Yetkin Dikinciler, Türk televizyon ve tiyatro dünyasının sevilen isimlerinden biridir. Oyunculuğuyla ve karakter yorumlarıyla izleyicilerin takdirini kazanan Dikinciler, Türkiye'nin farklı bölgelerinde tiyatro sahnelerinde boy göstermiştir. Yaşamı boyunca pek çok başarılı projede yer alarak adını geniş kitlelere duyurmuştur. Yetkin Dikinciler'in kariyerindeki önemli dönüm noktaları ve oyunculuğuna dair ilginç detaylar için okumaya devam edin. İşte detaylar haberimizde...

Yetkin Dikinciler kimdir?

Yetkin Dikinciler, 15 Ağustos 1969 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası emekli subay, annesi ise Kızılay hemşiresi olan Dikinciler, İstanbul'da ilkokul ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu.

Kariyeri

Dikinciler, Türk sinema ve tiyatro dünyasında çeşitli başarılı projelerde yer almıştır. Özellikle Çağan Irmak'ın yönettiği "Babam ve Oğlum" filmindeki performansı ve Biket İlhan'ın yönettiği "Mavi Gözlü Dev" adlı filmdeki Nâzım Hikmet rolüyle tanınmıştır.

Tiyatro Oyunları

Kariyeri boyunca pek çok tiyatro oyununda rol alan Kalenderli, İstanbul Devlet Tiyatrosu gibi önemli sahnelerde sahne almıştır. 2009 yılında "Profesyonel", 2003 yılında "Müfettiş" ve 1998 yılında "Kısasa Kısas" gibi oyunlarda performans sergilemiştir.

Filmografisi

Sinema kariyerinde de başarılı işlere imza atan Kalenderli, "Muhteşem Yüzyıl", "Bahtiyar Ölmez", "Yeşilçam" gibi dizilerde ve "Babam ve Oğlum", "Sıcak Kafa" gibi filmlerde rol almıştır. Ayrıca seslendirme çalışmaları da bulunmaktadır.

Ödülleri

Kariyeri boyunca çeşitli ödüller kazanan Dikinciler, özellikle "Mavi Gözlü Dev" filmi ile Sadri Alışık Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Seslendirme Çalışmaları

Ayrıca seslendirme alanında da faaliyet gösteren Yetkin Dikinciler, "Extraction 2", "Luther: Batan Güneş" gibi uluslararası yapımlarda seslendirme yapmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi