Reklam
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

[email protected]

"Olumsuz düşünme" hapishanesinden kaçın!

13 Ocak 2020 - 06:51

Durumunuzu değiştirmek istiyorsanız, düşüncelerinizi değiştirmelisiniz. Durumunda sıkışıp kaldığına inanmayı bırakıp, pasif bir şekilde bu konuda bir şeyler yapamadığını kabul etmelisin.
Birçok insan korkuları ve endişeleriyle kendilerini kafese sokarlar. Gerçek şu ki, olumsuz düşünce sizi hem vasat, hem de tatmin edici olmayan bir hayata zorlayacaktır. Kendinizi tam potansiyelinize göre genişletmek istiyorsanız, kendi empoze edilmiş olumsuz düşüncelerinizden kaçmanız gerekir.
Bunun için tek gereken tutarlı bir uygulama ve üstesinden gelme isteğidir. Bugün sizlerle daha sağlıklı, daha mutlu, daha olumlu bir şeyler yaratmaya başlamak için neler yapmamız gerektiği konusunu konuşalım;
Olumsuzluk bugünün dünyasında çok yaygın, farkına bile varmadan içine karışabiliriz. Arkadaşlarımız, hayallerimiz için bizi kızdırabilir ve hedeflerimizi rastgele azaltabilirler. Ya da aile üyeleri, güvenilir bir iş aramaya ve rotada kalmamızı isteyebilirler. “Bunu başaramazsın, o yüzden denemeyin bile” cümlesini çoğu kişi duymuştur.
Olumsuzluk düşünceleri çok yaygın, çünkü beyinlerimiz kendi savunma mekanizmamızın bir parçası olarak bu şekilde bağlandı. Bu nedenle bunu normal olarak kabul ediyoruz . Ancak olumsuz düşünme sağlıklı değildir. Bizi korku, endişe, öfke ve çaresizlik hapishanesinde tutabilir. Özgürlüğü kırmak için yeni normlar belirlemeye başlamanız gerekir.Negatif düşünceleri eline aldıkça, olumsuzluğun ruhumuza sızmasına ve karamsar düşüncenin bir parçası olmasına izin veriyoruz. Olumsuz düşünceler zihinsel canavarlar gibidir: Seni (ve hayallerini) içten dışa yiyeceklerdir.
Olumsuz düşünme hapishanesinden sıyrılmak için her gün olumlu davranmaya başlamalısın. Bu, zihninizin iltihaplanmasına için yer vermeyerek olumsuzlukları gidermenize yardımcı olacaktır. Bunu yapmanın bir yolu, kendinize bir reklam gibi okunan ve en iyi kalitenizi yükselterek kendinizi sattığınız gibi bir konuşma yapmaktır. Kendinizi pazarlamak için ne söylersiniz?Bunu, yalnızca sizin göreceğiniz bir şirket içi reklam kampanyası gibi düşünün. Bu, zihninizde tekrar oynayabileceğiniz bir iç reklamdır. Bu, kendinizle sürekli bir moral konuşmasıdır. Bunu, günde en az bir kez (tercihen sabahları) kendinizle yüksek sesle konuşun ve gün boyunca birkaç defa kendinize okuyun.
Olumsuz düşünme genellikle, geçmişe dair üzücü, kırıcı ya da hayal kırıklığı yaratan düşünceler etrafında ya da gelecekte olacağına inandığımız bir şey hakkında toplanır. Bunlar ağrılı veya korku dolu düşüncelerdir.Olumsuz düşünme, zihinsel bir acı yaratır. Çünkü şu andaki gerçeklikte yaşamak yerine bu olumsuzluğa odaklanıyoruz. Dikkatinizi şimdiki zamana geri getirerek, olumsuz düşüncelerinizin sadece bir düşünce olduğunu göreceksiniz. Gerçek değiller. Anı yaşayarak, realitenizi istediğiniz tarzda şekillendirmeye başlayabilirsiniz.
Olumsuzluktan kurtulmak istiyorsanız, olumlu düşünceleri çekmeye başlamanız gerekir. Bunu dürüst ve iyi olmayı öğrenerek yapabilirsiniz. İnsanların etrafınızda kendilerini rahat hissetmelerini sağlıyor musunuz? Onlara ilgi gösteriyor ve kendilerine sorup, cevaplarını gerçekten dinliyor musunuz?
Hepimiz takdir edildiğimizi hissetmek istiyoruz. Bu düşünceyi başkalarına gösterirseniz, size aynı şekilde yanıt vermeye başlayacaklardır. Etrafınızdakilere gerçekten önem verdiğinizi göstererek odağı kendinizden başkalarına kaydırarak başlayabilirsiniz. Öncelikle kendinizi rahatlatarak ve çevrenizdeyken başkalarının hoş karşılanmasını ve kabul edilmesini sağlayarak “rahat bir kişi” olun.
Birini affetmemenin, o kişi için bir ceza biçimi olduğunu hayal edebiliriz. Bize yaptıkları şeyleri ödemelerini sağlamanın başka bir yoludur. Bağışlamamızı durdurmak, kendi incinmemizi doğrulamanın ve haklılığımızı sürdürmenin bir yoludur.
Fakat gerçek şu ki, affetmek her şeyden önce kendinize bir hediyedir. Çünkü gitmenize ve ilerlemenize izin verir. Bağışlama, acı, kızgınlık ve öfke gibi olumsuz duyguları salıvermenin gerekli bir parçasıdır. Birini gerçekten affettiğimizde kendimizi de iyileştiririz ve daha iyimser ve merhametli olmak için zihniyetimizi değiştirmeye başlayabiliriz. Bu, bir yanlışlığın yapıldığını görmezden gelmeniz veya olanları unutmanız anlamına gelmez. Sadece, bu olumsuz hislerin size yemesini önlersiniz.
Dünyamızın trajedi, üzüntü ve zulüm ile dolu olduğunu görmek zor değil. Bu kadar çok insan kendi çıkarlarına aykırı davranıyor ve gizli bir sebep olmadığı sürece başkalarına yardım etmekte pek saygılı değiller.Sonuç olarak, sık sık yolumuzu yitiririz çünkü ahlaki pusulamız kırılmıştır. Ancak, zarar verme, incitme ve yok etme gücüne sahip olduğumuz gibi, dünyaya da olumlu bir etki yapma gücüne sahibiz.
Küçük adımlar atarak olumlu bir güç olmayı kucaklayabiliriz. Başkalarına karşı daha şefkatli ve bağışlayıcı olun. Her zaman adil olmaya çalışın, yaptığınız her şeyde şeffaflığı artırın ve eylemlerinizden sorumlu olun. Herkese eşit davranarak, dürüst kalarak ve hatalarınızla ilgili sorumluluk alarak, mutlu, olumlu ve tatmin edici bir hayat yaşayacaksınız.
Adaletsiz veya haksız olduğunu düşündüğümüz bir şey hakkında ahlaki olarak öfkeli olabileceğimiz zamanlar vardır. Doğru olanla savaşmak için harekete geçiyoruz. Fakat öfkenizin sizi yapıcı olmaktan yıkıcı olmaya itmesine izin vermek çok fazla zaman almaz. Zihninizi ve kalbinizi olumsuzluktan uzak tutmak için, olumlu harekete geçmek için hayal kırıklığınızı ve öfkenizi kullanmayı öğrenmelisiniz.
Öfkenizde haklı olabilirsiniz, ancak davranışınız incitici veya zararlı ise, yaratmayı umduğunuz yararlı, olumlu değişikliği geçersiz kılabilir. Karşı olduğun ya da kızgın hissettiğin kişilere bile şefkat ve anlayış göstermeyi unutma. Bunu yaparak kalıcı, pozitif değişim yaratabilirsiniz.Sıkışmış olduğunuz olumsuz döngüyü kırmak için pozitif değişim gücünün içinden gelmesi gerektiğini kabul etmelisiniz. Bunu sizin için başka kimse yapamaz. Sadece siz olumlu düşünceyi benimseyerek ve yaratarak zihniyetinizi yeniden canlandırabilirsiniz.
İlk adım tamamen kendine odaklanmaktan ve karamsar bir zihniyete sarılmaktan uzaklaşmaya başlamaktır. Başkalarına karşı şefkat ve anlayış gösterme yollarına odaklanmaya başlayın.
Geliştirilmesi gerektiğini düşündüğünüz bir şey belirleyin; başkalarına yardım edecek bir şey. Bir organizasyonda veya benzeri bir durumda, bunun olumsuzluğa kapılmak yerine olumlu bir şey yaratmaya odaklanmanın ne kadar heyecan verici olduğunu hissedin. Sonuçta, daha sağlıklı, daha olumlu bir insan yaratacak olan siz olmanız gerektiğini kabul edin.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test