Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yenice: Sektör yine darboğaza girecek

Yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında lokanta ve restoranların sadece paket servis ve gel-al hizmetiyle çalışabilecek olmasını değerlendiren İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Aykut Yenice, kararın şaşkınlığını yaşadıklarını belirterek, sektörün yine ekonomik darboğaza gireceğini söyledi

Yenice: Sektör yine darboğaza girecek
20 Kasım 2020 - 11:30 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 - 11:51
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde koronavirüsle mücadele için alınan yeni tedbirleri açıkladı. Alınan kararlar gereği, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri tamamen durdurulurken; kafe, restoran ve lokantaların 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet göstereceği ve yalnızca paket servis ya da gel-al hizmeti verebilecekleri belirtildi.

“İşin ekonomik boyutu da var”


Alınan kararlar ile en çok mağduriyeti yaşayacak sektörlerden biri restoran ve lokantacılar olurken, İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Aykut Yenice, kararın şaşkınlığını yaşadıklarını belirterek, paket servisin sektörün ayakta kalması için çare olmadığını, sektörün yine darboğaza gireceğini dile getirdi. Yeni tedbirlerin lokanta ve restoran işletmecilerini olumsuz etkileyeceğini söyleyen Yenice, çok büyük oranda etkileyeceğini ifade eden Yenice, “İnsan sağlığı önemli. Ama bu işin sadece sağlık boyutuna bakmamak lazım. Koskoca bir sektörün sosyal ve ekonomik tarafına da bakmak lazım. İş yerlerimizde yüzlerce, binlerce insan çalışıyor. Paket servise girdiğimizde o insanların birçoğu sıkıntılarla karşı karşıya kalacak. İşletmelerimiz kira, elektrik, su, vergi ve bunlara benzer ödemelerini yapma konusunda sıkıntı yaşayacaklar” dedi.

“Neyi paket yapıp gönderecek?”

Paket servis uygulamasının kendileri için bir çözüm olmadığını ve mağduriyeti ortadan kaldırmayacağını ifade eden Yenice, “Paket servis bizim sektörümüzün sadece çok ufak bir payı. Bugün restoranda içki satan adam içkiyi mi paket yapıp gönderecek? Ev yemeği yapan adam size patlıcanı mı gönderecek, oturtmayı mı gönderecek? Paket servisi fast food tarzı işletmeler içindir. Bizim onlarca esnaf lokantamız, çorbacımız, restoranımız, kafeteryamız var. Bunlar size neyi paket yapıp gönderecek?” diye konuştu.
Lokanta ve restoranlara gelen ilk yasakların ardından da ekonomik olarak mağdur olan esnaf için devlet yetkililerinden talepleri olduğunu belirten Yenice, yine hükümet yetkililerinden vergi, sigorta, kredi desteği beklediklerini, bu konuda devlet yetkililerine ulaşmaya çalıştıklarını ve onlarla karşılıklı konuşup ve taleplerini iletebilecekleri bir görüşme talepleri olduğunu söyledi.


 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test