Türk vatandaşları için seyahat planlarında önemli bir değişiklik meydana geldi: Yunan adalarına kapıda vize dönemi başladı. Bu yeni uygulama ile Türk turistler, Schengen vizesine başvuruda bulunmadan 10 Yunan adasına kolaylıkla seyahat edebilecekler. İşte, detaylar ve yeni tatil olanakları...

Yunan adaları kapıda vize uygulaması nedir?

Türk turistler için kapıda vize dönemi, 1 Nisan Pazartesi itibarıyla başladı. Yunanistan'ın Rodos adasındaki limanda, Türk turistlere özel yeni bir tatil vizesi terminali açıldı. Bu uygulama ile Türk vatandaşları, 60 euro ödeyerek ve geçerli bir pasaportla bir haftaya kadar 10 Yunan adasını ziyaret edebilecekler.

Bu önemli değişiklik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 yılı Aralık ayında Atina'da Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile gerçekleştirdiği ikili işbirliği anlaşmalarıyla başladı. Miçotakis, bu uygulamanın turizmi canlandırmak için yapıldığını ve yerel ekonomilere katkı sağlayacağını belirtti.

Vize almak isteyen Türk vatandaşlarının geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekiyor. Pasaport kontrolünün yanı sıra başvuranların parmak izleri de alınacak. Ancak, bu vize ile diğer AB üyesi ülkelere seyahat etmek mümkün olmayacak.

Yunan adalarında bu yeni uygulamanın, turist akışında önemli bir artışa neden olması bekleniyor. Rodos Limanı Fonu başkanı Vassilis Vayiannakis, Türk turistlerin hafta sonları adalara gelmeye başlayacağını açıkladı.

Türk turistler, Midilli, Limni, Sakız Adası, Samos, Leros, Kalimnos, Kos, Simi ve Meis adalarının limanlarında bu tatil vizelerini alabilecekler. Daha küçük adaların programa Haziran ayında dahil olması planlanıyor. Bu yeni düzenleme ile Türk turistlere geniş bir tatil seçeneği sunulurken, Yunan adaları da turizm gelirlerini artırmak için yeni bir adım atmış oluyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ