Reklam
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

[email protected]

Zamanı engelle verimliliğini artır

06 Ocak 2020 - 06:44

Gün boyunca çok şey yapıyoruz. E-postalar, telefon görüşmeleri, toplantılar, araba kullanmak, soruları cevaplama, teknik destek, kodlama, farklı seminerlerine ev sahipliği yapma ve “çalışma” olarak tanımladığınız bu saatler boyunca başarmanız gereken her şey!
Gün içerisinde bizi sekteye uğratan kesintiler boldur ve bu durum verimliliğimizin düşmesine yol açar. Gününüz, birçok başka görevi üstlenerek, yapılacaklar listenizi ellemeden çalışarak geçerse harcanmış olur.
İşin komik tarafı, sık sık işinizi ilerletmek için gerçekten yapılması gereken şey(ler) asla başarılamaz. Birdenbire günde 30 saat bulmanız ve hatta insanların zamanınızı talep etmekten vazgeçmeleri pek mümkün değildir. Peki, tartışmasız bir şekilde yapılması gereken, ancak yine de her şey için zamana sahip olan bir görevi nasıl başarırsınız? Cevap basit; “Zamanı engelleyerek”
Hiç şüphesiz bu kavramı daha önce duymamışsınızdır. Ancak çok az insan aslında bunu yapmak için zaman ayırır. “X'te günde iki saat çalışacağım” diye düşünüyorlar ama sonra farklı işler ortaya çıkıyor. Telefon çalıyor, bebek ağlıyor, patron içeri girip başka bir görev veriyor. Tüm odağınızı alacak olan bu proje, bir kez daha arka raflara itilmiş oluyor. Bunun yerine, şirketin görkemli düzeninde, gerçekten önemli olmayan görevler yine öne geçti!
Zaman engelleme, bir proje üzerinde çalışmak için ümit etmek ve istemek değildir. Ümit etmek ve istemek yoğun bir dünyada onu kesmeyecek zamanlama gerektirir! 
Bazı insanlar bunun olmasını istiyor. Bazı insanlar bunun olmasını ister. Diğerleri bunu gerçekleştirir. - Michael Jordan
Gerçekten bir işin gerçekleşmesini istiyorsanız, onu planlamanız ve yılın en önemli toplantısı gibi ele almanız gerekir.
Zaman engelleme, kesintilere “hayır” diyen ve en önemli görevleriniz üzerinde çalışmak için sizi özellikle zaman ayırmaya zorlayan bir zihniyettir. Bu, “yaşamdan veya ölümden kaynaklanan acil durumlar dışında hiçbir şey benim zamanımı etkileyemez” diyen bir zihniyettir. Diğer insanlar bu zamanın kesintiler için “sınırsız” olduğunu söylüyor. Bu bilinçli bir seçimdir. 
Bu zamanı kendiniz için planlayıp şiddetli bir şekilde beklettiğinizde iki şaşırtıcı şey olur:

  1. En önemli görevinizi daha hızlı, daha kapsamlı ve daha fazla zevkle yerine getirirsiniz.
  2. Hayatınızdaki diğer tüm görevleri yerine getirmeye hala devam edebilirsiniz.
İnsanlar engellemeyi zamanlarına göre ayarlamalıdırlar. Hala işine devam edeceksin. E-postalar kaçırılmayacak, telefon çağrılarına dönüş yapılacak, ancak “ben zamanınız” nedeniyle çok daha başarılı olacaksınız.
Zaman engellemenin sadece iş için olmadığını anlamalıyız. Yaşamınızda, iyileştirmeye odaklanmak istediğiniz herhangi bir şey için de zaman engellenmelidir.
Zaman engelleme planlaması zor değil, ancak gerçekleştirmesi çok zor olabilir. Başka şeyler üzerinde çalışmak için zaman çizelgenizden kopma eğiliminde olacaksınız. Ancak, aşağıdaki süreçler gününüzden en iyi şekilde yararlanabilmek için en önemli faaliyetlerinizi zaman bloklamanıza yardımcı olur.
1. Zaman bloklarınızı planlayın.
Haftanın başında (pazar akşamlarını severim), oturun ve haftanızı özel olarak tanımlayın. Fiziksel olarak masa takviminize yazın veya tarihleri bilgisayar takviminize de ekleyin.
2. Kesintisiz çalışmak için sessiz bir yer bulun.
Görevinizi tamamlamak için ofisten veya evinizden ayrılmanız gerekebilir. Kahve dükkanları, kiralık ofis alanları vs. gibi asgari dikkat dağıtıcı ve odaklanmanıza yardımcı olacak bir nokta seçin.
3. Başkalarına bildirin.
Diğer insanlarla yakın çalışıyorsanız, zamanlamanız için önemli bir çalışmaya başlayacağınızı (kibarca) bildirin. Geri döndüğünüzde e-postanızı kontrol edeceğinizi söyleyin. Gerçekte, acil bir durum olması durumunda, birinin nerede olduğunuzu bilmesini sağlayın.
4. Telefonunuzu ve diğer teknik tuzakları kapatın.
Biliyorum, bu çok zor! Ancak cep telefonunuz sizi üretkenlikten arındıracaktır. Sizin zamanınızı alacak başka ne varsa kapatın.
5. Sorumlu olun.
Herhangi bir yeni alışkanlıkta olduğu gibi, başkasının sizi sorumlu tutmasına izin vermek iyi bir fikirdir. İster birey, isterse bir beyin grubu veya başka bir yapı olsun, başkalarının vaatlerini kendin için tutmana yardımcı olurken hedeflerine ulaşma ihtimalin daha yüksektir.
6. Sözünü kendine sakla.
Son olarak, Nike'ınmottosu gibi, “sadece yap!” Aslında oturun ve zaman diliminiz için en önemli projeleriniz üzerinde çalışın. Hiçbir şeyin seni durdurmasına izin verme!
Zaman engelleme birçok kişinin hayatını olumlu yönde değiştiren bir durum. Seninkini de değiştirebileceğine inanıyorum. İnsanların size zamanla “nasıl bu kadar iş yapıyorsunuz?” diye sormaya başlayacaklarını göreceksiniz.
Onlara bakabilir, gülümseyebilir ve bu sorularını cevaplayabilirsiniz: “zamanı engelleyerek!”
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test