Reklam
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

[email protected]

Mükemmelliğe değil ilerlemeyeodaklanın

27 Ocak 2020 - 07:36

Bu gün ve bu yaşta, işleri hızlıca büyütme eğilimindeyiz. Kilo vermeden tutun da, internet hızına, en son e-posta veya metninize verdiğiniz yanıtlara kadar her şey anında memnuniyetle ilgilidir. Bu, insanların para kazanmak ve başarılı olmak için en kısa zamanda zirvede olma eğilimi gösterdiği kariyer alanını da kapsar.Doğrusu, sizi bir gecede başarılı kılacak tek bir gizli formül yok. Bununla birlikte, kariyerinizde başarıya giden yolculuğunuzun düzenlenmesine yardımcı olabilecek bazı proaktif önlemler bulunmaktadır. Daha hızlı başarılı olmak için aşağıdaki ipuçlarına göz atalım:

1. Somut hedefler belirleyin
Daha başarılı olmak için önce kariyeriniz için bir yol haritasına ihtiyacınız var. Sonuçta, aklınızda bir son nokta yoksa kısayolları alamazsınız. Başarı tanımı herkes için farklıdır, bu nedenle kişisel hedeflerinize açıklık getirmek önemlidir. Kariyerinizde neler elde etmek istiyorsunuz? Yapabildiğiniz kadar spesifik olun, çünkü yalnızca onlara yönelik uygulanabilir adımlar oluşturabileceğiniz somut hedefler tanımlamanız gerekir.Büyük ve uzun vadeli hedefler kariyeriniz için bir çerçeve oluşturmanıza yardımcı olur. Büyük hedefler göz önünde bulundurularak, ulaşılabilir kilometre taşları olarak hareket eden mini hedefler oluşturabilirsiniz. Çıtayı yüksek ayarlayarak, sıkı çalışmak için her zaman bir motivasyon kaynağınız olur, bu da başarılı olmanıza yardımcı olur.
2. Bir rutin oluşturun ve ona bağlı kalın
Çoğu başarılı insan bunu zaten biliyor. Tekrarlamanın büyük bir faydası var. Rutinler ilerlemenizi sağlar ve büyümenizi sürdürmenize yardımcı olur. Birincisi, rutini izlerseniz, zaman içindeki ilerlemenizi izlemek çok daha kolay olur. Bir rutin kariyerinizi oldukça hızlı bir şekilde ilerletebilecek iyi alışkanlıklar oluşturmanıza yardımcı olur.Örneğin, rutininizin her gece akşam yemeğinden sonra bir saat boyunca kariyer hedeflerinizle ilgili yayınları okumak olduğunu belirleyin. Belirli etkinlikler için belirli zamanları bir kenara bırakırsanız, bir süre sonra kas hafızası gibi olur. Olumlu rutinler uygulandığında, sonuçları hızlı bir şekilde görmeye başlarsınız.
 
3. Bir danışman bulun
Pek çok başarılı insanın ortak bir yanı var; hepsinin akıl hocaları var. Akıl hocası, sizinle aynı kariyer yolunda olan ama daha ileride olan kişidir. Bir deneyim yerinden, seçtiğiniz kariyer yolunda ilgili bilgi ve rehberlik sunabilirler.Ayrıca potansiyel tuzaklardan nasıl kaçınılacağı ve kariyerinizin sonraki adımlarına nasıl yaklaşabileceğiniz gibi konularda size rehberlik edebilirler. Bir mentorgenellikle kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olabilecek diğer kişilerle ağ kurmayı da kolaylaştırabilir. Bir mentöre sahip olmak size birçok yönden yarar sağlayabilir ve başarı elde etmenize kesinlikle daha hızlı yardımcı olabilir.
4. Rutini düzene sok
Hayatınızı kolaylaştıracağınızı ve sizi daha az başarılı olmanızı engelleyen barikatları kaldırabileceğinizi söylesem? Olumlu rutinler kariyerinizde daha hızlı ilerlemenize yardımcı olabilir. Ancak kötü alışkanlıklar ve zaman kaybına neden olan rutinler bunun tam tersi bir etkiye sahiptirler. Öyleyse, kötü alışkanlıkları gidermek için rutininizi nasıl düzenlersiniz?
 
İlk olarak, zamanınızı alan ve kariyerinizi ilerletmeye yardımcı olmayan her şeyi düşünün. Biliyorsunuz, birkaç dakikada bir Twitter'ı kontrol etmek ya da çalışırken İnstagram'a göz atmak gibi şeyler. Bu zaman süngerlerini belirledikten sonra, onları yok etmek veya en azından kontrol altında tutmak için çok çalışın. Dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmak disiplin gerektiriyor. Ancak daha fazla odaklanabilirseniz, bu sizi kariyer yönünden daha hızlı bir şekilde nereye gitmek istediğinize götürecektir.
5. Hayır demeyi öğrenin
Yazar Herbert Bayard Swope, “Size başarı için kesin bir formül veremem, ama size başarısızlık için bir formül verebilirim; Herkesi her zaman memnun etmeye çalışın” demiş. “Evet” demek kolaydır ve memnuniyet vericidir. Ama çok fazla evet derseniz bu rahatız edici olabilir. Devamlı evet diyen biriyseniz, muhtemelen çok fazla proje ve taahhüt üstlenmeyi kabul edersiniz. Ya da bir şeyleri kolayca kabul eden ve daha sonra son dakikada yapan bir insansınız. Her iki durumda da, bu eğilimler size kariyer gelişimi açısından bir iyilik yapmaz.Hayır demek zor olabilir, ancak uzun vadede genellikle daha iyidir sonuçlar ortaya çıkartır. Bütünlük gösterir ve kendinizi kariyerinizi ilerletmeyen şeylerle zaman kaybetmekten bulamazsınız.
6. Para konusunda akıllı olun
Daha hızlı başarılı olmak istiyorsanız, para tasarrufu konusunda akıllı olmalısınız. Kendinize katı bir şey yapın ve tasarruf hesabınızı kesinlikle ihmal etmeyin. Evet, bu can sıkıcı olabilir ama şimdi küçük bir kısıtlama çok uzak olmayan bir gelecekte başarıya katkıda bulunabilir. Başarılı insanlar genellikle bu tip yaşarlar. Bu cimri olmak değildir, ancak para kazanmanın bazen para gerektirdiğini ve hazırlıklı olmak istediklerini bildikleri için tecrübe sahibidirler.Para tasarrufu konusunda akıllı olduğunuzda, zaman içinde büyüyebilirsiniz. Bir yatırım yapmak veya bir iş girişimi başlatmak söz konusu olduğunda, hızlı hareket etmeye ve tasarruf hesabını bozmadan yapmaya hazır olacaksınız.
7. Hatalarından ders al
Başarısızlık, başarıya lezzetini veren çeşnidir. Başarılı olmak istiyorsanız, bu yanlış adımların altında ezilmenize veya sizi parçalamasına izin veremezsiniz. Onları dünyanın sonu olarak görmek yerine, onları bir fırsat olarak görebiliyor musunuz? Sonuçta, başarısızlıklar bizim en büyük öğretmenlerimiz olabilir. Bugün başarısızlık gibi hissettiren bir durum aslında gelecekte daha büyük bir başarısızlıktan kaçınmanıza yardımcı olacak bir ders vermiş olabilir.Mükemmelliğe değil ilerlemeye odaklanın. Hatalarından ders alabilirsen, daha güçlü ve daha anlayışlı olursun, bu da çok daha hızlı başarılı olmana yardımcı olabilir.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test