Kişisel hedeflerinize açıklık getirin!
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Kişisel hedeflerinize açıklık getirin!

29 Temmuz 2019 - 06:21

Günümüzde işlerimizi hızlıca bitirme eğilimindeyiz. Kilo kaybından, internet hızına, en son e-postaya verdiğiniz yanıtlara kadar her şey anında memnuniyetle ilgilidir. Bu, insanların para kazanmak ve başarılı olmak için en kısa zamanda başarılı olma eğilimi gösterdiği kariyer alanını da kapsar.

Doğrusu, sizi bir gecede başarılı kılacak tek bir gizli yol yoktur. Bununla birlikte, kariyerinizde başarıya giden yolculuğunuza yardımcı olacak bazı proaktif önlemler bulunmaktadır. Daha hızlı başarıya ulaşmak için bazı ipuçlarına birlikte göz atalım.

Daha hızlı başarılı olmak için öncelikle kariyeriniz için bir yol haritasına ihtiyacınız var. Sonuçta, aklınızda bir son nokta yoksa kısayolları alamazsınız. Başarı tanımı herkes için farklıdır, bu nedenle kişisel hedeflerinize açıklık getirmek önemlidir. Kariyerinizde neler elde etmek istiyorsunuz? Yapabildiğiniz kadar spesifik olun, çünkü yalnızca onlara yönelik uygulanabilir adımlar oluşturabileceğiniz somut hedefler tanımlayın.

Büyük, uzun vadeli hedefler kariyeriniz için bir çerçeve oluşturmanıza yardımcı olur. Hedefler göz önünde bulundurularak, ulaşılabilir kilometre taşları olarak hareket eden mini hedefler oluşturabilirsiniz. Çıtayı yüksek ayarlayarak, sıkı çalışmak için her zaman çok çalışmak bir motivasyon kaynağınız olur. Bu da başarı yolunda önemli bir adımdır.

Çoğu başarılı insan, bir rutin oluşturup, ona bağlı kalmanın ne anlama geldiğini biliyor. Bunu sık sık tekrarlamanın büyük faydası var. Rutinler ilerlemenizi sağlar ve büyümenizi sürdürmenize yardımcı olurlar. Rutini izlerseniz, zaman içindeki ilerlemenizi izlemek çok daha kolay olur. Unutmayın, bir rutin oluşturmak, kariyerinizi oldukça hızlı bir şekilde ilerletebilecek iyi alışkanlıklar edinmenize yardımcı olur.

Örneğin, rutininizin her gece akşam yemeğinden sonra bir saat boyunca kariyer planlamanızla ilgili yayınları okumak olduğunu düşünün. Belirli aktiviteler için belirli zamanları bir kenara bırakırsanız, bir süre sonra kas hafızası gibi olacaktır. Olumlu rutinler uygulandığında, sonuçlarını hızlı bir şekilde görmeye başlarsınız.

Pek çok başarılı insanın ortak yanlarından biri de, bir akıl hocalarının olmalarıdır. Akıl hocası, sizinle aynı kariyer yolunda olan ama sizden daha ileride olan kişidir. Bir deneyim havuzundan, seçtiğiniz kariyer yoluyla ilgili bilgi ve deneyim sunabilirler.

Ayrıca potansiyel tuzaklardan nasıl kaçılacağını ve kariyerinizin sonraki adımlarına nasıl yaklaşabileceğiniz gibi konularda size rehberlik edebilirler. Bir mentor genellikle kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olabilecek, sizinle başkaları arasında ağ kurmayı kolaylaştırabilir. Bir mentora sahip olmak size birçok yönden yarar sağlayabilir.

Hayatınızı kolaylaştıracağınızı ve sizi daha az yıpratarak başarılı olmanızı engelleyen barikatları kaldırabileceğini söylesem? Olumlu rutinler, kariyerinizde daha hızlı ilerlemenize yardımcı olabilir. Ancak kötü alışkanlıklar ve zaman kaybına neden olan rutinler bunun tersi bir etki yaratabilir. Öyleyse, kötü alışkanlıkları gidermek için rutininizi nasıl düzenlersiniz?

İlk olarak, zamanınızı alan ve kariyerinizi ilerletmeye yardımcı olmayan her şeyi düşünün. Biliyorsunuz, birkaç dakikada bir twiter'ı kontrol etmek ya da çalışırken, alışveriş sitelerine göz atmak gibi. Bu zaman alıcıları belirledikten sonra, onları yok etmek veya en

azından kontrol altında tutmak için ortaya ciddi iradenizi koyun. Dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmak disiplin gerektiriyor. Bunu yerine yapmanız gerekenlere odaklanmanız, sizi kariyer olarak daha hızlı bir şekilde nereye gitmek istediğiniz yola çıkartacaktır.

Yazar Herbert Bayard Swope'in bilinen bir görüşü var; “Size başarı için kesin bir formül veremem, ama size başarısızlık için bir formül verebilirim: Herkesi her zaman memnun etmeye çalışın”.

Evet demek kolaydır ve memnuniyet vericidir. Ama çok fazla evet derseniz bu sizi bir süre sonra mutsuz edebilir. Evet diyen biriyseniz, muhtemelen çok fazla proje ve taahhüt üstlenmeyi kabul edersiniz. Ya da bir şeyleri kolayca kabul eden ve daha sonra son dakikada yan çizen bir insansınız. Her iki durumda da, bu eğilimler size kariyer gelişimi için yararlı olmaz. Hayır demek zor olabilir, ancak uzun vadede genellikle daha iyidir. Bütünlük gösterir ve kendinizi kariyerinizi ilerletmeyen şeylere zaman harcamak için bulmazsınız.

Daha hızlı başarılı olmak istiyorsanız, para tasarrufu konusunda akıllı olmanız gerekir. Kendinize katı bir şey yapın ve tasarruf hesabınızdaki paranın bir kısmını unutun. Evet, bu sıkıcı olabilir, ama şimdi küçük bir kısıtlama çok uzak olmayan bir gelecekte başarıya katkıda bulunabilir. Bu cimri olmak değildir, ancak para kazanmanın bazen para gerektirdiğini ve hazırlıklı olmak gerektiğini bilmek zorundasın.

Para tasarrufu konusunda akıllı olduğunuzda, bir güvenlik ağı ile zaman içinde büyüyebileceksiniz. Bir yatırım yapmak ya da bir iş girişimi başlatmak söz konusu olduğunda, hızlı hareket etmeye ve banka kredilerini kullanmadan yapmaya hazır olacaksınız.

Başarılı olmak istiyorsanız, bu yanlış adımların ezilmesine veya sizi parçalamasına izin veremezsiniz. Onları dünyanın sonu olarak görmek yerine, onları bir fırsat olarak görebiliyor musunuz? Sonuçta, başarısızlıklar bizim en büyük öğretmenlerimiz olabilir. Sonuçta, bugün başarısızlık gibi hissettiren aslında gelecekte daha büyük bir başarısızlıktan kaçınmanıza yardımcı olacak bir ders olabilir.

Mükemmelliğe değil ilerlemeye odaklanın. Hatalarından ders alabilirsen, daha güçlü ve daha anlayışlı olursun, bu da daha başarılı olmana yardım eder. Bunun için yerinden kalk ve harekete geç! 

YORUMLAR

  • 0 Yorum