Reklam
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Doğru riskler almak neden önemli?

16 Mart 2020 - 07:55

Başarı tanımları çılgınca değişse de herkes daha başarılı olmak istiyor. Başarıyı servet biriktirmek veya bir kuruluşta güçlü bir pozisyona yükselmek, hatta aile üyeleriniz ve arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirmek olarak hayal edebilirsiniz.
Garip bir şekilde, nasıl tanımladığınızdan bağımsız olarak, herhangi bir başarı ölçütü elde etmek için önemli olan tek bir düşünce modeli vardır; rahatça risk almak.
Risk almak neden başarıya yol açar?
Risk alan kişilerden sonra kendinizi modellemek iyi bir şey olmayabilir. Bununla birlikte, daha fazla risk almanın sizi daha başarılı hale getirebileceği bazı gerçek yollar vardır:
Doğası gereği, riskler belirsizliğe meydan okumayı ve değişimi başlatmayı içerir. Daha başarılı olmak için bir arzunuz varsa, mevcut durumunuzdan en azından kısmen tatminsizsiniz demektir. Bu durumu değiştirmek doğal olarak sizi ondan kaçma olasılığına düşürür.
Riskin ortadan kaldırılması başarısızlığın garantisidir. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, “başarısız olması garanti edilen tek stratejinin risk almamak” olduğunu söyler. Hayatınızdaki riskleri almayı reddederseniz, önünüzdeki her fırsatı kendi elinizden almış olursunuz. Bu istikrar açısından rahatlatıcı olabilir ancak size herhangi bir boyutta büyüme veya gelişme sağlamaz.
Risk alan kişiler azınlıktır. Çoğu insan doğal olarak riskten uzaktır, bu nedenle düzenli olarak risk alırsanız azınlıkta olursunuz. Bu iki anahtar yol da faydalıdır: birincisi, daha az rekabetle karşılaşacaksınız, böylece kendi yolunuzu çizebileceksiniz. İkincisi, kalabalığın içinde daha kolay durabileceksiniz.
Risk alan kişiler daha mutlu. Risk almak bir konuda başarısız olsa bile, başka diğer alanlarda size başarı getirip, yol açabilir. Risk alan kişiler bu sebeple hayatlarından daha çok memnundurlar.
Başarılı risk almanın önemli prensipleri
Ancak, tüm riskler aynı değildir. Risk almanın faydalarını görmek için, aşağıdaki uyarılarla risk almanız gerekir:
Tüm seçenekleri incelemelisin. Risk almak, her durumu, her fırsata atlamakla ilgili değildir. Doğru olanları almakla ilgilidir. Herhangi bir karara varmadan önce tüm seçeneklerinizi tam olarak keşfedin.
Risklerin hesaplanması gerekiyor. Bir girişimcilik danışmanı olan Leonard C. Green’e göre; “girişimcilerin risk almıyor olmaları” konusunda sürekli ısrarcı oldukları bilinmektedir. Bunlar risk alan kişiler olarak hesaplanır. Amacınız kariyerinizi ve servetinizi kör riske atmak değil, başarı şansınızı en üst seviyeye çıkarmak. Şanslarını bilmek, mümkün olduğunca özel olarak, alınacak doğru riskleri seçmenin anahtarıdır.
Birçok risk almanız gerekiyor. Olasılıklar yalnızca belirli bir etkinliğin birden fazla tekrarından sonra oynatılır. Örneğin, yüzde 55 başarı şansı olan tek bir risk alırsanız, dağıtımın yanlış tarafına geçme ihtimaliniz yüksektir. Ancak bu risklerden 100 tanesini alırsanız, ortalama olarak öne çıkma şansınız çok daha yüksektir.
Riskler neden korkutucu?
Ne yazık ki, risk almanın faydalarını anlamak yeterli değildir. Birçoğumuz içsel olarak riskten korkarız. Risk veya kötü durum karşısında insan beyni, en kötü senaryoları hayal eder. Bu da ne yazık ki verimliliğimizi düşürür, endişe ve stresli olmamıza yol açar.
Risk algımızın artması bizi tehlikeli bölgelerden uzak tutar ve hayatta kalma şansımızı en üst düzeye çıkarır. Ancak, aldığımız risklerin çoğunun hayatı tehdit etmediği modern dünyada, aşırı zorlayıcı hayal gücü iyiden daha fazla zarar verebilir.
Risk Alabilir misiniz?
Sezgisel olarak, risk alma davranışının önceden belirlenmiş bir şey olduğunu tahmin edebilirsiniz. İster genetik, ister bir kişinin yetişmesi yoluyla olsun bir dereceye kadar haklısınız. Örneğin, kortizol ve testosteron seviyelerinin daha yüksek risk alma davranışlarına bağlı olabileceğine dair kanıtlar vardır. Ve hormonlarınız kontrol edebileceğiniz bir şey değildir.
Ancak, günlük hayatınızda risk almakla kendinizi daha rahat hale getirmek için kullanabileceğiniz bazı stratejiler vardır. Sinirbilimci Dr. Tara Swart mevcut riskten kaçınma veya risk toleransımızın geçmişte risklerden nasıl faydalandığımızla bağlantılı olduğunu göstermiştir. Risk alırsanız ve bunun karşılığını verirseniz, gelecekte riskleri tercih ederek fizyolojik olarak yanıt veririz.
Buna bağlı olarak, günlük hayatınızda daha küçük (riskli olsalar bile) daha fazla risk alarak daha rahat edersiniz. Akıllı risk seçimleri yaptığınız sürece (geri kazanma şansınızın yüzde 50’den fazla olduğundan emin olun), sonunda tüm bu kararlar hesaplanmış bir risk almanın faydalarını güçlendirir.
Düşünme biçiminizi, farklı bir şekilde düşündüğünüzü iddia ederek şekillendirebileceğinizi önerecek kanıtlar da var. Yaratıcı insanların algılarına uygun şekilde davranırken sorunları daha yaratıcı bir şekilde çözdüğü artık bilinen bir gerçek. Risk alan biri olarak düşünmek ve böyle davranmak, kaçınılmaz olarak sizi günlük hayatınızda risk almak konusunda daha rahat hale getirebilir.
Algılarınızı çarpıcı bir şekilde değiştirmek kolaydır. Mesela, ömür boyu süren bir riskten kaçındıktan sonra risk almaya başlayabilirsiniz. Başarılı olmak istiyorsanız, günlük hayatınızda daha fazla ve daha iyi risk almayı öğrenmek sizin sorumluluğunuzdadır. Avantajları veya sonuçları minimum olsa bile, bir riskli karar vererek veya bir riskli eylemde bulunarak bu olaya bugün başlayın. Bu durum, bir gün en açık hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek yeni bir alışkanlığın başlangıcıdır. Unutmayın, “İstediğiniz her şey korkunun diğer tarafında.”
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum