Reklam

Yörükler, Kemalpaşa'da buluştu

Kemalpaşa Yörükler Derneği tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Geleneksel Yörük Türkmen Yerel Tohum Şenliği, büyük bir coşkuyla gerçekleşti. 52 Yörük derneğinin katıldığı şenlik renkli görüntülere sahne oldu

Yörükler, Kemalpaşa'da buluştu
03 Kasım 2019 - 14:55

SERCAN ÖZİPEKÇİ
Kemalpaşa Yörükler Derneği tarafından, Kemalpaşa Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen 5. Geleneksel Yörük Türkmen Yerel Tohum Takas Şenliği, büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Kemalpaşa Rekreasyon Alanı’nda yapılan şenliğe, başta Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı olmak üzere, 52 Yörük derneğinin başkanları, çevre illerden gelen Yörükler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kemalpaşa Belediye Başkanı Karakayalı’nın da aralarında bulunduğu kalabalık grubun rekreasyon alanından, Atatürk Anıtı’na yürüyüşüyle başlayan şenlik, Yörük adetleriyle gelin alma töreniyle devam etti. Ardından tekrar rekreasyon alanına gelinirken, program açılış konuşmalarıyla devam etti.
“Desteğimiz sürecek”
Şenliğin açılışında konuşan Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, geleneksel hale gelen şenliğin çok güzel bir adet olduğunu ifade ederek, “Yörük Türkmen ve Yerel Tohum Takas Şenliği çok güzel bir adet. Biz, belediye olarak bu tür sivil toplum kuruluşlarının yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda daha büyük şenlikler, etkinlikler yapmayı diliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha güzel şenliklerde beraber oluruz. Sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Yörükler Derneği Başkanı Özcan Bulut ise yaptığı konuşmada, etkinliğin önemine dikkat çekti. Bulut, “Milletin bağımsızlığı Yörükler için önemlidir. Bugün yerel tohumlarımızı takas edeceğiz, halkımızı yerel tohum kullanmaya teşvik edeceğiz. Biz Yörükler her zaman cumhuriyet değerlerini, Atatürk devrimlerini koruyacağız, yaşatacağız size söz veriyoruz” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından, Yörük Beyi Emre Özgür’e Gaziantep Beğdili Oğuz Boyları Federasyon Başkanı ve Elbeyliler Dernek Başkanı Faik Akyılmaz tarafından plaket takdim edildi. İlçe yörük dernekleri başkanları da Kemalpaşa Yörükler Derneği Başkanı Özcan Bulut’a tohum hediye etti.
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum