Başarıya giden yolda hangi becerilere sahipsin?
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Başarıya giden yolda hangi becerilere sahipsin?

22 Nisan 2019 - 06:19

"Stanford'da çalışan psikolog CarolDweck'e göre akıl her şeyi algılamaz. Dweck, yaptığı bir dizi deney sonrası, ortalama bir insanın yeteneklerini sabit olarak gördüğü, başarılı insanların ise “büyüme zihniyeti” içinde olduğunu gözler önüne serdi. Başka bir deyişle, başarılı insanlar kendini geliştirmeye ve zorlukların üstesinden gelmeye odaklanıyorlar. Hatalarını kişisel kusurlarının bir ürünü olarak görüyorlar. 
Duke Üniversitesinde yapılan başka bir çalışmada, araştırmacılar 700 anaokulunun sosyal becerilerini değerlendirdiler. Bu değerlendirme ve izleme yirmi yıl sürdü. Yirmi yıl sonra, sosyal beceri ile başarı arasında güçlü bir ilişki olduğunu keşfettiler. En iyi sosyal becerilere sahip çocukların bir üniversite diploması kazanmaları ve tam zamanlı bir iş sahibi olmaları daha muhtemel iken, anaokulunda sosyal becerilerle mücadele eden çocukların daha kötü bir yaşam sürmeleri daha olasıydı. 
Yapılan araştırmalarda benzer listeler uzayıp gidiyor. Peki, burada neler oluyor? Neden bu kadar çok farklı teori var? Onları destekleyen bilimle, başarıya katkıda bulunan özellikler neler? Bence, çılgınca başarılı olanların çoğu karmaşık, bu yüzden karmaşık olan özelliklerinin çoğu da paradoksaldır. 
Başarılı insanları “nezaketle yıkıcı” olarak adlandıranlara bende katılıyorum. Bu tip insanlar statükodan asla memnun değildirler. Sürekli olarak “ya eğer?”  ve “neden olmasın” diye sorarlar. Onlar geleneksel bilgeliğe meydan okumaktan korkmazlar. Genellikle kibar ve saygılı olmalarının dışında, diğer insanların hatalarını, onları küçük düşürmek adına kullanmazlar. Ancak bu, arkasına yaslanıp insanların yanlış yöne doğru ilerlemesine izin verdikleri anlamına gelmez. İşler o boyuta geldiğinde karşı taraf işle konuşmaktan çekinmezler. 
Başarılı insanlar yaptıkları iş konusundan tutkuludurlar, ama bu onların düşüncelerinin kesinlikle doğru olduğu anlamına gelmiyor. Geri adım atıp, çalışmalarına eleştirel bir gözle bakma ve hatalarını kabul etme becerisine sahiptirler. Kötü bir seçeneği itiraf ederler. Başkalarından aldıkları geri bildirimlere değer verirler. 
Tutkulu olduklarını yukarıda söylemiştim. İşte o insanlar, tutkulu oldukları şeyleri yapmaya başladıklarında sınırsız bir enerjiye sahip görünürler. En önemli özelliklerinden biri de, bu yüksek enerjiyi kontrol altında tutabilirler. Çok çalışıp, özverili konsantrasyonla eldeki işe odaklanıyorlar. Ancak her şey, hem kolay hem de eğlenceli görünmelerini sağlayacak kadar pürüzsüz olmuyor. Bazı insanların enerjileri o kadar yüksektir ki, bu yüzden hiperaktiflik ve odaklanamama ön plana çıkabilir. Sürekli olarak bir şeyden diğerine sıçrarlar. Başarılı insanlar enerjilerini nasıl kullanacaklarını bilirler. Böylece ilerlemenin hizmetinde çalışır ve onu zayıflatmazlar. 
Benim sevmediğim, herkesin bildiği bir cümle var; “sevdiğin işi yaparsan, hiç çalışmamış olursun” tarzında bir cümle. Bu cümle bana komik geliyor. Başarılı insanlar zaten yaptıkları işi seviyorlar, beyin fırtınası yapıyorlar, problem çözüyorlar ve zorlu projelerin hayalini kuruyorlar. Bu durum ilgi çekici ve derinden tatmin edici. İşlerini çok ciddiye alsalar da, ondan aldıkları zevk ve tatmin duygusu iş ve oyun arasındaki bir duygusallıkta kalmalarını sağlıyor.  
Üst düzey çalışanlar, durumun ne anlama geldiğine bağlı olarak, içe dönüklüklerini ve dışa dönüklüklerini artıracak şekilde hareket ederler. Bir konferans odasının arkasında oturabilirler ve ne olup bittiğini sessizce dinleyebilirler. Sahneye çıkabilir ve büyük bir kalabalığa katılabilirler. Bunları yaparlarken rahatlıkları ile ön plana çıkarlar. Çünkü onların enerjileri sıradan insanlara göre farklıdır. 
Hiç kimse zekanın önemli bir parça olmadığını iddia edemez. Ancak birçok iyi iş insanı, diğer insanların körü körüne kabul ettiği kısıtlamaların türü için çocuksu bir farkındalık eksikliğine sahiptir. İşinizde gurur duymak, başarı için kesinlikle gereklidir. Ancak iş insanları, kendilerinden önce gelenler ve birlikte çalıştıkları kişiler olmadan nerede olmayacaklarını bilirler. Başarılarını tek başlarına elde edemediklerini biliyorlar. İşte bu yüzden belli bir başarı çizgisini geçenlerle tanıştığınızda, ne kadar alçak gönüllü olduklarını daha iyi görürsünüz. 
Başarı için hangi özelliklerin gerekli olduğuna dair pek çok farklı görüşün olmasının nedeni, başarılı insanların karmaşık zihin yapılarıdır. İhtiyaç duydukları şekilde, iyi stoklanmış bir araç kutusuyla çalışan bir tamirci gibi çok çeşitli paradoksal becerilere sahiptirler. Bu yüzden kendini iyi tanımak, ayna karşısında kendinle yüzleşmek önemlidir. Peki sen de başarıya giden yolda, seni ayakta tutacak becerilerden hangileri mevcut? Kendinle yüzleşmeye hazır mısın? 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum