Amaç insanı mısınız, araç insanı mı?
Reklam
Reklam
Yeliz Ünal

Yeliz Ünal

yelizmeb@gmail.com

Amaç insanı mısınız, araç insanı mı?

21 Kasım 2019 - 09:37

Ramveer Tanwar,  26 yaşında Hindistanlı bir delikanlı. Her Hintli gibi biraz esmer, biraz kavruk bir arkadaşımız.  Dünyanın en kalabalık 2. ülkesi olan Hindistan’da yaşayan kavruk delikanlıların, sürmeli gözlü kızların olduğu ülkede Tanwar’ı diğer Hintlilerden farklı kılan ne?
Hemen hemen hepimiz gibi o da çocukluğuna özlem duymuş olacak ki çocukluğunda çok sevdiği gölleri ziyarete gittiğinde, o çok sevdiği yerlerin yok olmaya başladığını fark etmiş.   Hindistan’ın ücra köşesinde olan memleketindeki kötü durumda olan su kaynaklarını gördüğünde ise kendine bir amaç belirlemiş.
Teknik bir üniversitede öğrenci olan Tanwar, dünya üzerinde 1,8 milyar insanın temiz su bulamadığının farkındaydı sanırım. Özellikle kendi ülkesinde temiz su kaynaklarının kirlendiğini bilhassa ücra bölgelerde, bu durumun daha da vahim olduğunu fark ettiğinde bir şeyler yapması gerektiğine karar vererek çalışmaya başlamış.
Çocuğu eğitirsen geleceği eğitirsin düsturu ile çocuklara dersler vererek işe başlayan Hintli daha sonra, öğrencilerden her pazar anne babalarıyla birlikte, tartışma olanağı sağlayacağı ve suyu muhafaza etmek için yöntem önerilerinde bulunacağı özel bir yere gelmelerini istemiş.
2015’’te, Ramveer Tanwar ve gönüllülerden, öğrencilerden ve onların ailelerinden oluşan ekibi belirledikleri ilk göletteki tüm çöpü temizleyip,  göl çevresine ağaç da dikmişler.


Yüzlerce Tanwar çalıştı

İlerleyen süreçte birçok gönüllünün ve ilgili insanların çabaları sayesinde, Hindistan’ın her yanında, düzinelerce göl ve gölet iyileştirildi. Bu su kütlelerini temizlemelerinde en önemli olan husus, göllerin daha fazla kirlenmesini önlemekti.
Yetkililer bunun üzerine, eyaletin her bölgesinde “Yeraltı Suyu Ordusu” kurumları adı verilen bir oluşum kurması için Ramveer’ e yardım ettiler ve genç öncü şu an kendi bölgesinin koordinatörü pozisyonunda çalışıyor.
Peki, Tanwar ile senin, benim aramda ne fark var!
Amaç ile araç!
Hayatını; kişilere, makamlara, maddiyata, aşka, adama ya da kadına bağlamak bizlerin yaptığı, hayatını bir amaca bağlamak ise Tanwar’ın yaptığı…
Sahip olduklarımız, hayatımızı idame ettirebilmek için olması gereken araçlardır. Sahip olmadıklarımız için verdiğimiz mücadele ise amaç!
Arabanın modelini yükseltmek, havuzlu bir sitede ev almak bizlerin hayatını daha iyi sürdürebilmesi için ulaşabileceğimiz amaçlarken bir tohumu toprakla buluşturmak amaç… İşimizde bir üst göreve atanmak araç iken kimsesiz bir çocuğu doyurmaktır amaç. Banka mevduatlarında kabarık hesaplarımız araç, insanlara hissettirdiklerimiz amaç.
Velhasılıkelam; İnsanların çok, insanlığın yok olduğu dünyada; mutlu yaşamak için mutlu yaşatmak gerekir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum