İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin iş kazalarını en aza indirmek amacıyla çeşitli risk gruplarına yönelik eğitimlerine devam eden İZELMAN OSGB, 3-4 Temmuz tarihlerinde yüksekte çalışan personel için Yüksekte Çalışma Eğitimi düzenledi.

2011 yılından bu yana Türkiye’nin ilk kamu Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak faaliyet gösteren İZELMAN OSGB, İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmaktadır. Bu kapsamda toplam 17 bin çalışanın güvenli ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması hedeflenmektedir. Yüksekte Çalışma Eğitimi, çalışanların güvenli bir şekilde yüksekte iş yapabilmeleri için gerekli bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlamaktadır. Eğitimlerde, yüksekte çalışmanın riskleri, ekipmanların doğru kullanımı ve acil durum prosedürleri gibi hayati konular ele alınmıştır. Eğitimler, İş Güvenliği Uzmanları Gamze Göktan ve Çağrı Kadir Onay tarafından verilmiştir ve asansör bakım onarım, ağaç budama, çatı bakım onarım gibi yüksekte çalışan risk grubundaki personel hedeflenmiştir.

İş Güvenliği Uzmanı Gamze Göktan, eğitimin amacının çalışanları bilinçlendirmek olduğunu belirterek, yüksekte çalışırken sadece emniyet kemeri takmanın yeterli olmadığını söyledi. Göktan, çalışma ortamındaki riskleri belirleyerek personele anlattıklarını ve alınması gereken önlemler konusunda bilinçlendirme yaptıklarını vurguladı.

Yuksekte Calisanlara Teorik Ve Pratik Egitim Veriliyor

Bilgilerin kalıcı olmasını sağlıyoruz

İş Güvenliği Uzmanı Çağrı Kadir Onay ise, yüksekte çalışma eğitiminin her personel için önemli olduğunu dile getirerek, belirli bir seviye farkı bulunan ve düşüldüğünde yaralanma ihtimali olan her işin, yüksekte çalışmak olduğunu ve bu yüzden önlem alınması gerektiğini belirtti. Onay, eğitimlerin hem teorik hem de pratik olarak devam ettiğini ve verilen bilgilerin kalıcı olmasını sağladığını ifade etti.

Eğitimlere katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından Yasin Dalgıç, eğitimlerin faydalı olduğunu belirterek, kurallara uyarak daha dikkatli çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Bir diğer katılımcı Çağrı Çam ise, yüksekte çalışmanın risklerine dikkat çekerek, eğitimlerle kemer takmanın ve diğer aparatların kullanımının önemini bir kez daha öğrendiklerini vurguladı.

İZELMAN AŞ, 6331 sayılı yasa gereği çalışanlarına düzenli olarak işyeri tehlike sınıfına göre temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri de vermektedir. Az tehlikeli işyeri sınıfındaki personel için 3 yılda bir 8 saat, tehlikeli işyeri sınıfındaki personel için 2 yılda bir 12 saat ve çok tehlikeli işyeri sınıfındaki personel için her yıl 16 saat temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri düzenlenmektedir.

Muhabir: Canan Kaya