Etkili bir network nasıl oluşturulur?
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Etkili bir network nasıl oluşturulur?

06 Mayıs 2019 - 06:27

Bazı insanlar yeni bir sohbete katılırken, ortamın çok kolay ve zahmetsiz görünmesini sağlarlar. En iyi iletişim ağları çekim yasasına hakim olmuştur. Ağ kurmak için aradığınız başarılı insanlar muhtemelen iş ve yaşam deneyimlerinde iyi belgelenmiş başarılara sahiptirler. Size en çok yardım edebilecek olan tanıştığınız liderler, başarılarının finansal getirileriyle birileri tarafından sevildiğinde kolayca anlaşabilirler. Bu insanlar, gerçek tutkuyla meşgul olduğunuzda orijinalliğinizi hissedeceklerdir. Bolluk zihniyetine sahip biriyle değerli ve yeni bir ilişki kurmak bir süreçtir. Bu tek bir toplantıyla olmaz. 
Aşağıda belirteceğim maddelerin, daha etkili bir ağ oluşturmanıza ve güçlü insanlarla daha sağlam ilişkiler kurmanıza yardımcı olacağını düşünüyorum. 
Enerji dünyadaki en güçlü kuvvettir. Kendinizin bir enerji mıknatısı olduğunuzu ve herkesi size doğru çekeceğini hatırlayın. Gülümseme pratikleri yapın. En iyi tanıtımınızı yapmak ve sizi öne çıkartacak olan bir şey otomatik olarak gerçekleşmeyecektir. İlişki kurma, düşünceli iletişim ile başlar. İnsanlar sizi yargılarlar ve sizinle tanıştıkları bir kaç saniye içinde kim olduğunuzla ilgili ilk sonuçları çıkartırlar. İyi bir ilk izlenim bırakmak için tek bir şansın var. İş unvanı ve dereceleri bakımından ne olduğunuz, karakteriniz ve kim olduğunuz da en az bunlar kadar önemlidir. 
İlk izlenimde, kısa süreli bir asansör konuşmasının ne derece önemli olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz? Bu kısa sürede kendinizi ifade edebilmek için farklı bir asansör konuşması pratiğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki paragrafın özellikle altını çizmenizi öneririm.
Benim adım Umut ve ben amaçları olan bir insanım. Üç nitelik karakterimi tanımlar. Birincisi, amansız bir iş ahlakına sahibim. İkincisi, ben hayat boyu öğrenen bir öğrenciyim. Üçüncüsü ise, çeşitliliğe ve işbirliğine büyük inanç duyuyorum. Bu üç niteliğin yanına kendinizin koyacağı bir kaç farklı cümle kısa bir asansör konuşması için oldukça ideal bir zemini hazır edecektir. 
Bir toplantıda ilgili bir mesajı sahibine iletmek çok önemlidir. Bunu yapabilmek için, kiminle konuştuğunuzun, neyi konuştuğunuzun ve birisinin bunları neden dinlemesi gerektiğinin farkında olmalısınız. Bu tip toplantılara katılmadan önce, konuşma noktaları ve uygun soruları hazırlamak için kişisel zamanınızdan harcama yapmalısınız. Bu proaktif yaklaşımlar, zamanınız ve sizin hakkınızda ilgili ve ciddi bir izlenim ortaya çıkartacaktır.
Akıllı telefonlar ve aptal insanlar dönemi! Teknolojinin bizi insanlara daha fazla yaklaştırması, yanımızda oturan insanlardan ise uzaklaştırması sizce de ironik değil mi? Şu anda var olmak, ilişki kurmanın öncüsü olan güven ve saygıyı kazanmanın anahtarıdır. 
Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullandığınızı düşünüyor musunuz? Ağ kurma ve inşa ilişkileri hem kişisel hem de dijital etkileşimin işlevleridir. Sosyal medya platformları, iletişim kurma ve bilgiye erişimimizi hızlandırmada devrim yaratıyor. İnsanlar bir telefon görüşmesi yapmak için çok meşgul olabilirler, ancak sosyal medyada sürekli olarak varlar. Bu nedenle temsili bir varlığa sahip olmak önemlidir. Bugün, herkese elimizdeki ufak cihazlardan erişebiliyoruz. Kendiniz için olumlu bir sosyal ağ itibarı oluşturun ve çevrimiçi olarak iyi temsil edilmenizi sağlayın. 
Konuşurken bildiklerimizi paylaşıyoruz. Dinlediğimiz zaman ise öğreniriz. İyi bir dinleyici olma isteğe bağlı değildir, yeni ilişkiler kurmak için gereklidir. Yeni insanlarla tanışırken ve iletişim kurarken, sıklıkla tanımadığımız birini istemeden bağlantı dışında bırakırız. İçeri girenlerin burada rekabet avantajı var. Konuşkan bir kişilik olarak, çok fazla konuşmanın başarısızlığını öğrendim ve şimdi bu durumu iyileştirme fırsatından yararlanıyorum. Ağ kurma deneylerinde, genellikle etkili bir şekilde dinleyen insanların daha sevilebilir ve akılda kalıcı oldukları sonucuna varılır. 
Yeni biriyle tanışırken hepimiz garip bir sessizliğe tanık oluruz. Sohbetimizden uzaklaşmamız çok rahatsız edici olabilir. Bu, ilişkiler kurmak için kaybedilen bir fırsattır. Konuşmaları teşvik etmek ve açık uçlu sorularla devam etmelerini sağlamak için akıcı olun. 
Etkili ağ iletişimi, ilişki kurmanın ilk adımıdır. Yeni insanlarla tanışmamız gereken bir yere gitme ile ilgili bir baskı hissederiz. Sık sık yeni yüzlerle tanışıp, onları selamlamak için acele ediyoruz. Ciddi bir kartvizit yığını toplayıp, dağıttığımızda olumlu bir aura ve başarı hissi oluşur. Unutmayın, her zaman kaliteyi miktarın üzerinde tercih edin. 
Çoğumuz eve ya da ofise kartvizitler getirdik ve en iyi niyetle masalarımıza bıraktık. Bir hafta sonra, onları izlememiz gerektiğini hatırlatırız. Bir ay sonra, düşünmekten ve onlarla bağlantı kurmaktan kaçınabiliriz. Biriyle tanışmak %5 ise, ilişki kurmak %95'dir. İlişki kurmanın önemini kavramak adına çalışmalar yapmalıyız. 
Arkadaş kazanmak ve insanları etkilemek için başkalarının güvenini ve saygısını kazanmanız gerekir. Güven kazanmanın en etkili yollarından birinin, yeni bir arkadaş için nitelikli ve yardımcı bir girişin ne olduğu konusunda netlik kazanmak olduğunu keşfedin. 
Sizlerin de network oluşturmak adına, başarılı olduğunuz konular varsa bunları sıklıkla tekrar edin. Unutmayın, tekrar edilmeyen bilgi, günlük enerjinizden çalan bir kaybedendir. 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum