Sonuçlarımız sadece planlarımız kadar iyidir
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Sonuçlarımız sadece planlarımız kadar iyidir

25 Şubat 2019 - 06:14

Bilgi çağında yaşıyoruz. Günümüzde, hedeflerimizi gerçekleştirmemize yardımcı olacak ilham sunabilecek bloglara, podcast'lere ve videolara erişebiliriz. Bu eşsiz erişim sayesinde, odaklanmaya devam etmemizi engel olan dikkat dağınıklığı da önemli bir sorun gibi görünebilir. Odaklanma eksikliği, motivasyon kaybına yol açar. Değişiklik yapmak ve hedefler üzerinde çalışmak kendi başına yeterince zor bir görevdir. İşinizin ardında yatan nedenlere odaklanmak her gün ilham ve motivasyon gerektirir. Her gün motivasyonunuzu üst düzeyde tutmak oldukça zor bir iş. Zaten bunu yapabilen kişi sayısı da oldukça kısıtlı. Bunu en aza indirebilmek için günlük alışkanlıklarımızda çok fazla oynama yapmamalıyız. 

İşletmenizde başarıya ulaşma yolculuğunun bir planla başlaması ve bu planın belirlediğiniz hedefler tarafından oluşturulması gerekir. Hedefleriniz bu yolculuğun nedenleridir. Hedefleriniz açık, eyleme geçirilebilir ve kesin bir zaman çizelgesi içinde olmalıdır. Örnek vermek gerekirse, gelirimi 12 ay içerisinde şu kadar yapacağım, şu zaman dilimi içinde şu kadar yeni müşteriye ulaşacağım vs. gibi. Hedefleriniz devamlı to-do listlerinizde yer almamalıdır. Hayatınızdan ne istediğinizi ve oraya nasıl ulaşmanız gerektiğini bilmek zorundasınız! 

Bu hedefleri bir plan geliştirerek başardık. Ayrıca, hayatınızın her alanında net bir bitiş çizgisine sahip olmak için, günlerinizi planlamak adına bir gece önceden zaman ayırmalısınız. Çoğu zaman insanlar organizasyon eksikliğinden dolayı hayal kırıklığına uğrarlar. Her bir önceliği belirlemek için biraz zaman ayırın ve ardından tüm öncelikleri yerine getirirseniz alacağınız ikincil hedefleri değerlendirin. 

Motivasyondan yoksun olmanızın en önemli nedeni, yeterince uyumamanızdır. Bunu okuyan her kişi için uyku zamanı farklı olacaktır. Ancak iyi bir gece uykusunun önemi, düşündüğümüzden çok daha değerli. Daha başarılı olmanın umuduyla uykuyu feda etmek kolaydır. Bunu için kendinize hedefin çok önemli olduğunu söylüyorsunuz. Öyle ama dinlenmekte en az hedefiniz kadar önemli. 

Teknolojinin hayatlarımızın başarıya ulaşmamıza yardımcı olmasında ki payı şaşırtıcıydı. Ancak zaman zaman bizimde teknoloji rejimine ihtiyacımız var. Sabahlar bizim olmalı. Düşüncelerinizi ve yeniden odaklanmanızı toplamak için teknolojiden biraz uzak kalmalısınız. Bu süreyi meditasyon yaparak ya da programınızı ayarlayarak değerlendirebilirsiniz. Sabahları, her gün savaşacaklarınız için zihinsel olarak hazırlanmak adına kendimize özel zamanlar ayırmalıyız. 

Odaklanmak ve motive olmak için, sizi rotadan çıkaracak şeylerden kaçınmalısınız. Şuana kadar teknoloji ve internet hakkında konuştuk. Bunlar ilerlemenize yardımcı olacakları gibi size zararda verebilirler. Hayatta ilerlemeye çalışmayan, belli bir ideali ve amacı olmayan insanlardan da kaçınmalısınız. Onların olumsuz sözleri ve eylemleri, kendi kendini sınırlayan inançlarınızla beslenecek ve motivasyonunuzu olumsuz etkileyecektir. Hayatta daha fazla kalıcı şeyler yaratmak adına, kendinizi size ilham veren kişilerle kuşatın. 

Günlük planlamalarınızda mutlaka motive olmak ve ilham almak için zamanlar ayırın. İyi bir kitap okumak, hayranı olduğunuz birinin röportajlarını dinlemek enerjinizin yükselmenize neden olacaktır. Hayatı ve hedeflerinizi farklı bir ışıkta görmenize yardımcı olabilecek bir video izleyin, bu tip videoları zaman zaman düzenli olarak izleyin. Günlük bir ilham dozu, bu kendi kendini sınırlayan inançları yerinde tutmanıza yardımcı olacaktır. 

Hayat kısa. Kavramsal olarak bunu biliyoruz, ama sık sık hayatımızı bu şekilde yaşamıyoruz. Hayatı ve zamanı değerli olarak gördüğünüzde, onu boşa harcamama eğilimindesiniz demektir. Bu büyük iş hedeflerini, bir özgür hayatı yaratmak için gerçekleştiriyorsunuz. Her zaman nedenlerinizi hatırlayın! 

Büyük bir iş hedefini gerçekleştirmenin en iyi yolu, onu ufak günlük hedeflere ayırmaktır. Her gün motive olmamız gerektiğinin nedeni, başarıya ulaşmanın en iyi yolu, içinde bulunduğumuz güne odaklanmaktır. Değişiklik yapmak ve önemli hedeflere ulaşmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. İnanırsanız ve harekete geçerseniz çok fazla insanın imkansız olduğuna inandıkları şeyleri yapabilirsiniz. Unutmayın, her gün motive kalmak için yapmanız gerekenlerden bazılarını artık biliyorsunuz! 

YORUMLAR

  • 0 Yorum