Kendi işini kurmaya hazır mısın?
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Kendi işini kurmaya hazır mısın?

20 Mayıs 2019 - 06:25

Kendi işini ilk kurduğun zaman, çevrendeki insanlardan birçok tavsiye alırsın. Bunların çoğu da, başarılı bir şirket yürütme konusunda bir şey bilmeyen insanlardır. İnternete döndüğünüzde, konuyla ilgili çok sayıda makale ve uzun listeler sizi şaşırtacak. Her şeyi çok fazla düşünmek ve aşırı güzelleştirmek gibi bir hata yapmayın. Şimdi bir kaç basit adımda, işinizi başarıya giden yol da düzenleyebilirsiniz. Burada, şirketinizi yönetmenize yardımcı olacak bir kaç temel ipucunun hatlarını belirleyelim.
Yeni bir işe ayrıntılı bir planla başlamak zorunluluktur. Önümüzdeki mücadeleye nasıl saldıracağınızı açıklayan ayrıntılı bir plan geliştirin. Planınız, belirlediğiniz fırsatları tanımlamalı ve görevinizi açıkça belirtmelidir. Hedefinizi tanımlamalı, ölçülebilir hedefler belirlemeli ve yol boyunca her dönüm noktası için son tarihler belirlenmelidir. Bir planın olması önemli olsa da, gerektiğinde bunlardan dönebilecek ya da revize edebilecek kadar esnek olmanın da eşit derecede hayati olduğunu unutmayın. 
İşimiz, ilk başladığımızda yaptığımız tüm profesyonel ağlar olmadan bugün olduğu yerde olmaz. Bugün ağ iletişimi üzerinde durmaya devam ediyoruz. İşinizi kurmadan önce kendi ağzınızdan sözünüzü yaratmanız gerekir. Kendi marka elçiniz olun, işletmenizle çalışmanın yararlarını ortaya çıkarın ve insanlara size neden şans vermeleri gerektiğini gösterin. 
Kendi momentumunuzu başlatmak önemlidir. Sizin diğer profesyonellerle iletişimde kalmanız için çok sayıda etkinlik, ticari gösteri ve network grupları bulunmaktadır. Bu ilk bağlantılar gelecekteki iş olanaklarına, mentorlara ve işinizi büyütmenize yardımcı olacak kapasitede stratejik ortaklıklara yol açabilir. 
Doğru mentorlar ve stratejik ortaklar, uyum sağlamanız gereken tek kişiler değildir. Kendinizi harika bir ekiple kuşatmak da aynı derecede önemlidir. Çalışanlarınızı vizyonunuzu paylaşan, akıllı, yetenekli ve güdümlü insanlardan seçin. Bu sadece işinizin gidişatını değiştirmez, aynı zamanda büyümesini de hızlandırır. Olumlu, işe yarar çalışanların işe alınması ekip çalışmasını teşvik eden bir kültür oluşturulmasına yardımcı olur. Herkesin katıldığı bir ortamı destekleyin, böylece şirketinizin başarılarını toplu olarak kutlayabilirsiniz. 
Şimdiki zamanda kök salmayı ve sadece güne odaklanmayı göze alamazsınız. Sektörünüzde yaklaşmakta olan hareket de dahil olmak üzere, bir gözün daima geleceğe odaklanmış olması çok önemlidir. Bir sonraki büyük şeyi beklemiyorsanız, geride kalmanız gerek. Başarılı işletme sahipleri trendleri inceler ve virajlarda neler olacağını tahmin eder. Bu, çevik olarak adapte olmalarını ve evrimleşmelerini sağlar. 
Ekonomik verileri takip etmek günümüzde olmazsa olmazlardan. Bunun için elimizde çok kuvvetli basılı yayınlar ve internet siteleri var. Bunları takip ederek güncel kalın. Sektörünüz değiştikçe ayak uydurmak, müşterinin ne isteyeceğini ve rekabetin hangi yöne doğru hareket edebileceğini tahmin etmek için ekonomik verileri okumayı öğrenin. 
Başarılı bir şirketi yürütmek, bolca hatalı karar ve zaman gerektirir. Bunu yapmak zor olsa da, sağlıklı bir iş-yaşam dengesi bulmak önemlidir. Çalışmanın hayatınıza hükmetmesi kolay. Ama sadece bunun esiri olmayın. En önemli olduğunu düşündüğünüz kişilerle bağlantınızı kaybetmenize neden olabilir. Kendi sağlığınıza dikkat etmek büyük önem taşır. İşin sensiz koşamaz. Keskin kalmak ve başarılı olmak için hıza ihtiyacınız olduğuna inanabilirsiniz. Ancak bu hız sizi dışarıda bırakabilir ve kötü sonuçlar doğurabilir. Nihayetinde kendiniz için zaman ayırmazsanız ne kadar başarabileceğinizi sınırlayabilirsiniz. 
Perspektif sağlamanın ve iş dışındaki sağlıklı ilişkileri korumanın yollarını bulun. Vücudunuza sizi enerjik tutacak ve canlandıracak şekillerde aktif hale getirmesi için zaman ayırın. Arkadaşlarınızla, ailenizle buluşma planlarınızı ertelemeyin. Bu buluşmalar, pillerinizin şarj edilmesine yardımcı olacaklar ve daha büyük hayallerinize tahammül etmenize ilham verecektir. Bu yüzden bugün sevdiğiniz birini arayarak işe başlayın, yani harekete geçin! 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum