Reklam
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

[email protected]

Verimliliğinizi yeniden yapılandırın -2

26 Şubat 2020 - 07:34

Potansiyelinizi ortaya koymanın ve elde etmeye çalıştığınız konuda durdurulamaz bir güç olmanın yollarına yer verdiğim yazımın ikinci bölümünü paylaşıyorum bugün.

Amaç

Yaptıklarının etkisinin olmadığını hissetmek motivasyonu ve üretkenliği tamamen azaltabilir. Takımınızın her üyesinin neden yaptıklarını bildiklerini ve kendilerini ölçmek için ölçütleri bulunduğundan emin olmanız gerekir.
Bu aynı zamanda eleştiri bölümüyle de ilgilidir. Küçük bir işletmede, her ekip üyesine işinde yaptıkları iyi bir şeyi söylemek için her hafta zaman ayırın. Bu, onların amaç duygusunu pekiştirecektir.
Herkesi kendi hedeflerini bir sayı ve bir zaman sınırı ile belirlemeye teşvik edin. Tüm potansiyellerine ulaşmadıklarını düşünüyorsanız, hedeflerini değiştirin. Hedef belirleme, onlara amaçlanan bir hedef verir ve ayrılan zaman dilimi içinde bu miktarda iş yapma konusunda kararlı olmalarını sağlar.
Daha kişisel bir düzeyde, hayatınızda ne yapmaya çalıştığınızı düşünün. İstediğinizi ve onu nasıl alacağınızı düşünerek biraz zaman geçirin. Ana hedeflerinizi bir kağıda yazarak sürekli olarak kendinize hatırlatın ve bunları her zaman göreceğiniz yerlere koyun.

Tutum

Tutum, birisi hakkında doğrudan değiştiremeyeceğiniz şeylerden biridir; yapıcı tutumlar (iyi) ve yıkıcı tutumlar (kötü) vardır.
Gerçekçi olarak, yıkıcı bir tavrı olan insanlarla yapabileceğiniz tek şey onlardan kurtulmaktır. Birisi yıkıcı görünen bir şey söylediğinde, onları bunun hakkında sorgulayın. İfadelerini somut nedenlerle yedekleyebilirlerse, onları dinleyin, teşekkür edin ve ne yapmaları gerektiğini sorun.
Tutumu etkilemenin yollarından biri örnek olarak yol göstermektir. İnsanlara size davranmalarını istediğiniz gibi davranın. Çalışmayan bir ortamda ekibinizle bir şeyler yapmaya çalışın. Onları tanıyıp, sizi tanımalarını sağlayın. Ne de olsa bir takımsın, öyle davranmak zorundasın.
Kendinizde sağlıklı bir tutum yaratmanın en iyi yolu sürekli olarak yeni şeyler öğrenmektir. Düzenli olarak yeni şeyler öğrenirken, gerçekte ne kadar az şey bildiğinizi fark edersiniz. Bu sizi mütevazı ve yeni fikirlere ve önerilere açık tutar.

Kişisel Önyargı

Bazı insanlar geceleri daha iyi çalışır, bazıları sabahları daha iyi çalışır. Bazılarımız uzun süre konsantre olabilir, bazıları ise konsantre olamaz. Ekibinizin üretken olmasını sağlamak istiyorsanız, nasıl çalıştıklarına karar vermelerine izin verin. Hedeflerini bir ölçü olarak kullanın. Hedeflerine ulaşamayacaklarsa, adım atın ve nasıl geliştirilebilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunun.
İnsanları tanıyın. Bir ekip üyesine mali bonus sunmak, onların daha çok çalışmasına neden olabilir, ancak diğerinde bu işe yaramayabilir. Diğer takım üyesi ücretli bir tatile daha çok değer verebilir. 
Yine, bu konuyu kendiniz hakkında da anlamak önemlidir. Hangi teşvikleri tercih ettiğinizi öğrendikten sonra, enerjiniz azaldığında ve ne kadar süre konsantre olabileceğinizle, kendinizdeki herhangi bir açığı azaltmaya ve güçlü yönlerinize çalışmaya başlayabilirsiniz.

Dikkat dağıtıcı şeyler

Bir telefon görüşmesi, bir konuşma ya da “acil” olarak işaretlenmiş bir e-posta üretken bir kimsenin üretkenliğini sekteye uğratan durumlardır. Ancak, iş yapmanın doğası, bunların hiçbirinin olmasını engelleyemeyeceğiniz anlamına gelir.
Bununla birlikte, ekibinize olaylara hemen yanıt vermeleri için baskı yapmayın. Telefonunuza cevap vermek veya kimseyle konuşmak zorunda kalmayacakları bir saat boyunca ekibinize “sessiz zaman” vermeyi deneyin. Bu takımın etrafındaki ayrıcalığı döndürür.
Herkesin gün içinde yapılacakları listesi hazırlamak üzere 10 dakikasını geçirmelerini belirtin. Bu, bir görev tamamlandığında meydana gelen zihin yanıklarının önlenmesine yardımcı olur ve beyin içgüdüsel olarak “Facebook” u adres çubuğuna yazar. Bunun yerine listenize başvurabilir ve takipte kalabilirsiniz. Odaklanma ve verimlilik açısından çevre hayati önem taşımaktadır.
Sizin ve ekibinizin verimliliğini artırmak, insanların nasıl çalıştığını bulmakla ilgilidir. Daha üretken olmak için herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Kendi süreçlerinizi anlamaya çalışın ve bu süreçte neler yaptığınızı belgeleyin. Bu keşif sürecini ekibinizle paylaşın ve aynı süreçten geçmeleri için onları teşvik edin.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test