Reklam
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

[email protected]

Doğru mentor seçimi başarı getirir

17 Şubat 2020 - 07:38

Girişimci yolculuğu zordur ve tek başına gitmek onu daha da zorlaştırır. Tecrübeli iş insanları size harika mentorlara sahip olmanın fark yaratabileceğini söyleyecektir. Ancak, tüm mentorlar olması gerektiği kadar yardımcı değildir. Bazı mentorlar ilgisizdir ya da size berbat tavsiyeler verebilirler. Diğerleri, birkaç yıldan beri var olan endüstri profesyonelleri arasında yıldız sayısından daha az bir üne sahiptirler. 
Peki, birisinin sizin için harika bir akıl hocası olup olmadığını nasıl anlarsınız? Ve büyük bir akıl hocasından ne beklemelisiniz? İhtiyaçlarınızı karşılayacak, her zaman arkanızda olacak ve sizi hayal edebileceğinizden daha iyi yapmaya zorlayacak bir danışman bulmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarına göz atalım;
Her girişimci benzersizdir ve farklı türde destek, tavsiye, ağ ve rehberliğe ihtiyaç duyarlar. Girişiminizin benzersiz pazar zorluklarını ve fırsatlarını anlayan bir mentor, şirket lideri ve kurucusu kadar önemlidir. Hepimizin kör noktaları var ve bazen bunları zorlamamız gerekiyor. Büyük akıl hocaları size ne istediğinizi ve istemediklerinizi verir.
Eğer akıl hocanız zayıf yönlerinizle başa çıkmak ve korkularınızı aşmak için sizi zorlamazsa, akıl hocanız statükodan memnun demektir. Bu durum sizin için yeterince iyi değildir! Bir şirket kurmak, sevdiğimiz şeyleri ve istediğimiz şeyleri yapmayı gerektirir. Eğer akıl hocanız bunu anlarsa, sizi zayıf noktalarınızla büyütmeye zorlar ve sizi korkutan zorlukları aşmanıza yardım eder.
Mentorların tüm cevapları almaları gerekmez, ancak doğru soruları nasıl soracaklarını bilmeleri gerekir. Bu, bir akıl hocasının sizi yavaşlatması, dinlemesi ve odaklanmasını gerektirir.
Devamlı aynı tavsiyeyi veren veya tanıştıkları her girişimciye aynı “anlayışlı” soruları soran mentorlardan kaçının. Bunun yerine, durumunuzu veya çıkmazınızı tarif ederken sizi aktif olarak dinleyen bir danışman arayın. Size daha fazla tavsiye vermeden önce durumu daha iyi anlamalarına yardımcı olacak sorular mı soruyorlar? Bu özel durumda size yardımcı olacak bir kaynak getirmeyi teklif ediyorlar mı, yoksa sadece size esneklik mi veriyorlar? Size özel, zamanında ve muhtemelen sizin için etkili olan tavsiyeler verdiklerinde sağlam bir danışmanınız olduğunu bilirsiniz. Zaman ayırmaya değer mentorlar size zaman kazandırır.
Eğer bir mentor sizi geri aramıyorsa, toplantılar için gelmiyorsa veya çok az bildirimde bulunarak randevuları iptal ediyorsa, bu mentor zamanınızı iyi kullanmıyor demektir. Girişimci olarak zamanınız değerlidir. Akıl hocanızın size makul bir süre verip vermeyeceğini belirlemenin bir yolu, birlikte çalışma fikrini ilk kez araştırırken beklentilerinizi belirlemektir. Size makul gelen bir süre, başarılı bir CEO veya yatırımcı için çok zaman gibi görünebilir. Her ay minimum 45 dakika, şahsen görüşmenizi tavsiye ederim. 
Mentörünüzle çalıştığınız süreçte check-in yapmaktan çekinmeyin. Onlara başarınıza harcadıkları zaman ve enerjiden memnun olup olmadıklarını sorun. İyi bir akıl hocası, çok yoğun olduğu dönemlerde dahi programınızı yeniden planlamayı teklif eden kişidir.
Artık sağlam bir akıl hocasını nasıl tanıyacağınıza dair bazı fikirleriniz olduğuna göre, nasıl bir akıl hocası bulmaya gidiyorsunuz? Ağ oluşturmaya başlayın ve girişimci olarak başarılarından dolayı kendinizi “liginizin dışında” görünen iş liderleriyle tanıştırmaya alışın. Mücadele ettiğiniz bir zorlukla ilgili tavsiyesini alarak potansiyel bir mentoru test edin. Girişimciler için yapılan yerel ağ etkinliklerinde, birçok girişken girişimci hiç akıllarında olmayan kişilerle tanışıp, iş bağlantıları yapmıştır.
Birçok programda, uzmanlıklarını paylaşarak girişimcilere “geri dönme” konusunda heyecanlı olan geniş bir mentor ağları vardır. Bir programa katılmadan önce ödevinizi yapın ve mentorların gerçekten erişilebilir olmasına dikkat edin. Mentorların belirli bir başlangıç ile eşleşip eşleşmediğini veya tüm mentorların sizin için uygun olup olmadığını sorun. Ayrıca, mentorların programdan herhangi bir eğitim veya gözetim alıp almadığını da öğrenin.
Tüm ilişkiler gibi, bir danışman ile anlamlı bir ilişki geliştirmek zaman alır. Size rehberlik etmeyi kabul eden birini bulduğunuzda, bir sonraki adım, mentorunuza zamanlarına, enerjilerine ve ağ bağlantılarına değdiğini kanıtlamaktır. (veya bunun tersi!) Yeni mentorunuz, tavsiyesini ve zamanını kullanıp kullanmadığınızı görmek için birkaç küçük görev veya fikir önerebilir. Bunu özenle takip edin. Siz de, bu aşamalarda mentorunuzun ne kadar güvenilir olduğunu test etmelisiniz.
Birkaç ay sonra, birbirinize güveniniz arttıkça, mentorunuz ağınızı büyütmek, pazar kanallarına erişim sağlamak ve potansiyel müşterilere, ortaklara, çalışanlara ve muhtemelen yatırımcılara bağlantılar oluşturmak için tanıtımlar yapmaya başlamalıdır. Ancak, bu bir gecede olmayacaktır. Başarınıza hak ettiğiniz kadar yatırım yapmamış bir danışman seçerseniz, bu durum asla olmayacaktır.
Sonuç olarak; ciddi bir araştırmanın ardından, sizinle başarı yolunuzda yürüyecek, zihin yapılarınızın benzerlik gösterdiği bir mentor bulmak başlı başına bir başarıdır. Sonrası uyum, odaklanma ve sonuç kısmıdır.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test