Reklam
Yeliz Ünal

Yeliz Ünal

yelizmeb@gmail.com

Dünya adamlar günü

12 Mart 2020 - 07:29

8 Mart tarihinde her yıl olduğu gibi “Dünya Kadınlar Günü”nü kutladık.
O gün, sosyal medyada hemen hemen herkes kadınlara duyduğu saygıdan bahsetti. Çalışanlarının yarısı bile kadın olmayan, doğum izni var diye kadınları işe almak istemeyen kapitalist şirketler kadınlara yönelik reklamlar yayınladılar. Kadının iş gücünden dem vuruldu.
Anneliğinden, azminden, şefkatinden, saygınlığından, sadakatinden, kadının kutsallığından yani kısacası kadına dair ne varsa ondan bahsetti herkes.  Kadınlara, günlerini kutlamak için çiçekli böcekli mesajlar gönderdi beyefendiler.
Ve hatta kırmızı karanfil bile hediye edildi resmi kurumlarca. Bu arada aklıma gelmişken bu kırmızı karanfil denilen çiçek cenazelere de götürülüyordu değil mi?
 Yoktan var eden kadınlar örnek gösterildi. Gurur duyduk diğer zamanlarda aklımıza gelmeyen başarılarla.
Afife Jale’miz vardı bizim sessizce ideallerine koşan.  Bir de Czn Burak’ımız vardı sosyal medya da yemek pişirip, kadınlar gününde bir kamyon çiçeği herkesin gözüne soka soka dağıtan. Ne de olsa reklam yapmak, duyar kasmak için çok uygun bir gündü “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”.
 Hep destek, tam destek veriliyordu kadınlara.
Dolmuşta tecavüze uğrayarak öldürülen, sokak ortasında dövülen,  kızının önünde boğazı kesilen,  doğuruyor diye işe alınmayan, kadın olduğu için daha az maaş alan, tacize maruz kalan, çirkin bakışlarla rahatsız edilen, sokakta yürürken arkasından” Vay beee hatuna bak”  diye iç geçirilen hiçbir şey olmasa bile sadece sevdiği için duyguları istismar edilen kadınlar, kadınlarımız…
 Zorluklara rağmen değil erkeğe rağmen başarmaya devam ediyordu kadınlar.
Diyorum ki yılda bir gün de “Dünya Adamlar Günü” olsun. Mesela 19 Mart. Ne dersiniz?  Bakalım siz ne kadar adamsınız?
Saygınlığınız, azminiz, babalığınız, adaletiniz, hayatta kalmak için verdiğiniz mücadeleniz, yaşam koşullarınız, dürüstlüğünüz vehatta kalçalarınız konuşulsun. Ne dersiniz?   Dünya Adamlar Günü’nde kadınlar, siz erkekler için ne diyecek gerçekten merak ediyorum.
 Sevgili Işıl, değerli mesajın için çok teşekkür ederim.
Yolladığın mesajda bana diyorsun ki;
“Sizin gibi mükemmel bir kadını tanıdığım için o kadar şanslıyım ki. Hocam emin olun sizin gibi dimdik güçlü kadınlar yetiştiriyorsunuz. Dünya emekçi kadınlar gününüz kutlu olsun.”
Sevgili Işıl; güçlü kalmanın, vicdan sahibi olmanın yani iyi insan olmanın cinsiyeti olmaz.Ben demek ki sizlere bir yerlerde eksik bir eğitim vermişim.  İnsanların kadın erkek olarak ayrılması, cinsiyetçi yaklaşımın hep karşısındaolmuşumdur çünkü bana göre ünlü fizikçi Einstein haklı.
 Ve Einstein der ki; “İnsanlar ikiye ayrılır: iyi insanlar ve kötü insanlar.”  Ayrılacaksa insanlar iyiler ve kötüler diye ayrılmalı. Kutlanacaksa bir gün,  dünya kadınlar günü diye değil “dünya insanlar günü” diye kutlanmalı.
Hedefimiz güçlü dimdik kadınlar değil, insanlar yetiştirmek.
 Ve ben; Nice kadınlar gördüm, nice erkekten daha çok adamdılar.
 Adamlığın cinsiyeti olmaz!
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum