve sürdürülebilir politikalarla birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

Yorgoppndr Foto (3)

SANAT VE DÜŞÜNCENİN DOĞDUĞU TOPRAKLAR

Ayrıca, geçtiğimiz günlerde yaşanan orman yangınına da değinen Sengel, bu tür olayların antik ve tarihi bölgeler için büyük bir tehdit oluşturduğunu vurguladı. Efes Selçuk’un sanat ve düşüncenin doğduğu topraklar olduğunu vurgulayan Sengel, Papandreou gibi barış elçisi siyasetçiler ve Zülfü Livaneli gibi sanatçıların dostluğuyla farklı ülkelerden gelen misafirleri ağırlamanın büyük bir onur olduğunu dile getirdi.

Papandreou da konuşmasında, Simi Sempozyumu çerçevesinde burada bulunmanın ve dostluklar kurmanın önemine değindi. Hava kirliliği, savaşlar ve küresel ısınma gibi küresel sorunların, bu tür dostluklarla barış içinde daha iyi çözülebileceğine inandığını belirtti.

Ziyaretin sonunda, Filiz Ceritoğlu Sengel’in hediye ettiği zeytin fidanıyla simgelenen dostluk ve işbirliği vurgusu yapıldı. Papandreou, Efes Selçuk’u ziyaretinden dolayı büyük bir ekip tarafından sıcak bir şekilde karşılandığını ve bu atmosferin önemli olduğunu ifade etti.

Muhabir: İPEK KIRCA