YouTube, yapay zeka destekli yeni bir araç üzerinde çalışıyor. Bu araç, içerik üreticilerine popüler kayıt sanatçılarının seslerini kullanarak video yapma imkanı sunacak. Ancak, araç henüz beta aşamasında ve işin büyük plak şirketleriyle lisans anlaşmaları yapma kısmı, anlaşılana göre YouTube’un beklediğinden daha uzun sürdü.

Universal Music Group, Sony Music Entertainment ve Warner Music Group gibi büyük plak şirketleri, aracın beta sürümü için ses haklarını kapsayacak lisans anlaşmaları üzerinde hala müzakere ediyor. Bu anlaşmaların yapılması, aracın tüm kullanıcılara sunulması için gerekli.

Ios 17.2 güncellemesi ne zaman gelecek? Ios 17.2 hangi telefonlara gelecek? Ios 17.2 güncellemesi ne zaman gelecek? Ios 17.2 hangi telefonlara gelecek?

Müzik şirketleri, bu anlaşmayı gelecekte yapılacak diğer yapay zeka anlaşmaları için bir emsal olarak görüyor. Ayrıca, YouTube'un gelecekteki yapay zeka girişimleri için bir çerçeve oluşturmayı amaçlıyor. Müzakere sürecindeki kilit konular, yapay zeka modelinin nasıl eğitildiği, sanatçıların katılım veya çıkış seçeneğine sahip olması ve para kazanmanın sisteminin nasıl çalıştığı. Ek olarak, plak şirketlerinin bu konudan çekinmelerinin sebebi, telifli içeriklerin yapay zekaya eğitilmesinden sonra bir anlaşmazlık çıkması durumunda bu içeriklerin veri tabanından silinip silinemeyeceği. Yine de müzik hakları sahipleri, bu tür bir teknolojinin kaçınılmaz olduğuna inanıyor ve müzik endüstrisi şimdi lisans anlaşmaları yapmak için masaya oturmazsa geride kalacaklarını düşünüyorlar.

Kaynak: Haber Merkezi