YSK, 2 Haziran Pazar günü yapılan 7 bölgedeki yenileme seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı. Seçimlerde toplamda 58 bin 259 seçmen kayıtlıydı ve katılım oranı yüzde 76,88 olarak gerçekleşti. Kullanılan 43 bin 271 geçerli oyun dağılımına göre, AKP 3, CHP 2, DEM Parti 1 ve MHP ise 1 belediye başkanlığı kazandı.

YSK'nın açıklamasına göre, 31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası Aksaray'ın Güzelyurt, Kayseri'nin Pınarbaşı, Şanlıurfa'nın Hilvan ilçeleri ile Sivas'ın Yıldızeli Güneykaya, Kırklareli'nin Lüleburgaz Büyükkarıştıran, Tunceli'nin Mazgirt Akpazar ve Aksaray merkez Sağlık beldelerinde seçimler iptal edilmiş ve bu bölgelerdeki seçmenler yeniden sandık başına gitmişti.

Sonuçlara göre, CHP'nin adayı Ertuğrul Çamlıca Lüleburgaz Büyükkarıştıran'da, AK Parti'nin adayı Hüseyin Kırışkuzu Güneykaya'da, AK Parti'nin adayı Ali Aydın Akpazar'da, MHP'nin adayı Abdullah Tosun ise Sağlık beldesinde belediye başkanı seçilmişti.

Seçimlerin kesin sonuçlarına göre, CHP'nin Kayseri Pınarbaşı'nda, AK Parti'nin Aksaray Güzelyurt'ta ve DEM Parti'nin Şanlıurfa Hilvan'da kazandığı belirtilmişti.

Kaynak: AA