Reklam
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Mutlu alışkanlıklar edinin

02 Mart 2020 - 07:23

Son zamanlarda insanlar bana her zaman nasıl daha fazla mutlu olabileceklerini soruyorlar. Sihirli bir hap veya ruh hallerini yükseltecek eski bir sır duymayı bekliyorlar. Gerçek şu ki, mutluluğun sırrı işe yarar bir enerjide olmak. Psikolog ve yazar Barbara Fredrickson, yaşamda gelişmek için bire bir pozitif/negatif deneyimler oranına ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Birçoğumuz bu durumu farklı algılıyoruz.
İlk olarak, mutluluğun olmadığı şeyle başlayalım. Mutluluk, doğuştan geldiğiniz ya da gösterişli arabalardan ve para çantalarından kazanılan bir durum değildir. Mutluluğu satın alamaz veya başarı ile kazanamazsınız. Bununla birlikte, mutluluğu seçebilirsiniz. Mutluluk, mutlu alışkanlıklar yaratarak her gün yapacağınız bir seçim olabilir. Bir süre sonra, bu alışkanlıklar beyninize yeni oluklar veya yollar açacak ve mutluluğu otomatik bir süreç haline getirecektir. Mutlu olduğunuzda, ödülleri fark etmeye başlarsınız; daha iyi bir sağlık, daha fazla başarı, daha fazla zenginlik gibi.
Araştırmalar, daha mutlu insanların, daha motive olduklarını, ısrarcı olduklarını ve olumsuz insanlardan daha iyi performans sergilediklerini göstermektedir. Mutlu insanlar yaratıcı problem çözücülerdir, yaptıklarından zevk alırlar ve daha olumlu sonuçlar görürler. Şimdi, bu yazıyı okuduktan sonra, seni daha fazla mutlu etmekten alıkoyan ne?
Hayatınızda daha fazla mutluluk elde etmek için her gün uygulayabileceğiniz belli başlı eylemler vardır.

Şimdi onlara bir göz atalım.

1. Minnettar Olun
Sayısız araştırma, minnettar olmanın bedeninize, zihninize ve ruhunuza yardımcı olduğunu göstermektedir. Günlük tutmak ve şükretmenin en etkili yöntem olduğunu bilmeniz gerekir. Bu konular hakkında sayısız makale ve yazılar yazan araştırmacılar, bu alışkanlıkları her gün uygulayarak altı ay içinde daha mutlu ve daha az depresyonda olacağınızı sık sık dile getirirler. Sonunda beyniniz, hayattaki iyiyi aramak için eğitilecektir.

2. Güçlü yönlerinizi kullanın
Olumlu psikolojinin temel ilkelerinden biri, neyin işe yarayacağına ve oradan neyin inşa edildiğine odaklanmaktır. Belki de doğuştan bir lider değilsin, ama takım çalışması güçlü yönlerinle daha uyumlu olabilir. Sadece bilginin seni bilmeyenlerden ayırdığını bilmek güçlü kalmamıza yardımcı olur. Güçlü yanlarının ne olduğunu bilmiyorsan, bunun üstüne çalışmalar yapmalı, eğitimler almalısın. Maliyet ücretsizdir ancak öz-bilgi paha biçilemez.

3. Meditasyon yapın
Dağınık bir zihin yapısıyla hiçbir şey yapamazsınız. Kendiniz için günün en az 10 dakikasını ayırmalısınız. Bir çok başarılı olmuş iş insanı, her gün meditasyon yapıyorlar. Dahası, en iyi yaratıcı fikirlerinin meditasyonla aydınlatıldığını söylüyorlar. Dünün düşüncelerini ve yarının endişelerini azaltarak ve sadece buraya ve şimdiye odaklanarak, stresinizi azaltacak, huzur bulmanız kolaylaşacaktır. Her zaman söylediğim gibi; an'da kalmalısın.

4. Kibar olun
Bu en kolay yol. Başka birine yardım etmek için zaman ayırmak, yabancı olsa bile, kendinize hediye vermek gibidir. Araştırmalar, bir nezaket eylemi hakkında düşünmenin bile ruh halinizi yükselttiğini söylemektedir. Nezaket için yapılacak çok şey vardır. Sen küçük bir şeyle başlayabilirsin. Birinin kapısını tut ve yiyecek taşımasına yardım et. Nezaketin bir hediye parası olması gerekmez. Aslında, daha zengin bir nezaket davranışı birisi için mentor olmaktır. Hayatımdaki en etkili insanlardan biri benim için bir akıl hocasıydı. O cömertlikten o kadar çok faydalandım ki, nezaketin ne kadar güçlü olabileceğini hissettim.

5. Güçlü ilişkiler kurun
Birçok insan girişimcilerin kendi başlarına buyruk, yalnız adamlar olduğu konusunda görüş bildirirler. Ancak kimse bunu tek başına yapamaz. Bununla demek istediğim, her başarılı kişinin ardında yardımcı olan ve birlikte çalıştığı birçok insan vardır. Kendinize sorun; Bugün olduğum yere ulaşmama kim yardım etti? Kaç tane pozitif ilişki harika bir iş veya kariyer kurmama olanak sağladı? Bu insanlara doğru şekilde teşekkür etmek için zaman ayırın. Çalışanlar, mentorlar, aile üyeleri veya arkadaşlar olsun, yaşamınızdaki her pozitif bağlantı sizi başarıya giden yolculuğunuzda ilerletmek için bir katalizör görevi görür. Bunu sakın aklınızdan çıkarmayın.
Bu eylemleri her gün uygulayın ve size yepyeni bir pozitiflik dünyası açmaya başlayacağına şahit olun. Hayat bugün yaşamak için ilerliyor. Siz en iyi hayatınızı yaşamak için çok fazla vakit kaybettiniz, şimdi yeniden başlamak için ideal zaman.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum