Yılbaşı biletlerine ‘İZBAN’ darbesi

İZBAN grevinin, İzmir’de yılbaşı bileti satışlarını önemli ölçüde düşürdüğünü belirten İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunlar Bayileri Esnaf Odası Başkanı Paşa Çakmak, “İZBAN grevi bizi çok etkiledi. En büyük bayiimiz Karşıyaka’da. Oradaki bayilerimiz iş yapamıyor. Grevle esnafı da yok ettiler” dedi

Yılbaşı biletlerine ‘İZBAN’ darbesi

İZBAN grevinin, İzmir’de yılbaşı bileti satışlarını önemli ölçüde düşürdüğünü belirten İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunlar Bayileri Esnaf Odası Başkanı Paşa Çakmak, “İZBAN grevi bizi çok etkiledi. En büyük bayiimiz Karşıyaka’da. Oradaki bayilerimiz iş yapamıyor. Grevle esnafı da yok ettiler” dedi

Yılbaşı biletlerine ‘İZBAN’ darbesi
27 Aralık 2018 - 10:15

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Yılbaşına sayılı günler kala, İzmir Milli Piyango İdaresi’ndeki biletlerin yüzde 85’i çekilirken, çekilen biletlerin önemli bir kısmı milli piyango bayilerinin elinde kaldı. Havaların soğuk gitmesi, hipermarketten bilet satışı faktörlerinin yanı sıra satışların azalmasının en büyük nedeninin İZBAN’da yaşanan grev olduğunu belirten İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunlar Bayileri Esnaf Odası Başkanı Paşa Çakmak, “İZBAN grevi bizi çok etkiledi. Bizim Karşıyaka’daki bayilerimiz iş yapamıyor. En büyük şubemiz bizim Karşıyaka. Grevden dolayı Karşıyaka çarşıdaki insan sirkülasyonu azalınca satışlar düştü. Manisa, Aydın, Denizli bayileri, gelip bizim İzmir’den bilet alıyorlar. Bu yaşananlardan dolayı büyük sıkıntı yaşadık. Bu grev bizi çok vurdu. Ülkeye de en büyük sıkıntıyı bunlar verdi. Bizi değil, Karşıyaka’daki esnafı da bitirdi. Aynı zamanda esnaf odası başkanıyım, esnafı da yok etti bunlar. 5-10 kuruş fazla para alacağız diye ekonomiye de bur krizle zarar verdiler. Bunların yaptığı yakışmadı” dedi.

“Makineye rağbet yok”

Biletlerin yüzde 85’inin idareden çekildiğini, tam ve yarım biletlerin idarelerde bittiğini belirten Çakmak, “Yani bugün 30 bin–40 bin var Türkiye’de genel olarak biten. Yarım ve tam bitti. Ama yılbaşı biletleri pazartesi günü çekilecek, zaten biletin yüzde 30’u son 2 gün satılıyor. Yoğunluk oluyor, rahatlıkla bu biletler biter. Vatandaş biletini alsın, son güne bırakmasın” diye konuştu. Makinede milli piyango oynama oranının çok düşük olduğunu ve tercih edilmediğini dile getiren Çakmak, “Bir de makinedeki sıkıntı şu; makineden çıkan piyango ikramiyesini, piyango bayi ödemeyecek, yetkisi yok. Onu sadece piyango biletini çıkarttığı makine ödüyor. Bunu vatandaş bilsin, en büyük sıkıntı bu. Vatandaşlar marketten bilet almasınlar. Çünkü marketten alınan biletlerin, bayiden ödenmesinde sıkıntılar yaşanabilir. Aynı şekilde makineden oynanan biletlerde de… Bayilerden alırken de sayısal bayilerini bunu ödeyeceksin diye zorunlu tutmasınlar çünkü herkes makineye yüklenecek, parasını almaya çabalayacak. Sayısalcı adam 5 milyar TL ciro yapıyor, 10 milyar TL’lik ödeme yapamaz. Çünkü bin TL’ye kadar ödeme yetkisi var. Yani idare ödersen prim kazanırsın diyor bayiye, teşvik ediyor. Yani adam ikramiyeyi öderken para kazanıyor, niye ödememezlik yapsın. Kısacası, piyango bayilerini tercih etsinler, sayısalcı olan üyelerimizden de alabilirler. Ama hipermarketlerdeki biletlere rağbet göstermesinler” ifadelerini kullandı.


Sahte kaşeye dikkat

Vatandaşları sahte kaşeli biletler karşı da uyaran Çakmak, “İzmir’de İstanbul bileti, Ankara bileti olmaz. Bu kaşenin hiçbir özelliği yok. Kaşeyi sende yaptırırsın bilete vurursun. Sahte kaşe ve çalınma sorunlarını her sene olduğu gibi bu yıl da yaşıyoruz. İki tane bayiimizin bileti çalındı, bir tane gasp oldu ve çok sayıda da sahte para yedi üyelerimiz. Şu anda yüklü miktarda, iki bayiden bir tanesi 50’lik, 100’lük, 200’lük sahte paralar geliyor. En çok karşılaştığımız sorun bizim şu anda sahte para. En büyük acı çektiğimiz olay da bu” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum