Van İl Seçim Kurulu, seçilme hakkı geri alınan DEM Parti Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan'ın yerine 130 bin oy farkıyla kaybeden AKP adayı Abdulahat Arvas'ı belediye başkanı olarak belirledi.

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının Adalet Bakanlığı tarafından mesai bitimine 5 dakika kala yapılan itiraz üzerine geri alındığını duyurdu.

Van İl Seçim Kurulu, AKP Van Belediye Başkan Adayı Abdullah Arvas'ın talebi üzerine yaptığı incelemeyi tamamladı. Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmetti. Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki aday AK Partili Abdulahat Arvas'a verilmesine karar verdi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Başkan adayları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal oyların yüzde 55,48’ini aldı. AKP’li aday Arvas ise, yüzde 27,15 aldı.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN TEPKİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Van halkı üç kat fazla oy vererek birisini kendisine büyükşehir belediye başkanı seçiyorsa buna karşı saygılı olmak hepimizin boynunun borcu. Buna karşı yapılacak bir kumpas, ikinciye mazbata verme gibi bir rezalet Erdoğan'ın söylediği bütün sözleri hükümsüz kılar" açıklamasını yaptı.

VAN'DA PROTESTOLAR BAŞLADI

Van'da vatandaşlar protesto gösterilerine başladı. Edinilen bilgiye göre polis de protesto eden vatandaşlara müdahale etti. Diyarbakır’da Emek ve Demokrasi Platformu saat 17.30’da Dicle Kent Bulvarı’nda bulunan Rojava Parkta protesto eylemi yapacak. İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, “Van halkının iradesi gasp edilemez” adıyla eylem çağrısı yaptı. Protesto saat 18:00’de DEM Parti Kadıköy ilçe binası önünde yapılacak.

Kaynak: Haber Merkezi