Zaman yönetiminin önemi
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Zaman yönetiminin önemi

24 Haziran 2019 - 06:34

Eskiden karşıma çıkan her şeye “evet” deme gibi kötü bir huyum vardı. Bunu yapan tek kişi ben değildim. Ne de olsa, birçok girişimci yapabilecekleri her şeyi başarmaya çalışıyor. Üniversitelerde, “daha fazlasını” almanın iyi bir iş bulma ve daha fazla para kazanma potansiyelimizi en üst düzeye çıkarılacağı söylenmişti. Hepimiz daha fazlası için çalışıyoruz.
Fakat bir noktada, hepimiz sınırlarımıza ulaşıyoruz. Ondan sonra ivme kaybediyoruz ve çabalarımız geri gitmeye başlıyor. Gerçekten de işe yarayan bir zaman yönetimi bulana kadar bu problemle karşılaştım. Zaman yönetimi sonrası, kendim için ortaya koyduğum görevleri yerine getirmeye başladım. Daha iyi bir zaman yönetimi için bir kaç önemli adım olduğunu düşünüyorum. Bu adımlar herhangi bir gerçek çözüm gibi, uzun vadeli tutarlılık gerektirir.
Pek çok insan, üretken kalabilmek için tek yapmaları gerekenin, verilen görevler üzerinde çalışmak için zaman çizelgeleri oluşturmak olduğuna inanıyor. Ancak herkes aynı planlama yolunu kullanarak hedeflerine ulaşamaz. İki tür lider ve girişimci olduğunu söyleyebiliriz. İlk tip “yönetici” programında çalışır. Bu insanlar günlerini bir saatlik bloklar halinde planladıklarında büyürler. Çünkü bunların çalışma tarzları geleneksel randevu sistematiğinde işliyor. 
Bir yöneticinin günü toplantılar, çağrılar, görevler ve küçük yapılması gerekenlerle doludur. Ancak bir “yapımcı” bu çalışma yöntemiyle pek başarılı olamaz. Yapımcı, bir projeyi gerçekleştirmek için büyük zamana ihtiyaç duyan bir geliştirici gibidir. Buna örnek olarak yazarları gösterebiliriz. Bir yapımcı için günün ortasında bir toplantı sıkıntılı bir aktivitedir. Bu kişinin iş akışını keser ve odağı çok hızlı bir şekilde tahrip eder. 
Şimdi söyleyin; yönetici misiniz, yoksa yapımcı mı?
Kişisel çalışma tarzınızı anladığınızda, kendiniz için bir program hazırlamanız gerekir. Yöneticiyseniz, günlük zamanlarınız esas olarak aynı biçimi izler. Sabahları e-posta kontrolleri, öğlen toplantıları, yemekleri, öğleden sonra aramalar, akşamüstü gün sonu toplantıları, vs diye devam eden bir döngü. Ancak bir yapımcı olarak, programınız haftalık veya bazen aylık olarak çalışır. Günlük küçük görevleri gerçekleştirmek için zaman ayırmazsınız. Sonuçta projeleri tamamlamak için çalışıyoruz. 
Liderlik koçu KendraKinnison, yaşamınızda gerçekten zorunlu olan şey için programınıza blok eklemenizi önerir. Buna kilit toplantılar, öğle yemekleri, egzersiz, uyku ve aile zamanı da dahildir. Daha sonra bu bloklar hakkında eleştirisel düşünmeyi ve belirli etkinlikleri bir gün içinde gruplandırmanın size fayda sağlayıp sağlamayacağına karar vermenizi önerir. Örneğin, tam anlamıyla bir yapımcı olan girişimciyseniz, belki de tüm toplantılarınızı bir gün içinde yapmak en iyisidir. Bu, diğer sorumluluklar üzerinde çalışmak için haftanın geri kalanını serbest bırakır. 
Kendi kendine atanan görevler üzerinde çalışmak için harcadığınız gerçek süreyi izlediğinizden emin olun. Tahsis ettiğiniz bir şeyi bitirmeniz daha uzun sürerse, nedenini yeniden düşünmeniz gerekebilir. Çalışırken dikkatiniz dağıldı mı? Yoksa görev, başlangıçta düşündüğünüzden çok daha fazla çaba gerektirdi mi?
Gününüzü ve haftanızı planlamak, yapmaktan daha kolaydır. Planlanmamış olayların sizi raydan çıkarmakla tehdit etmesi neredeyse kaçınılmaz. İşin püf noktası, plansız olanlara hazırlanmaktır. Kendi zamanlanmış “yapımcı anları” çoğu zaman soruları anında yanıt gerektiren iş arkadaşları tarafından kesintiye uğrar. Her saat başı 5 ile 10 dakika arası mola verip, bu küçük molalarda soruları yanıtlayacağım. Çünkü zamanın geri kalanında diğer işlere odaklanacağım. 
Ofis saatlerini kendiniz için planlamak başka bir seçenektir. Aynı strateji e-posta yanıtlamak gibi dikkat dağıtıcı görevler içinde geçerlidir. Belirli bir günde çok fazla e-posta alırsanız, her birini yanıtlamak gerçekten verimliliğinizi azaltabilir. Tüm e-postalarınızı tek seferde yanıtlamak için belirli bir zaman planlayın. Bunun için, ofise girer girmez veya günün sonunda ekstradan bir saat mantıklı olabilir. 
Neden olmak istediğin kadar üretken olmadığına dair içsel olmak için zaman harcadığında, senin için neyin işe yarayabileceğini ve çalışacağını keşfetmeye kendini aç. Ne olursanız olun, hangi alışkanlıkların üretkenliğinizi arttırdığını ve hangi alışkanlıkların onu engellediğini düşünmelisiniz. Ancak o zaman verimliliğinizi arttırabilir ve daha fazla fırsata evet diyebilirsiniz. Başarılı günler yanınızda olsun!
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum