Başarıya giden yolda başarısızlık korkusu
Reklam
Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Başarıya giden yolda başarısızlık korkusu

18 Mart 2019 - 06:20

Sizi girişimci yolculuğunuza başladığınızdan beri hayal ettiğiniz bir hayattan geri adım attıracak hiçbir şeyin olmadığının farkına varmak önemlidir. İnanılmaz bir zamanda yaşıyoruz. Bugün, bilgi ve araçlara istediğimiz zaman, istediğimiz yerden erişebiliyoruz. İnternet, sosyal medya, kitaplar, videolar gibi karlı bir işletmenin büyümesi ile ilgili tahminler yapan birçok ilham kaynağımız var. 
Yine de çok fazla insan bu erişim ve araçlar dahilinde başarılı bir yaşam ve iş olanaklarına inanmıyorlar. Onlar büyük iş hedefleri belirlemekle uğraşmayıp, bu tip bir yaşamın mümkün olduğuna inanmıyorlar. Bunun nedeni, başarısızlık korkusunun onları inanmaya ve eyleme geçirmesine engel olmasıdır. Her birimiz bu korkuyla mücadele ediyor ve işimizi başlatmamıza ya da büyütmemize zihinsel olarak engel oluyoruz. 
Her girişimcinin işlerinde başarıya ulaşmak için üstesinden gelmek zorunda olduğu, kendini sınırlayan inançları vardır. Bu inançlar, bizi geri tutan olumsuz nitelikler dolayısıyla algıladığımız şeylere dayanıyor. Başarısızlık korkusu mücadele ettiğimiz şeyleri daha da güçlendirip, bizi bu inançların bir gerçeklik olduğuna ikna eder. Ama esasında olay öyle değildir.
Başarısızlık korkusunu aşabilir ve bunlara rağmen harekete geçerek kendi kendini sınırlayan inançlarınızı yenebilirsiniz. Değişim, hayatınızda mümkün olduğuna inandığınızda başlar. Hayatınızdaki bu değişimi başarabilirseniz tüm zor işler, birer pozitif gerçekliğiniz olur. Korkularınıza rağmen, işlerin sürekli üstüne giderek, tekrar tekrar deneyerek, yanlış yaparak, yanılarak korkularınızı yenin. Tutarlılık ve güçlü bir plan işinizi ve gelirinizi arttıracaktır. 
Başarısızlık korkusu, işinizde her şeyin işe yaramayacak gibi görünmesini sağlamanın eğlenceli bir yoludur. Şu an yaşadığın gibi hissetmek, girişimcilik yolculuğunda mümkün olan en güzel şeydir. Başarıya giden yolu kaplar ve şu anki durumunuzda sizi sınırlandırır. Buna hiç gerek yok. 
Bir gerileme yaşadığınızda, gözlerinizi kapatın ve nefes alın. Hayatın bitmediğini ve bir anlık gerilemenin üstesinden gelebileceğinizi ve işinizi büyütmeye devam edeceğinizi fark edin. Başarısızlık korkunuzu geçerseniz mevcut durumunuz daimi durumunuz olmak zorunda değildir. 
Başarılı bir yaşam ve işin ne anlama geldiğine yol açan değişiklikler yapmak zor. “Yeterince iyi” bir işi gibi hissetmek, daha çekici bir seçenek. Kamuoyunda başarısızlığa uğrama ve başarısız olma korkusu, “yeterince iyi” görünmesini “inanılmaz” gibi gösterir. 
Evet, hayalinizdeki işi yaratmak muhtemelen en zor işlerden biri olacaktır. Evet, başarısızlık yaşayacaksınız ve bunu herkes duyabilir. Ama seni bekleyen hayat, pişmanlık dolu bir hayat mı olmalı? Hayat, başarısızlık korkusunun işinizdeki zor durumların üstesinden gelmek için ne gerekiyorsa yapmanıza engel olmak için çok kısa. Eğer hayatın hakkında yeterince iyi karar verirsen, “hayat” kelimesi tam anlamıyla karşılığını sende bulabilir. 
Korku doğal bir duygudur, ancak tökezleyen bir blok yerine bir varlık olabilir. Korku sizi ayak parmaklarınızda tutabilir ve sağlam bir plana sahip olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca korku duygusu, dikkatli bir şekilde ilerlemenize yardımcı olabileceği gibi, ileride başınıza gelecek sorunları da görmenize yardımcı olabilir. Sonuç olarak, korku duygusundan tam anlamıyla kurtulamazsınız. Bunun için, başarmak adına çok çalıştığınız şeyler için minnettar olmayı öğrenmeliyiz. Bunun yanında harekete geçmek, korku imparatorluğuna başka bir boyuttan savaş açmak anlamı taşır. O zaman şimdi, hemen yerinden kalkıp, konfor bölgenden dışarı adım atıyorsun! 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum