“Yeni bir Gümrük Birliği ihtiyacı var”

Gümrük Birliği’nin, Türkiye’nin AB ticaret politikasını tek taraflı olarak takip etmekle yükümlü olduğu bir anlaşma olduğunu belirten TÜSİAD Avrupa Birliği Brüksel Temsilcisi Dilek Aydın, “Dijital ekonomi boyutunu içeren bir Gümrük Birliği ihtiyacımız var” dedi

“Yeni bir Gümrük Birliği ihtiyacı var”

Gümrük Birliği’nin, Türkiye’nin AB ticaret politikasını tek taraflı olarak takip etmekle yükümlü olduğu bir anlaşma olduğunu belirten TÜSİAD Avrupa Birliği Brüksel Temsilcisi Dilek Aydın, “Dijital ekonomi boyutunu içeren bir Gümrük Birliği ihtiyacımız var” dedi

“Yeni bir Gümrük Birliği ihtiyacı var”
10 Şubat 2019 - 12:54

SERCAN ÖZİPEKÇİ

ESİAD bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İzmir AB Bilgi Merkezi, TÜSİAD Avrupa Birliği Brüksel Temsilcisi Dilek Aydın’ın konuşmacı olduğu “Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve Avrupa Birliği-Türkiye İlişkileri” konulu toplantıya ev sahipliği yaptı. ESİAD Dernek Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri masaya yatırıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ESİAD Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Betül Elmasoğlu, mayıs ayında gerçekleşecek Avrupa parlamentosu seçimlerinde ilk defa İngiltere olmadan 27 AB ülkesinin oy kullanacağını belirterek, seçimlerin Avrupa demokrasisi için çok önemli bir sınav olacağını ifade etti. Elmasoğlu, “Seçime katılımın az olması ırkçı ve aşırı sağcı partilerin başarısını artırdığı için katılım daha da önemli hale gelmiştir. Avrupa Parlamento seçimleri aynı zamanda Avrupa Birliği’ne olan güveni de belirleyecek. Beş yılda bir yapılan seçimlerde 2014 yılında katılımın yüzde 44’lerde kalması Avrupa Birliği’ne olan güven konusunda bir hayli düşündürücüydü. Diğer taraftan merak edilen, seçimlerin Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerini ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğine etkisinin ne olacağı yönündedir” dedi.

İlk defa daralan bir AB

TÜSİAD Avrupa Birliği Temsilcisi Dilek Aydın ise yaptığı konuşmada, siyasi söylemlerin toplumları nereye sürükleyebileceğini gösteren en dramatik örneklerden birinin Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılma kararıyla birlikte gerçek bir olgu haline geldiğini ifade etti. Avrupa Birliği’nin en önemli gündem maddelerinden birinin Brexit olduğunu belirten Aydın, “Brexit süreci, tarihinde ilk defa daralan bir AB demek. AB yeni dünya düzeninde daralmaya devam edemez. Kaynaklarını hem inovasyon için birleştirmek hem de etki alanını genişleten bir AB olmak zorunda. Buna hem stratejik ve ekonomik olarak hem de geleceğin toplumunu oluşturmak için ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla bu kurumsal dönüşümü, kararlı adımlarla uygulaması gerekiyor. Seçimlerin sonucunda ortaya çıkacak yeni Avrupa Parlamentosu ve AB kurumları kompozisyonu buna izin verecek mi, bu aşamalardan AB geçebilecek mi? Geleneksel partilerin sandalyelerinin azaldığı bir parlamento bekliyoruz ama yine ana akım partilerin çoğunluğu oluşturduğu bir parlamento da göreceğiz” diye konuştu.

Dijital ekonomili gümrük birliği

21. yüzyıl toplumsal yapısını ve değişimini anlayamamış siyasi liderlerinde olduğunu, toplumun değişen taleplerine cevap veremeyen kurumların var olduğunu ifade eden Aydın, “4. Sanayi devrimi gerçekliği ile ele aldığınızda aslında istihdam sorunu, istihdam korkusu, işsizlik korkusu sorunu olduğunu görebilirsiniz. Brüksel’den sadece AB’nin yaşadığı değil herkesin yaşadığı küresel sorun olarak görüyoruz. Türk iş dünyası bu sarmalın içinde ne yapıyor dediğimizde bu sorulara cevap oluşturmaya çalışıyoruz. İş dünyamızın görüşlerini tespit ettiği fayda alanlarını ve risklerini Avrupa ekonomisinde diğer ortaklarla paylaşıyoruz çıkış noktası arıyoruz. Bizim görüşümüz bu yolda tam birlik perspektifiyle katılım sürecini sürdürürken şu anda somut politika alanları. Bunların en başında gümrük birliği güncellemesi geliyor. 21. yüzyıl ticaretine uygun olmayan, kamu alımlarını dahil etmeyen anlaşmaların çözümü için modern bir mekanizma içermeyen gümrük birliğinden bahsediyoruz. Türkiye’nin AB ticaret politikasını tek taraflı olarak takip etmekle yükümlü olduğu bir anlaşma. Dijital ekonomi boyutunu içeren bir Gümrük Birliği ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum