Reklam
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

[email protected]

Girişiminizden ne zaman çıkmalısınız?

03 Şubat 2020 - 07:30

Girişimci olmak, kendi işine sahip olmak, kendi çalışma saatlerini belirlemek, patron olmak vs.. Bunlar çoğumuz için bir hayalin gerçekleşmesi. Aynı zamanda, birçok işletme sahibi bir gün uyanıp, “Buraya nasıl geldim ve nasıl çıkabilirim?“ düşüncelerini gün yüzüne çıkartabilir.
İnsanlar bir gün kendi küçük işletmelerini yaratma ve büyütme fikrini hep sevmişlerdir. Muhtemelen bu işten çıkmak için yaygın bir ihtiyaç hissetmediklerini hayal bile edemezler. Bazen şirketi bırakmanın bir öneri olması durumunda, bu yapılması gereken doğru kararlardan biri olabilir.
Bir çıkış stratejisinin uygulanması zamanı geldiğinde akıllıca olacaktır. Bunun için harekete geçmenin hangi zaman doğru olduğunu da bilmelisiniz. Herhangi bir durumda doğru cevap değişse de, kurduğunuz bir işi bırakmanın ya da kapatmanın sağduyulu bir hareket tarzı olabileceği bazı genel durumlar vardır.
Kendi işinize başlamak, çok çalışmak, uzun ve yorucu saatler gerektirir. Beş gece sonra hala bütün gece çalışıyor ve dördüncü hafta sonu boyunca bu durum devam ediyorsa, bu iyi bir şey değildir.
Havluyu atmadan önce, hayatınızı dengede tutmanın yollarını keşfedin. Güvenilir çalışanlara sorumluluklar verin ve onları iyi eğitin. Ancak, bu yaklaşımı başarıya ulaşmadan denediyseniz, bir sonraki hayale geçmeyi düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.
Stres, girişimcileri depresyon ve akıl hastalıklarına daha duyarlı hale getirir. Düzenli olarak sürekli tükendiğini veya hasta olduğunu hissediyorsanız, bu durum, vücudunuzun size bu yükü hafifletme veya tamamen düşürme zamanı geldiğinin sinyalini vermesi olabilir. Aklınıza ve vücudunuza dikkat etmek için önce doktorunuzdan randevu alın. Ardından, görevlerinizi geri verme, kendinizi üst yönetici pozisyonundan çıkarma ya da şirketi tamamen satma konusunda ciddi düşüncelerinizi tekrar gözden geçirmelisiniz.
İşletmeniz, ilk kez daha fazla kişiyi müşterilerinize dönüştürmek için sürekli olarak bir av peşinde koşarsa, aynı anda geçmiş ve şimdikileri memnun edemezse, işiniz tehlikede demektir. Pazarlama ve müşteri hizmetleri departmanlarına daha fazla dikkat etmek bu sorunları hafifletebilir. Kazandığınız deneyim sayesinde, yeni bir girişimi uzun vadeli bir başarı haline getirmek için şimdi çok daha iyi bir konumda olabilirsiniz.
Herkesin, Netflix ve bir fincan kahve ile günü kanepede geçirmekten daha iyi bir şey duymadığı bir sabahı vardır. Bu insan olduğunun ve belki de bir molaya ihtiyacın olduğunun bir işareti olabilir.
Bu tür günlerden oluşan zaman dilimleri yaşıyorsanız, bu çok daha büyük bir sorunun söz konusu olduğunu gösterir. Artık sizi mutlu veya tatmin etmeyen bir şeyi takip etmeye neden devam ettiğinizi inceleme zamanı! Kötü günler gelip gidecektir. Ancak sahip olduğunuz tek şey kendi işiniz olduğunda, devam etmenin zamanının ne olduğunu en iyi sizin hissetmeniz gerekir.
İşiniz saat gibi çalışıyorsa, orada olsanız da olmasanız da, işinizi iyi yaptığınızı biliyorsunuzdur. Tebrikler, sürdürülebilir bir iş kurdunuz. Ancak, sadece bir şeyi başardığın için, bu kesinlikle süresiz olarak yapmaya devam etmesi gerektiği anlamına gelmez.
İşiniz sensiz gayet iyi bir şekilde ilerlerse, yeni zorluklar ve fırsatlar için şirketinizin dışına bakıyorsanız, bu tamamen çıkmayı düşünmek için iyi bir zaman olabilir. Bunu yaparken, her yerdeki başarılı girişimcilerin mantıklı yolunu izliyor olabilirsiniz.
Belli ki işinizden çıkma kararını almak istemiyorsunuz. Bu ilk başta bir işe başlamak kadar alınması gereken ciddi bir karardır. Ancak, aynı şekilde, yukarıdaki koşullardan bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız fikri tamamen reddetmeyin. İyi düşünün, konunun uzmanları ile görüşün ve danışmanlık desteği alın.
Yalnızca kendi çıkarlarınızı değil, işinizi ve çalışanlarınızı da göz önünde bulunduran uygulanabilir bir çıkış planı oluşturun. O zaman sırada ne olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test