Kişisel Hesap Verebilirliğin Gücü
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Kişisel Hesap Verebilirliğin Gücü

22 Temmuz 2019 - 06:23

Kalp, zeka ve cesaret. Hepsi değerli özellikler. Ancak toplam yaşam başarısı arayışında her birimizin en çok ihtiyaç duyduğu şeyle kıyaslandığında, kişisel hesap verebilirlik bu listenin en tepesinde yer alır.

İçinizde “Oz Büyücüsü'nü” hatırlayanlar mutlaka vardır. Ana karakterlerinin tümü kontrollerinin ötesinde umutsuzluğa düşüyor. Bir kasırga, Dorothy'yi Kansas çiftliğinden koparır ve garip bir fantastik dünya iradesine karşı koyar. Korkuluk mısır ve kargaların arasında durgun bir hayat yaşıyor, çünkü yaratıcısı beyinleri üzerine eğildi. Kalay Adam yerinde paslanmış, hareket edemiyor çünkü hareket edecek kalbi yok. Ve sevimli korkak Aslan? Cesaret ve sinirden yoksundur ve bu nedenle potansiyelinin çok altında bir hayat yaşıyor.

Eksiklikler ve koşullar nedeniyle mağdur hissetmeleri, karakterlerin kendi başlarına hiçbir şeyi değiştiremeyeceğine inanıyor olmalarına yol açıyor. Bu yüzden hayatın tüm sorunlarını çözecek çok güçlü bir sihirbaz bulma umuduyla Oz Ülkesine giden yola çıkıyorlar.

Mesajlarının temelinde bu basit bir ilke yatıyor: “Koşullarınızın kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı tanımlamasına izin vermeyin.”

Başka bir deyişle, gelecekteki başarı umudunu bazı sihirbazların değneklerinin ellerine bırakmayın. Birini veya sizi kurtaracak bir şeye güvenmek, yalnızca net, yaratıcı ve hızlı düşünme yeteneğinizi felç eden bir mağduriyet duygusu getirir. Bunun yerine, kendi koşullarınızı şekillendirmekle görevli olun; iyi, olumlu, oyun değiştiren şeyler olmaya başlayacaktır. Yaşamınızda toptan değişiklikler yapmak istiyorsanız, kişisel hesap verebilirliğin gücünü açığa çıkarmanıza yardımcı olacak eylemleriniz, kararlarını, başarınız ve başarısızlıklarınız için konum alın.

Hesap verebilirlik kelimesinden bahsetmek ilk başlarda biraz tedirginliğe yol açabilir. Hesap verebilirliğin olumsuz görüşü, ortak sözlük tanımında pekiştirilir. Raporlama, açıklama veya gerekçelendirme. Kendinize ve hedeflerinize sadık kalmak önemli bir özellik. Sorumluluğunuzu kendinize bir hediye olarak görmelisiniz. Başarıyı sağlamak için gönüllü bir zihniyet, zorla beslediğiniz bir özelliğiniz değildir.

Kararlı ve yaratıcı bir zihniyete geçtiğinizde, kontrolünüzün dışında olduğuna inanmış olabileceğiniz zorlukların çözümlerini keşfetmeye başlarsınız. Hayatın buna bağlı olsaydı, kendini kurtarabilmek için yeni bir fikir veya strateji geliştirir miydin? Kesinlikle evet! Ulaşmak istediğiniz hedef ya da çözmek istediğiniz sorun muhtemelen bir ölüm kalım senaryosu değildir. Ancak her şeyi çizgiye yerleştirdiğinizde birçok yaratıcı çözüm gelir.

Ücret ödemeden hayattaki güzel şeyleri istemek son derece doğaldır. Kilo vermek istiyorsunuz ancak en sevdiğiniz yiyecekleri, egzersiz yapmak veya fedakarlık etmek istemiyorsunuz. Bir terfi istiyorsun ama fazladan çalışmak işine gelmiyor. İstediğiniz başarı, hedefinize ulaşmanın maliyetinden korktuğunuzdan daha fazla arzu etmeye başladığınızda gelir.

Tıpkı büyük gezegenlerin yer çekimi ürettiği gibi -her şeyi kendine doğru çekerek-zor problemleri ve zorlu engellerin sizi istediğinizi elde etmekten alıkoyacak kadar kütlesi var

gibi gözüküyor. Zorluklar arttıkça ve zorlaştıkça bu güç daha da güçleniyor. O yüzden, pes etmeyin.

Aktör Jim Carrey, babası işini kaybettikten sonra ailesinin yanında bir minibüste yaşayarak büyüdü. Bir noktada, Carrey bir akrabasının çimlerinde kurulu bir çadırda uyudu. Fakat Carrey kendi geleceğine ve yaşamında yapmak istediği şeylere inandı.

Hikaye devam ederken, Carrey’in mücadele ettiği komik kariyeri başlarında bir gece, arabasını Hollywood Tepeleri’ne sürdü ve Los Angeles’a bakarken çek defterini çıkardı ve 10 milyon dolarlık bir çek yazdı. “Yaptığı oyunculuk hizmetleri için” yazım çizgisine karaladı ve cüzdanına koydu. O anda, Carrey kişisel kararlılığını pekiştirdi. Önümüzdeki beş yıl boyunca, Carrey'nin kendisine verdiği söz ona dünya çapında ün kazandırdı. Kariyerinin zirvesinde, film başına maaşı 20 milyon dolara ulaştı.

Kendi iç gücünüzü keşfettiğinizde, kendi en iyi realitenizi yaratma hakkına, yeteneğine, hatta yükümlülüğüne sahip olduğunuzu görürsünüz.

Başkalarından tavsiye ve eleştiri istemek hesap verebilirlik bir durum yaratır. Bunun çalışması için akıl hocasını, arkadaşını, meslektaşını veya onun için ne düşündüğünü bilmek istediğine dikkat çeken bir başkasını ikna etmeniz gerekir. Değerlendiricinin, dürüst olması durumunda herhangi bir geri dönüşe maruz kalmayacağını bilmesi gerekir. Geri bildirim, kör noktaları aşmanın ve daha iyi sonuçlar almanın anahtarıdır.

Sahip olduğumuz şeylere, kiraladığımız şeylerden daha fazla önem veriyoruz. Çünkü geçici olanlara çok fazla yatırım yapmıyoruz; çok fazla risk altında değiller. Hiç kiralık araba yıkadın mı? Tabii ki hayır.

Bir şeye sahip olduğunuzda (ister araba, ister iş ödevi, ister iş ilişkisi olsun), genellikle bir dereceye kadar fedakarlık gerektiren bir yatırım yaparsınız. Kiraladığınız da hiçbir şey kaybetmeden yürüyebilirsiniz. Hedefinize ulaşmak için gerçekten kararlıysanız, içeri girin.

Çözüm bulmak tıpkı altın için kazmak gibidir. Discovery Channel gerçeklik şovu Gold Rush'ı gördünüz mü? Günümüz madencilerinin hayatlarını, zamana, birbirlerine ve doğaya karşı zengin olma umuduyla rekabet ederken takip eder. İlk önce madenciler, gerçek madencilik başlamadan önce 6 ile 12 fit'lik bir kir ve kaya tabakasını temizlemelidir. Bu görünüşte değersiz ve acı vericidir. Madencilerin işleyişindeki kir miktarı arttıkça, potansiyel olarak daha fazla altın bulur. Sonunda, sadece 1 ons altını bulmak için bir kaç ton kir taşımaları gerekir. Zor bir iştir, ama iyi kazanç sağlar.

Sonuç olarak başarının sırrı: Kazmaya devam edin.

Bunu nasıl yaptın? Kişisel hesap verebilirliği sizin için gerçekten nasıl işler hale getiriyorsunuz? Çevirebileceğin bir anahtar olsa kolay olmaz mıydı? Başarabileceğin kolay bir düğme? Belki kullanabileceğiniz bir uygulama? Buna bir seçim yapmak ve ona göre hareket etmek denir.

Suçlama oyunu ve mağdur döngüsünde beklentilerinizi yerine getirme veya küfür etme seçeneğiniz vardır. Gerçek başarı dışarıdan değil içeriden gelir. Sihirbaz değiliz. Daha fazla kişisel sorumluluk almak, yaptığınız her şeyde başarılı olmanın anahtarıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum