Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, sessizliğini bozdu. Yerel Seçim’de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile ittifak kuracaklarına dair çıkan haberler ile ilgili açıklama yapan İnce, yerel seçime kendi adaylarıyla gireceklerini belirterek, CHP ile ittifak kurmayacaklarını açıkladı. İnce’nin ‘Ayrı dünyaların insanıyız’ sözlerine sosyal medya hesabından cevap veren CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel ise, İnce’nin yapılan görüşmelerde isteklerini belirttiğini ancak istediğini alamadığı için böyle bir açıklama yaptığını kaydetti.

“Bir gün şartlar değişirse…”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 13 belediye için adaylarını açıkladığı toplantıda, CHP ile ittifak yapacaklarına ilişkin haberleri yalanladı. İnce, genel seçimlerde kurulan Altılı Masa ittifakını hatırlatarak, ittifak üyelerinin CHP’yi yüz üstü bıraktığını ancak kendisinin onlara el uzattığını kaydetti. ‘Bu arkadaşları herkesi terk ettiği günlerde ben elimi uzattım ama şunu gördüm ki biz, özellikle de ben onlarla aynı dünyanın insanı değiliz. Ayrı dünyaların insanıyız’ diyen İnce, Altılı Masa sürecinde Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu ile görüştüğünü ancak onlardan hiçbir talebi olmadığını, seçimde ittifak kurmayacaklarını belirterek, “Değişmek başka bir şeydir, başkalaşmak başka bir şeydir. Benim bulunduğum bir parti değil orası. Böyle bir ittifak kurmak... Yarın şartlar değişir o zaman tekrar konuşuruz. CHP, İsveç'e evet deyince nasıl ittifak kuracağım, her gün DEM'lenirse nasıl kuracağım? Bizim bir duruşumuz olmalı” dedi.

“İstediğini alamadı”

İnce’nin sözleri üzerine sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, CHP ile Memleket Partisi arasında 4 Ocak’tan bu yana işbirliği konusunda görüşüldüğünü ancak İnce’nin talepleri gerçekleşmeyince ittifaktan vazgeçtiğini vurguladı. Yücel, görüşmelere ilişkin, “Bu görüşmeler esnasında, ‘İlkesel duruş’ konusunda tek bir cümle dahi kurmayan, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında dile getirdiği siyasi eleştirileri gündeme dahi getirmeyen Sayın Muharrem İnce'nin açıklamalarını üzülerek dinledik. Yapılan görüşmelerde Sayın İnce, belli sayıda belediye meclis üyeliği ve İzmir'de bir metropol ilçe belediye başkanlığı talebinde bulunmuştu. Süreç, parti tabanımızın ve örgütümüzün kabul edemeyeceği bir noktaya taşınınca müzakerelerin tıkanması üzerine bugünkü açıklamayı yaptı. Bugün yaptığı açıklamaların ve eleştirilerin müzakereler olumlu sonuçlansa idi asla yapılmayacağını biliyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: Haber Merkezi