Reklam
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

[email protected]

Verimliliğinizi yeniden yapılandırın -1

24 Şubat 2020 - 07:47

Sizi bilmem ama ben daha çok üretken olmak için muazzam bir baskı hissediyorum. Ne kadar verimli olursam olayım, daima olumlu sonuçların kalitesini ve miktarını arttırmanın yollarını arıyorum. Bizi olumlu sonuçlar almaktan alıkoyan bazı önemli faktörler var. Ancak bu faktörleri iyileştirmenin, potansiyelinizi ortaya koymanın ve elde etmeye çalıştığınız şeyde durdurulamaz bir güç olmanın yolları var. Peki nedir bunlar?

Eleştiri
Eleştiri, verimliliğini arttırmanın temel bir unsurudur. İşin garibi, ekibinizi motive ederken de bu geçerlidir. Eleştiriyi yapılandırırken, ekibinizi iyi yaptıklarını düşündüğünüz birkaç şeye yönlendirin, sonra da kendilerini geliştirebileceklerini düşündüğünüz bir iki şey söyleyin.
Geri bildirimi yapıcı bir şekilde sunun. Örneğin, “Bunun geliştirilebileceğini hissediyorum” veya “Böyle yapmanın daha etkili olduğunu düşünüyorum” diyebilirsiniz. Düşünceleriniz neler? “Ben” vurgusunun farkına varın, ekibinizi standartlarınıza uygun olmayan şeylerle suçlamayın. Benzer şekilde, onlara nasıl geliştireceklerini sorarak, azarlanmış gibi hissetmediklerinden emin olmak için aranızda bir diyalog yaratırsınız. Ekibinize düzenli olarak neyi iyi yaptığınızı ve neleri geliştirebileceğinizi sorun. Lider olmak, mükemmel olduğun anlamına gelmez; bu sadece kararları verdiğiniz anlamına gelir.
 
Stress
Stres insanların ruhunda acımasızdır. Bu, stresli bir kişinin beyninin, hayatta kalma ve kısa vadeli kazanımların ilkel işlevlerine geri döndüğü anlamına gelir. Dolayısıyla, geleceğe yönelik daha az kararlar alacak, yaratıcılık, yenilikçilik ve ileri dil gibi daha yüksek beyin işlevlerine erişemeyecektir.
Stres konusunda fark edilecek en önemli şey, insanların kontrol eksikliği hissettiğinde tetiklenmeleridir. Bunu başkalarında ve kendinizde azaltmak için sık sık ekibinize şirket üzerindeki etkisini gösterin ve sağlam bir iş-yaşam dengesi oluşturmaya önem verin. Örneğin, “saat 6'dan sonra e-posta yok” kuralı oluşturun, kurallara uygun şekilde çalışın, aylık mutlu iş saatlerini planlayın veya sık sık çalışma dışı etkinlikler düzenleyin.
 
Enerji
Enerji, üretkenlikte çok büyük bir rol oynar. Şirket genelinde kestirmek için gereken süreyi zorlamak kadar radikal olmanıza gerek yok. Daha iyi bir fikir sizin ve ekibinizin sağlıklı atıştırmalıklara erişimini sağlamaktır. Meyve ve kepekli tahıllar harikadır, çünkü vücudun parçalaması daha uzun sürer, bu da tutarlı bir enerji salınımı sağlar.
Egzersizin hem konsantrasyon hem de enerji seviyelerini arttırdığı bilinmektedir. Yurt dışında bazı şirketlerin önerdiği gibi ekibinizin “uykulu hissettiğinizde 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkın” politikasını kötüye kullanması pek mümkün değildir.
Gün geçtikçe enerji seviyeleri yükselecek ve artacaktır. Bunu, ekibinize sabahları çok fazla zihinsel enerji gerektiren işleri yapma imkanı vererek kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Öğleden sonra saat 1 gibi, onlardan daha az talepkar, daha eğlenceli işler yapmalarını isteyin. Farkı görün!

Teknoloji
Yavaş bir teknolojiye sahip olmak üretkenliği birçok insanın bile anlamadığı şekilde öldürür. Ama aynı zamanda bir şeyin açılmasını, yüklenmesini veya aktarılmasını beklerken, dikkatinizi dağıtmanın gizli zihinsel maliyeti de vardır. Beklerken ne yaparsın? Telefonunuzda dikkatsizce zaman mı geçirirsin? Beyniniz artık görevde değil ve sürekli olarak ne yapılması gerektiği hatırlatılmalıdır.
İşletme teknolojinizin güncel olduğundan emin olun. Pazarlama ipuçları, sektörün karşılaştığı trendler ve rakiplerinizin nasıl çalıştığı gibi şeyleri göz önünde bulundurun. İş süreçlerinizi düzenli olarak değerlendirin ve güncelleyin. Rolünüzün kararları vermek olduğunu unutmayın, bu nedenle ekibinizi dinleyin ancak işinizin nasıl yürüdüğünü belirlemelerine izin vermeyin.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test