Merakla beklenen soruların cevaplarına bir adım daha yaklaşmaya ne dersiniz? Ünlü isimlerin hayatına dair bilinmeyen detayları keşfetmek, insanların merakını gidermek her zaman ilgi çekici olmuştur. Yılmaz Akçil kimdir? ve Yılmaz Akçil kaç yaşında? Bu kez, kamera karşısındaki performansıyla olduğu kadar gizemli kişiliğiyle de tanınan Yılmaz Akçil'in hayatına odaklanacağız. Kimdir Yılmaz Akçil, kaç yaşında, nereli, hangi mesleği icra ediyor? Tüm bu soruların cevapları, yazımızın devamında sizi bekliyor. İşte detaylar 

Yılmaz Akçil kimdir?

16 Ağustos 1968 tarihinde Afyon Sandıklı’da doğan Yılmaz Akçil, Isparta Gönen Öğretmen Lisesi'nden mezun olmuş ve ardından 1989 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden diploma almıştır. Hukuki kariyerine Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirdiği “Türk İdari Yargısında Yürütmenin Durdurulması” başlıklı tez çalışmasıyla yüksek lisans eğitimini tamamlayarak başlamıştır.

Sivas ve Mersin Vergi Mahkemesi Üyeliği, Erzurum İdare Mahkemesi Üyeliği ve Erzurum İdare Mahkemesi Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulunan Akçil, Erzurum Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı gibi üst düzey pozisyonlarda da hizmet vermiştir. 25 Şubat 2011 tarihinde Danıştay Üyeliği'ne seçilen Akçil, 27 Şubat 2014 ile 09 Temmuz 2018 tarihleri arasında Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı görevini üstlenmiş ve 17 Aralık 2018 tarihinde de Danıştay Onuncu Daire Başkanlığı'na seçilmiştir.

Evli ve dört çocuk babası olan Yılmaz Akçil, 4 yıl boyunca Adalet Akademisi Başkanlığı yapmış ve tarihi bir karara imza atarak Ayasofya'nın ibadete açılmasına destek vermiştir. Akçil, uzun yıllardır Türk hukuk sistemine katkılarıyla bilinen deneyimli bir hukukçu olarak tanınmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi