Reklam
Reklam
Reklam
Yeliz Ünal

Yeliz Ünal

yelizmeb@gmail.com

Para varsa Range Rower...

26 Aralık 2019 - 06:43

2020 yılına saatler kala yeni yıl dilekleri, önümüzdeki yıl için beklentilerimiz hafif hafif içimizde bir yerlerde filizlenemeye başladı.  Ne de olsa umut insanın ekmeği…
 Sosyal medya kullanıcılarına baktığımda genel görüş 2019 yılının pekiyi geçmediği yönünde.
-“2020 ne zaman geliyongardaş ! 2019 giderayak taktı çelmeyi sana uçarak giricez”
-“2019 değil de bence biz bittik”
-“2019 bol dertli bir yıldı.2020 sen daha iyisini yapabilirsin aslansın yaparsın hadi göreyim seni goçum” diyerek bitirdiğimiz 2019’a;
-“En güçlü biziz, kazanan biz olacağız. 2019 güzellikleri getirsin”
-“2019 yılının güzel günler getireceği inancıyla MUTLU YILLAR!”
-“Hoşgörünün, saygının arttığı, barışın ve sevginin bol olduğu sağlıklı, mutlu, başarılı bir yıl nasip etsin Allah hepimize. Ülkemizi bütün kötülerden ve kötülüklerden korusun Rabbim.” diyerek girmiştik.
Ünlüler yeni yıl dileklerini söylemişti uzatılan mikrofonlara, yeni yılın ilk bebeğini izlemiştik haberlerde ama hiçbir şey beklediğimiz gibi olmadı çünkü kendimizden ve insanlardan beklememiz gerekenleri 2019 yılından bekledik ondan önceki yıllarda da yaptığımız gibi. İnsanın veremediğini 2-0-1-9 sayıları mı verecekti ki?

The Economist Kehaneti…
Her yıl olduğu gibi bu sene de “ Economist”  dergisi yeni yıl kapağı ile 2020 yılı gelmeden dünyada yaşanılacak, dünya gündemini oluşturacak kapağını yayınladı. Daha önceki yıllarda karikatür çizimleri ile yeni yıl içerisinde yaşanılacak olayları şifreli bir şekilde yayınlayan dergi bu yıl ilk defa karışık harflerin içerisine saklamıştı 2020 yılının kaderini.
Ekonomi, politika ve bunun yanında hafiften bilim, edebiyat teknolojiye de dokunduran dergi “The World in 2020” başlığı altında verdiği şifrelerle 2020 yılı gündemini şu şekilde belirlemişti;
Trump; gelecek yıl yine dünyanın en fazla konuştuğu isim olmaya devam edecek. Brexit!Konuşmaya devam edeceğimiz diğer konulardan biri ise Boris Johnson ve Brexit kararı olacak.
Beethoven, Çin devlet başkanı ŞiCinping, yapay zekâ, Hindistan’ın gujarat eyaleti başbakanı, aşırı uç Hinduların lideriNarendraModi, Rusya kelimesi ile alt alta yazılmış savaş kelimesi! Bond kelimesi ve  bono piyasası dikkatleri çeken başka bir şifrelemeydi.İç içe yazılmış  “DB” yani “Deutsche Bank“ sembolü ile kendini ele verdi.  Düzenlenecek olan Tokyo olimpiyatları ve Marsgezegeni  ile ilgili gelişmeler yeni yıl içerisinde  çokça konuşulacağa benziyor.  İklim ve resesyon gelecek yılın önemli başlıkları içerisinde. Bu dünya çapında yaşanılacak olan bir darboğaza “resesyon”  kelimesi ile dikkat çekmek istemiş dergi yapımcıları. Ekonomik daralma yaşayacağımız günler bizleri bekliyor.Bitcoin’ciler ayrıca dikkat!!
Neden bunları anlattığım meselesine gelince.  Derginin baş editörü Daniel Franklin;  dünyada önümüzdeki on yıl içerisinde yaşanılacak büyük değişimlerin 2020 yılında başlayacağını söyledi. 
Ayrıca, The Economist dergisi, Dünya’nın en zengin ailesi olarak bilinen Rothschild ailesinin sahip olduğu bir dergi.  Dünya siyasetini belirleyen, küresel sermayelere yön verenpiramidin tepesinde yer alıyor. Çoğunlukla da öngörülerinde haklı çıkıyorlar! Oyun kurucular oyunun kurallarını belirledikleri gibi kazanan ve kaybedenleri de şimdiden belirlemişler.Yani para varsa Range Rover para yoksa gameover…
 Bir de her yıl yayınlanan Pirelli takvimi var ki deme gitsin… Ama onun dünya meseleleri ile pek işi olmaz.
Özetin özeti;  yeni yıldan beklentinizin ne olduğunu bilmiyorum ancak dünya düzeni zaten belirlendi.
Oysa sadece sen; güneşi gördüğün kadarsın,  bırak dünya meseleleri kendi başına kalsın.  Hayata alacaklı kalmak istemiyorsan, kendinden bekle yarın ki seni! En nihayetinde ölümlü bir insansın.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hetem Kanber
    7 ay önce
    Zaman çürümektir, çürüyen bir şey yenilikle tanımlanamaz, kendimizi kandırmayalım...
test