ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 2024-YKS sınavlarının yapılacağı okulların çevresinde gürültü yapılmaması konusunda uyarıda bulunarak, "Toplumsal olarak bu konuda hep birlikte göstereceğimiz duyarlılık çok önemli" dedi. Ersoy, İletişim Platformu tarafından düzenlenen "İletişim Buluşmaları" programında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Yks'ye Giren Adaylara Dikkat! Ösym Başkanından Önemli Uyarı!-1

ÖSYM'nin 50. Yılı

ÖSYM'nin 50. kuruluş yılını kutladıklarını belirten Ersoy, bu yıl 13 milyon dolayında aday için 60'a yakın sınav yaptıklarını ve dünyada bu kapsamda yüksek güvenlikli sınav ve yerleştirme yapan başka bir kurum olmadığını vurguladı. "Dünyada güvenlik ölçeğinde bir numaralı kuruluşuz" diye konuşan Ersoy, YKS başvurularına dair detaylı bilgi verdi.

YKS'ye 6 Milyondan Fazla Aday Katılacak

8 Haziran Cumartesi günü saat 10.15'te başlayacak Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 3 milyon 120 bin 878, 9 Haziran Pazar günü saat 10.15'te başlayacak Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) 2 milyon 19 bin 709 ve aynı gün saat 15.45'te gerçekleşecek Yabancı Dil Testi'ne (YDT) 233 bin 389 adayın katılacağını açıkladı. Engelli adaylar için de ayrıntılar veren Ersoy, TYT oturumunda 12 bin 848, AYT'de 8 bin 334 ve YDT'de 1032 engelli adayın sınava gireceğini belirtti.

Yüksek Güvenlik Önlemleri

Sınav güvenlik önlemleri hakkında bilgi veren Ersoy, soru kitapçıklarının Faraday kafesi ve sinyal karıştırıcı jammer sistemiyle korunan kapalı matbaa merkezinde basıldığını ve burada görev yapan personelin YKS sonuna kadar 40 gün dışarı çıkamadığını söyledi. Ayrıca, bu yıl yapılan düzenlemeyle okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adayların tamamına 30 dakika ek süre verildiğini hatırlattı.

Elektronik Sınavlar Artacak

Türkiye'de elektronik sınavların sayısını artırmayı hedeflediklerini ifade eden Ersoy, bu sayede maliyetin düşeceğini ve kapalı matbaanın kullanım süresinin azalacağını belirtti. YKS öncesi alınacak önlemler konusunda pek çok kurumla toplantılar yaptıklarını bildiren Ersoy, sınav binalarının çevresinde gürültü yapılmaması konusunda toplumun hassasiyet göstermesi gerektiğini vurguladı.

Fenerbahçe Genel Kurulu ile Çakışma

İstanbul'da YKS ile aynı tarihe denk gelen Fenerbahçe Kulübü Olağan Seçimli Genel Kurulu hakkında da konuşan Ersoy, Kadıköy'deki sınav binalarının çevresinde alınacak önlemler konusunda Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ile görüştüklerini ve gerekli tedbirlerin alınacağını belirtti.

Zagreb'de YKS Düzenlemesi

Son olarak, 18 Yaş Altı Milli Futbol Takımı futbolcuları için Zagreb'de YKS düzenleneceğini açıklayan Ersoy, bu kararın milli bir mesele olduğu için alındığını söyledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ