Reklam
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

[email protected]

Profesyonellik neden önemlidir?

10 Şubat 2020 - 09:40 - Güncelleme: 10 Şubat 2020 - 09:44

Süper kahramanlar için, profesyonel moda girmek tayt, maske ve pelerinle kolaydır. Bununla birlikte, girişimciler için, uygun iş zihniyeti profesyonellik açısından önemlidir.

Profesyonel kişiliğiniz, iş yerindeki kişisel markanızdır. Bir ticari ortamda kendinizi genel olarak nasıl algılattığınız ve iş arkadaşlarınıza nasıl yansıttığınız imajınızı ifade eder. Kısacası, anlaşılmamış ya da gerçek dışı olmaktan uzak, sadece profesyonelce kendini tanıtmanın cilalanmış bir yoludur.

Profesyonel bir kişiyi geliştirmek gerçekten çok kolaydır. Karar vermeniz gereken tek şey, iş yerinde kim olmak istediğinizdir. Ardından kendinizi bu hale hazırlamak için tavrınız, giysiniz ve davranışınızla ilgili çaba sarf etmek gerektiğini bilmektir. Eylem niyetin peşinden gider ve zamanla, profesyonel kişiliğinizi benimsemenin evden çıkmadan önce paltonuzu giymek kadar doğal olduğunu hissedersiniz.

Artık profesyonel bir kişiliğin ne olduğunu anlıyorsunuz, o zaman neden birisini geliştirmeye çalışmanız ve ne kazanacağınız hakkında biraz konuşalım:

Başarı genellikle zor kazanılır. Ancak, profesyonel bir kişiyi geliştirmek için zaman ayırırsanız, başarının daha erken gerçekleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Kendinizi iş yerinde rastgele ve gayrı resmi bir şekilde yönetirseniz, ciddiye alınma olasılığınız daha düşük olur. Böylelikle kariyer basamaklarında çok daha uzun zaman harcarsınız.

Ancak, bir yönetici veya CEO’nun profesyonelliği ile kendinizi yürütmek için gayretli bir çaba gösterirseniz, ilerleme için kendinize daha çekici bir aday bulmuş olursunuz. Daha üst düzey pozisyonlar için uygun tutumu gösterirseniz, fırsatların ortaya çıktığı zaman düşünülme olasılığınız daha fazla olur. Profesyonel bir şahıs kimliği oluşturduğunuz da, kendinizi iş için doğru zihin durumuna sokarsınız. Bu, kariyer hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Mesela, en büyük kariyer hedeflerinizden birinin, bir sonraki TED Talk konuşmacısı olabilmeniz için alanında lider bir otorite olmak olduğunu belirleyin. Bu özel hedef göz önünde bulundurulduğunda, profesyonel personelinizi sizi bu hedefe doğru ilerletmesine yardımcı olacak şekilde hazırlayabilirsiniz. Örneğin, yerel ağ etkinliklerinde konuşmaya veya bir podcast yayınına başlatabilirsiniz. Böyle şeyler yapmak, nişinizde bir uzman olmanın profesyonel bir kişiliğini kurmanıza yardımcı olacaktır.

İş güvenliği yaratmanın en iyi yollarından biri, bulunduğunuz konumda vazgeçilmez olmaktır. Profesyonel bir kişi, çalışma tarzınızda tanınabilir ve güvenilir işaretler oluşturmanıza izin vererek yardımcı olabilir. Zamanla, bu profesyonel kimliğinizin bir parçası olacak ve insanların sizi ofisinizde veya alanınızda nasıl gördüğünün belirtisi olacaktır. Başkaları size güvenebileceklerini bildiklerinde ve güvendiklerinde, kendinizi vazgeçilmez kılacaksınız. Zaman içinde bunun kariyeriniz üzerinde güçlü ve olumlu bir etkisi olur.

Arkadaşlarla takılırken rahat bir tutumda olmak iyidir. Ancak bu durum profesyonel bir ortamda sizi engelliyor olabilir. Çalışma ortamlarında daha parlak ve profesyonel bir kişiye kendinizi tanıtırken daha ciddiye alınacaksınız. Bu elbette işte eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Ancak bu, kendinizi bir profesyonellik havasıyla idare etmeniz demek değildir.

Unutma: verdiklerini alırsın. İş yerinde saygılı davrandığınızda, aynı saygıyla muamele görmeniz daha muhtemeldir.

Girişimciler giderek daha yüksek bir mesleki statüye ulaşmak veya daha fazla iş çekmek için sosyal medyayı fazlasıyla kullanıyorlar. Profesyonel bir kişiyi geliştirmek için zaman ayırdığınızda, kişisel bir stil biçimini bile benimsersiniz. Bu şeyler kişisel / profesyonel markalaşmayı daha net ve çekici hale getirir. Bu, yayınlarınızı tanınabilir kılan sosyal medya platformlarında tutarlılığı korumanıza yardımcı olabilir. Zaman içinde satış, kariyer gelişimi ve daha fazla fırsat anlamına gelebilecek ek takipçilere yol açabilir.

Muhtemelen mesleki alanda bir şeyleri kişisel olarak almamanız gerektiğini duymuşsunuzdur. Ancak, kariyerlerinde hiç reddetme veya eleştiri yaşamamış herhangi biri, bunun söylenenden daha kolay olduğunu bilir.

Profesyonel personeliniz size bazı kişisel zırhlar vermede yardımcı olabilir. Profesyonel bir kişiliğiniz varsa, kişisel yaşamınızı işinizden daha büyük bir dereceye kadar ayırmak daha kolaydır. Hayır, bu, işler ters gittiğinde herhangi bir acı hissetmeyeceğiniz anlamına gelmez. Ancak iş yerinde bir konunun kişisel hayatınızı etkilemeyeceği şekilde olumlu bölümlere ayırmanıza izin verir.

Tüm bunlar eşliğinde, iş dünyasında profesyonelliğin önemi her geçen gün artıyor. Sert rekabet şartları ve değişen iş dünyası, ön plana çıkmak isteyen, başarı merdivenlerini tırmanan profesyonelleri bekliyor.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test