Liderlik ve güven
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Liderlik ve güven

11 Mart 2019 - 06:15

Genel olarak, liderlerin tüm zaferleri elde ettiği ancak acılarını paylaşmadıkları görülmektedir. Lider olmak için gereken en özel durumlardan bir tanesi de, zorlu işleri ve alınması gereken kritik kararları saatler boyunca fark edilmeden almaları ve uygulamalarıdır. Gerçekten önemsediğiniz insanlara dürüst bir şekilde geri bildirimler vermek kolay olmayabilir. Durum ne olursa olsun, yolların ayrılması gereken durumlarda her şey daha zor olur. Gerçek şu ki, liderler neşeli anlarında olduğu gibi hayal kırıklıklarında da güçlü olmak zorundadırlar. İnsanlara iyi bir liderlik yapılası için, sürekli öğrenmek bu sürecin önemli bir parçasıdır. Liderlik yolundaki herkesi zorlu zamanlara itmeli, onları sürekli şekillendirmeli ve aldıkları kararları uygulamaları konusunda izin verilmelidir. Bu zamanda zor derslerden geçer not almaları kişinin ilerleyen yıllardaki kariyerini etkileyecektir. Nedir bu dersler?  
Güven, iş unvanıyla birlikte gelmez. Güvenin zaman içinde doğal olarak meydana geleceğini varsaymaktan vazgeçmeyin. Tecrübe kazandıkça, zamanınızı ve enerjinizi güvenilir ve etkili bir lider olmaya yatırım yapabileceğinizi anlayacaksınız. 
Liderlik pozisyonunuzun, istediğiniz şeyi söylem veya yapma lisansı vereceğini düşünebilirsiniz. Sonuçta bağlı olduğunuz topluluğa arkadaşlık değil, liderlik edeceksiniz. Ancak, bu unvanın tek bir dikkatsiz yorumla nelere yol açacağının farkında olmanız gerekir. İyilik gösterme düşük bir değer olabilir ancak bu önemli ve gerekli bir şeydir. Bilinçli yapılan bir iyilik, ekibinize nasıl liderlik yaptığınızı gözler önüne serebilir ve birbirlerine nasıl davranmaları gerektiğine daire net bir mesaj gönderebilir. 
Herkes büyük planlarını konuşup, paylaşabilir. Ama eyleminizi takip etmedikçe, söylenen sözler anlamsız kalır. Öyleyse hedefler üzerinde çalışmayı ve yapmaya ne kadar kararlı olduğunuzu kanıtlayın. Sözlerinizi zor işlerde tutabileceğinizi kanıtladıktan sonra, çevrenizdeki insanlar diğer işlerinizi de halledebileceğinizi göreceklerdir. Bu, ekibinizi planı destekleme ve bunu başarmanın bir parçası olmaya teşvik edecektir.
Yeni bir gruba liderlik edecek olmak her zaman zor bir başlangıçtır. Yeni fikirlerinizle, yeni enerjinizle grup içinde ateş yakmaya hazır olabilirsiniz. Bu konudaki sıkıntı, bazılarının yeni zorlukları kucaklamaktan ziyade statükoyu korumaya çalışacak olmalarıdır. Ekibinizi değerlendirmeniz ve kimin minimum uygulanabilir çalışma anlayışından kurtulabileceği konusunda bazı zorlu seçimler yapmanız ve daha iyi olmaya devam etmeniz için çaba göstermeniz gerekebilir. 
Egonuz devamlı koltuğunuzun altında mı? Belki de. Ama bu konuda sürekli uyanık olmazsanız güç sizi terk edebilir. Egonun alçakgönüllülüğün üstüne çıkmasına izin vermeyin. İyi liderler o ayrımı çok iyi yapanlardır. Alçakgönüllü olmak, her bireyin katkıda bulunduğu işi dikkate almak için günlük çaba gerektirir. Takımın ihtiyaçlarını anlamak için pratik yapın. Kendiniz hakkında daha az düşünmeniz gereken zamanlar olduğunu unutmayın. 
Güven kazanmak, planlarınızı takip etmek ve başkalarına nezaketle davranmak için elinizden gelenin en iyisini yapmak ile doğru orantılıdır. Ancak bu, herkesin organizasyonunuzda kalmasını sağlamıyor. Var olan bir takıma yeni bir lider olarak katılıyor veya bir takımı sıfırdan inşa ediyor olabilirsiniz. İnsanların bazıları değişimi ve zorlukları kabul edemedikleri için bazıları ise kişisel nedenlerden ötürü sizi terk edeceklerdir. İyi bir liderin görevi, bu tür düşünceleri kabul edip, başkalarının performans düşüklüğe yol açmamaktır. 
Önde gelenlerle birlikte giden zorluklardan kaçmak yok. Ancak zorluklar zamanla dönüşüm gösterebilirler. İyi haber şu ki, bu gerçekleri deneyimledikten sonra, bir güven pozisyonundan kurtulmak daha kolaydır. Lider bir takım hayatının en ödüllendirici yönlerinden biri olabilir. Başkalarına yardım etme sürecini kucaklayabilirseniz, kendi potansiyelinizi fark edeceksiniz. Tecrübelerinizin toplamı, sizi iyi bir liderin ve kendinizin versiyonuna dönüştürecektir. Bu dönüşüm yaşamınızı anlamlı bir parçası konumunda olur. Bu yüzden şimdi kalk ve harekete geç! 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum