Reklam
Reklam
Reklam
Yeliz Ünal

Yeliz Ünal

yelizmeb@gmail.com

Pardon ya!

05 Mart 2020 - 08:22

Türkiye 'Açık Kapı Politikası' çerçevesinde kapısına gelen hiçbir Suriyeliyi geri çevirmedi. Nisan 2011'de gelen ilk mültecilerin ardından iç savaştan kaçan yaklaşık 4 milyon Suriyeli Türkiye’de yaşıyor.  Ülkemizde sığınmacı olarak bulunanlar ise sadece Suriyeliler değil.  
Filistin, Afganistan, Somali, Pakistan, Uygur, Irak, İran gibi farklı ülkelerden mülteciler de savaştan ya da kaostan kaçıp Türkiye sığındılar.

Dünya da en fazla mülteci barındıran ülke Türkiye…

Birleşmiş Milletler Mülteci örgütü raporuna göre ise dünyada en fazla mülteci barındıran ülke Türkiye. Şimdi sorarım size;
Bu kadar mülteciye kucak açmış Türkiye’nin kimseye ses bombası attığını duydunuz mu?
Ya da kaçak yollardan bile olsa ülkeye girmeye çalışan sığınmacılaraaşırı güç uyguladığını okudunuz mu?
Cevap; “Hayır” değil mi?
Nuri Bilge Ceylan 2008 yılında Cannes Film Festivali'nde "Üç Maymun" filmiyle "En iyi yönetmen" ödülünü alırken, ödülü ülkesi için almış ve mikrofona şunları söylemişti.
"Ödülü, tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum."
Haklıydı Nuri Bilge Ceylan. Diğer konularda olduğu gibi mülteciler konusunda da Türkiye yalnız bırakıldı. Sahile cesedi vuran 3 yaşındaki Suriyeli Kürt çocuk yani  AylanKurdi’nin cesedi az da olsa sözde demokrasinin beşiği,sözde insan hakları savunucusu ülkelerin vicdanını sızlatabildi. Ancak bu yeterli gelmedi. Mültecileri “İztemezük” demekten vazgeçmedi sözde demokrat Avrupa ülkeleri.
Ve gelinen noktada Türkiye sınır kapılarını açtı.
Sınır kapılarına akın eden binlerce mülteci tüm dünyayı ilgilendirdiğinden medya kuruluşları da oradaydı.  Türkiye sınırından çıkmaya çalışan mültecilerle röportajlar yapılırken tüylerim diken diken dinledim söylenenleri.

“Türkiye’de geçinemiyoruz”

Abdurrahman adlı Afganlı mülteci ;  “3 yıldır Istanbul'da yaşıyoruz. Tekstil atölyesinde asgari ücrete çalışıyordum. Türkiye’de geçinemiyoruz. Hayat şartları zor. Sınır kapısından Yunanistan'a geçeceğiz.”
Ailesiyle birlikte Gaziantep'ten Avrupa'ya gitmek için gelen 12 yaşındaki Cuma:
 “Türkiye pis, para yok o yüzden gidiyoruz. Türkiye fakir o yüzden gidiyoruz.”
Ahmed El Muhammed: “Suriye'nin Rakka kentinden Türkiye'ye geldim. Ülkemde tarlada çalışıyordum. 7 senedir Ankara Polatlı'da yaşıyorum. Türkiye'de elimize geçen para geçinmemiz için yetmiyor.”
Konya'da erkek berberliği yapan HusamArnap ise hayat pahalılığından bıktığını, geçim sıkıntısı yaşadığını bu nedenle Avrupa'ya göç ettiklerini söyledi.
Hepsi aynı fikirde olmasa da sınırdan geçişte söylenilenler bunlardı.  Yaa işte böyle dostlar.!!!

Pardon mülteci kardeşim.

Başka ülkeler sizi istemez iken biz size kucak açtığımız için pardon. Çocuklar ölmesin diye seni koruyup kolladığımız için pardon. Devlet olarak; sağlıktan, barınmaya kadar her zorluğunda yanında olduğumuz için pardon. Çok özür dileriz mülteci kardeşim seni saraylarda yaşatamayıp kuş sütüyle besleyemediğimiz elimizdeki bir lokma ekmeği paylaştığımız için pardon.
PARDON KARDEŞİM PARDON…
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum