Reklam
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

[email protected]

İyi bir iş lideri olmanın önemi

23 Aralık 2019 - 06:14

Hepimiz biliyoruz ki, girişimciler olarak birçok şapka giymemiz gerekiyor. Pazarlama ve iş geliştirmeden, muhasebe ve stok kontrolüne kadar geniş bir yelpazeden sorumluyuz. Bir işletme büyüdükçe ve bir miktar nakit akışı görmeye başladığında, girişimcileri ya iyi yapamadıkları ya da temel güçlerinden yararlanamayan işlerde yardım almalarına teşvik etmek gerekir. Bu noktada, iyi gelişmiş liderlik becerilerine sahip olmak başarı için çok önemlidir.

Yaptığımız her işin sonunda, belirli işlerde bizden daha iyi olan ya da biz olmadığımız bir iş alanı hakkında tutkulu olan insanlardan yardım almak önemli. Örneğin, biz geliştirici değiliz, bu yüzden bir proje yazılım geliştirme gerektiriyorsa, bunun için çalışıyoruz. Ya da muhasebe işleriyle uğraşmayı sevmiyoruz, bu yüzden bu işi bizim için yapacak insanlar var.

İstihdam etmeye başladığınızda, serbest çalışanlarla çalışıyor olsanız da, iyi bir lider olmanın önemini anlamanız gerekir. Çivilerseniz, aynı pozisyon için yeniden para kazanmak adına zamandan ve paradan tasarruf edersiniz. İnsanların her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapmak istediği bir kültür yaratırsınız. Çok yönlü bir lider olmak için bazı ipuçları vardır;

Her zaman olmasa da, periyodik olarak en iyi liderler, liderliklerinin yanında çalışır. Girişimci bu bağlamda ürününüz veya hizmetiniz hakkında sosyal medyayı şimdi ve sonra ele geçirerek gözlem yapmak, işletmenizin blogunda içerik üretmeye yardımcı olmak, bazı müşteri hizmeti taleplerini kendiniz cevaplamak veya sevdikleriyle ilgili müşterilerle konuşmak anlamına gelir. Liderlik ettiğiniz insanları ve onları nasıl yönlendirmeniz gerektiğini tam olarak anlamak için yaptıkları işi yapmanız gerekir.

Kimse sıkışmış ve sorunlarla dolu biri için çalışmak istemez. Bunun yerine, bir lider ne zaman hata yaptığını kabul edebilirse, o zaman ekibin sorunları halının altına süpürmek yerine hatadan ders almasına izin verebilmesi bütün taraflar için faydalıdır. Büyük liderler, mükemmel olmadıklarını kabul etmekten korkmazlar. Engellerini ve bu engelleri aşma yollarını ekibinle paylaşacak kadar mütevazi olduğunda, işini güçlendirecek ve daha uyumlu bir kültür inşa edeceksin. Bunlar kanıtlanmış maddelerdir.

Etkili bir lider, ekibini büyüklük için çabalamaya zorlar, ancak bu büyüklüğe derhal ulaşılmazsa yargılamak veya azarlamak doğru değildir. Bunun yerine, lider ekiplerinin mevcut beceriler üzerine geliştirmelerine ve yenilerini yaratmalarına yardımcı olur. Birisi bir hata yaptığında, kendisinin batırdığı için azarlamak yerine, o hatayı öğrenmesine yardım edin. İlerleme sabır alır ve iyi bir lider bunu anlar.

Neden biri senin yaptığını veya söylediklerini takip etsin? Cevabınız sadece “çünkü ben öyle istiyorum” ise, vasat bir yöneticisiniz, asla bir lider değilsiniz. İnsanlar seni takip etmeli çünkü sana ve yaptığın işlere inanıyorlar. Çok yönlü bir lider olmak için, bu misyonu açıkça, kesin ve insanları benzer hedeflere doğru çalışmaya teşvik edecek şekilde paylaşmanız gerekir.

Ekibinizin ve tüm işinizin iyiliği için, bilgisi artık pratik bir uygulamaya sahip olmayan eski tip liderlerden olmayın. Bunun yerine, her gün sektörünüz, ekibiniz ve dünya hakkında daha fazla bilgi edinmek için çaba gösterin. Genel bakış açınız yeni insanlara ve yeniliklere yer açmak için genişlemelidir. Liderliğiniz, her şeyi bilmediklerini ancak öğrenmeye devam ettiğini kabul eden birine daha fazla güven verecektir.

Kişisel liderlik tarzı ve itibarınız işinize ve hedeflerinize uygun olmalıdır. Yerel bakıcıların çocuk bakımına ihtiyaç duyan aileleri bulmalarına yardımcı olan bir web sitesi işletiyor musunuz? Şefkatli, insanlara ilk bakış açısı, ekibinizi işinizde daha rahat hale getirecektir. Orta sınıf bireyler için gizli masraflar olmadan uygun fiyatlı sigortalar bulursanız, hızlı ve güvenilir tip olarak bilinmek isteyebilirsiniz.

Topluluğunuzdaki ve kendi iş yerinizdeki itibarınız, ekibinizin çalışma şeklini etkileyebilir. Bu nedenle her an giriş yapın ve ardından algınızın hedeflerinize uygun olduğundan emin olun. Kendiniz olun, ancak ekibinizin ve müşterilerin sizinle ilgili algılarının işinizi nasıl etkilediğinin de farkında olun.

Uzun ve düzenli toplantılar geçmişte kaldı. Bugünün işgücü, zamanlarına saygı duyan liderleri takdir ediyor. Her iş gününün başında bir saat boyunca bir araya gelmek muhtemelen tam tersini ispatlayacaktır. Ekibinizle iletişim kurmanın hızlı ve zahmetsiz yollarını bulun. Çalışanlarınızın, tek başlarına, ekiplerde veya hatta evlerinde olsun, en verimli bulduklarını yapmalarına izin verin. Başkalarının zamanına saygı duyduğunu gösterdikçe, takımın ortak hedeflerine ulaşmak için daha fazla çaba gösterecektir. Bu da sizi hızlı bir şekilde sonuca ulaştırır.

Bu tip ufak ama etkili ayrıntıları uygulayabilen liderler hem işlerinde, hem de sosyal hayatlarında fark yaratan insanlardır. Çevrenize bir bakın, bu tip insanların sayısı az da olsa mutlaka size göz kırpacaklardır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test