Hayatınızı optimize edin
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Hayatınızı optimize edin

05 Ağustos 2019 - 06:12

2019 yılının yarısı bitti. Eğer çoğu insan gibiyseniz, odak noktanız bu yılın en iyi yılınız olmasını sağlamaktır. Bununla birlikte, bu yıl gerçekten başarı elde etmek istiyorsanız, yalnızca rastgele alımlardan daha fazlasını yapmanız gerekir. Bu yılınızı optimize etmek, her şeyde etkili ve verimli olmanızı sağlamak için düşünme ve çalışma şeklinizi değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmalısınız. Bunu gerçeğe dönüştürmeye nasıl başlayacağınız konusunda bazı konuları masaya yatıralım.

Hiçbir şey sağlığınız kadar önemli değildir. Olasılıklar aslında sizin düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Sağlık zenginliktir. Mümkün olduğunca sağlıklı kaldığınızdan emin olmak istiyorsanız, egzersiz yapmak için her sabah 30 ile 60 dakika erken kalkmaya başlayın. Rutininizin bu kısmını yapmak için erken kalkmayı tercih ettiğiniz ne tür bir egzersiz olursa olsun, yalnızca sonunda size fayda sağlayacaktır. Bu konuyu bilen birilerinden bilgi almanız, işin doğruluğu ve yararı bakımında önemli noktalardır.

Ne kadar süre çalışıp, ne kadar para kazandığınız önemli değil. Önemli olan zamanınızın ve paranızın bir kısmını inandığınız bir hayır kurumuna vermeye ne dersiniz? Yaptığım en iyi şeylerden biri, başkalarına yardım etme hissini yaşamak oldu. Siz de bunu bir deneyin, sadece zamanınızı ayırmak için uğraşsanız bile, yaşamanızda fark yaratacak bir hareket yapmış olacaksınız. Geri dönüşlerine siz de şaşıracaksınız.

Kendiniz için daha iyi bir yıl geçirmenize yardımcı olabilecek harika bir egzersiz de, hedeflerinizi kısa, orta ve uzun vadeli olarak yazmanızdır. Bu hedeflerin spesifik ve ölçülebilir olduğundan emin olun. Ardından, her sabah kalktığınızda veya her akşam yatağa girdiğinizde o listelerinize bir bakın. Çoğu insan bu kadar uzağa bakmaz. Fark yaratmak için bazen uzaklara dalmak gerekir! Ancak, bunu yaparak, her gün bu hedeflere daha yakın olmanıza yardımcı olacak şekilde çalışmayı öğreneceksiniz. Şimdi ne kadar çok şey yapabilirseniz, gelecekte bu uzun vadeli hedeflere ulaşmak o kadar gerçekçi olacaktır.

Ekonomi bilmeyen uzun vade de başarılı olamaz. Finans ve borsa üzerine çalışmaya başlamak için günde yarım saat ayırın. Hayatta ne yaparsanız yapın ve hangi yolu takip ederseniz edin, bir tür finansal bilgiye sahipseniz çoğu kişiden öndesiniz demektir. Finans hakkında bilgi edinmek için ekstradan para harcamanıza gerek yok. İnternette bulabileceğiniz sınırsız ücretsiz kaynağın yanında, mali müşavirinizden öğrenebileceğiniz bilgileri de atlamayın. Bu yaptıklarınızı finansal geleceğinize kendi kişisel katkınız olarak düşünün.

Her gün rastgele bir nezaket eylemi yapmak için çaba gösterin. Bu bir hayır işi olmadığı için bir arkadaşınıza ya da tanıdığınız birisi dışında, tamamen yabancı kişilerle iletişime geçtiğiniz anları söylüyorum. Rastgele bir yabancı için yapılan ufak bir jestin bile, zamanla alışkanlık haline geleceğini bilin. Bu bile enerjinizin yükselmesine yol açar. Bu konuda kendinizi cesaretlendirin. Rastgele şefkatli davranışlarınızın ne kadar çabuk yakalandığı ve ne kadarının etrafınızdakiler üzerinde olumlu etki yapacaklarına şaşıracaksınız.

Boş zamanlarınızı nasıl ve kiminle değerlendiyorsunuz? Bu yıl bir değişiklik yapın ve boş zamanlarınızın büyük bir kısmını işinize veya kişisel gelişiminize ayırın. Yıl sonunda ortaya çıkan tabloya not verin. Kendinize vereceğiniz bu notların hayat standardınızla doğrudan ilgisi olacağını söylemek isterim. Şimdi o kafamızı telefonlardan kaldırıp, biraz eğlenmeye başlayabiliriz. Kişisel gelişimine eğlence olarak bakmıyorsan, bir süre sonra sıkılman büyük olasılık. O yüzden bakış açını değiştir ve harekete geç. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum