Üretkenlik için odaklanmak gerek!
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Üretkenlik için odaklanmak gerek!

01 Temmuz 2019 - 06:19

Kabul edelim ki, her zaman üretkenliğimiz aynı çizgide olmuyor. Daha dağınık olduğumuz dönemleri hatırlayalım. Çok şey başardığımızı zannetmemize rağmen hep bir ileri, iki geri durumunda olurduk. Her ne kadar hala iyi ve hedeflerime ulaşıyor olsam da, tam potansiyelimle çalışmadığımı bilmiyordum.

Neyse ki, çevremi iyi işler çıkaran verimli insanlarla kuşattım. Bir gün arkadaşımın nasıl çalıştığını gözlemleyerek zaman geçirdikten sonra, onun nasıl odaklandığını ve benden farklı iş alışkanlıkları olduğunu gördüm. Bir kaç saat içinde öğrendiklerim, çalışma alışkanlıklarımı tamamen değiştirdi.

Demek istediğim, aşırı üretken insanlar bulundukları yerlere kazara gelmiyorlar. Her günün, her dakikasını en üst seviyeye çıkarmak için çalışacak şekilde hareket ederler. Bu insanların nasıl davrandıklarına göz atalım.

Çoklu görevler bir kerede daha fazla şey yapmanıza yardımcı olacak harika bir fikir gibi görünse de, çoklu görevler aslında verimliliğinizi ve yaptığınız işin kalitesini sınırlayabilir. Üretken insanlar, zamanlarını ve enerjilerini tek bir göreve, genellikle yapılacaklar listesinde en çok başarıya götürecek bir maddeye harcarlar.

Telefonunuz sizi kişisel metinlerle veya uyarılarla devamlı rahatsız ediyorsa, aynı anda bir göreve odaklanmak işe yaramaz. Bu nedenle üretken insanlar yakın çevreden gelen dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırarak kendilerine momentum armağanı verirler. Bu tip insanlar gelecekteki benliklerinin neye ihtiyaç duyacağını düşünür ve bu başarı için önceden hazırlanırlar. Düşünmek, ihtiyaç duyduğunuz anda bir şeyleri bulmak, düzeltmek ve yapmakla vakit kaybetmek zorunda kalmayacağınız zaman geleceğinizi daha az stresli ve daha verimli hale getirecektir.

Gerçek verimliliğin sırrı yalnızca işe odaklanmak değildir. İşiniz sizin tutkunuz olsun ya da olmasın, kişisel ilişkilerinizi ve duruş sürenizi ofis zamanı ile dengelemek üretken olmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Ailenize, arkadaşlarınıza, spora ve kafanızı boşaltmaya zaman ayırın. Böylece verdiğiniz emeklerin meyvelerinin tadını çıkarabilir ve kendinizi durağanlıktan uzak tutabilirsiniz.

Yine e-postalar, yine e-postalar! E-postaların çalışanları odak ve dikkat dağınıklığı konusunda çok zorladığını biliyoruz. Bunu iyi bilenler, çekinceye düştüğünde ve dikkatlerini gerektiren herhangi bir kimsenin veya herhangi bir şeyin çağrısında bulunmaları halinde pek başarılı olamayacaklarını biliyorlar. Gelen kutunuzu sürekli yenilemek yerine en fazla iki ya da üç kez kontrol edin. Cevaplamanız gereken süreyi ayarlayın ve hemen ilgilenilmesi gerekenleri, bekleyebilecekleri sıralayın.

Çoğu toplantılarda net bir hedef yoktur ve bu büyük bir zaman kaybına yol açar. Çoğu zaman, davet edilen katılımcılara ihtiyaç duyulmaz ve tüm bilgiler birkaç e-postada veya bir notta verilebilir. Bir toplantı yapmak zorundaysanız, önceden bir gündem oluşturun ve herkesi görevde tutabilecek bir moderatör belirleyin. Aksi takdirde, birçok şirket içi işbirliği uygulamalarından birini de kullanabilirsiniz.

Üretkenlerin bildikleri iki şey var. Birincisi, zaman çok kıymetli ve pahalıdır. Ne kadar çok şey yaparlarsa, bunları başarmanın fiziksel olarak imkansız olması ihtimali de o kadar yüksek olur. İkincisi, takdir, cesaretin daha iyi bir parçasıdır. Yani cesaretle öne doğru gidecekseniz,

yolunuzu özenle seçmek inanılmaz derecede önemlidir. O yüzden korkuyla “evet” deyin ama sık sık “hayır” deyin.

Delegasyon azar azar “evet” diyen bir yapı gibidir. Kontrolden çıkıp, verimli bir şekilde delegasyon yapmak, üretken insanların büyük bir numarasıdır. Bazen “evet” demek istersiniz, ancak takip etmek için zamanınız yoktur. Fiziksel olarak yapamayacağınız şeyleri yapacak birini bulmak için mevcut sayısız yoldan birini kullanın. Bir takımı yönetmekten, kuru temizlemenizi almaya kadar bunları kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Tabi bunun için belli aşamaları geçmiş olmak gerek.

Son olarak, bilinen ünlü ve başarılı üretken insanlar, onları bir sonraki güne hazırlayan sabah rutinlerine sahiptirler. Listenin başında, kahve, duş, meditasyon ve günlük yapılacak işler vardır. Unutmayın, rutinler alışkanlık haline gelir ve iyi alışkanlıklar sizi sağlıklı, enerjik ve her şeye hazır tutar. Kısacası, başarının yolunu açar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum