Reklam
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Başarısızlık korkunu nasıl yenersin?

09 Mart 2020 - 07:30

İş dünyasında herkes korku yaşar. Korku, insanları nefret ettikleri işlerde tutar ve onların hayallerini takip etmelerini, kendi işlerini açmasını önler. Yapılan araştırmalara göre, küçük işletmelerin %50'sinin ilk dört yıl içinde başarısız olduğu göz önüne alındığında, insanların korkması şaşırtıcı değildir. Üstelik, sorumlu kişi olduğunuzda, tehlikede olan çok şey vardır ve bunların tüm sorumluluğu sizin omuzlarınızdadır. Ancak girişimciler “korku” tarafından felç edilmeyi göze alamazlar.
Güney Afrika'nın eski başkanı Nelson Mandela, LongWalktoFreedom adlı kitabında, “Cesaretin korkunun yokluğu değil, onun zaferi olduğunu öğrendim“ demiştir.
Başarılı girişimciler, korkularını nasıl aşacaklarını ve zihniyetlerini nasıl değiştireceklerini bilirler. İşte tüm girişimcilerin yenmesi gereken bazı durumlar.
Yazar PauloCoelho bir defasında, “bir rüyayı imkansız kılan tek bir şey vardır, o da başarısızlık korkusudur” diye yazmıştır.
Kimse başarısız olmak istemiyor. Ancak iş dünyasında, kesinlikle başarısız olacağınız zamanlar olacak ve bu durumla iyi geçinmek zorundasınız. Tüm girişimciler başarısızlık yaşarlar ama aynı zamanda bu durumdan bilmedikleri şeyleri öğrenirler ve içinde anlam bulurlar.
Genelde, başımıza olası en kötü sonuçları veren olumsuz senaryolar oluşturuyoruz. Bu düşünceler zihniniz de yer ediyor ve oyuna geri dönmenizi zorlaştırıyor. Yine de ne olabileceği konusunda endişe durumumuzu minimum seviyelerde tutmalıyız. Bu düşüncelerin yerini, başarıya odaklanma hissine bırakmalıyız.
Kendi işini yürütürken, seni sorumlu tutacak hiç kimse yoktur. Girişimci olmak, hedeflerinize ve eldeki her bir işe full odaklanmayı gerektirir.
Belirlenmiş bir çalışma takvimi olmadan, Netflix'i izlerken çalışmaktan daha fazla zaman harcamanın kolay olduğunu görürsünüz. Ancak başarılı olunmak isteniyorsa, girişimciler disipline tabi tutulmalıdır. Bu, bir iş planı yapmak ve zamanınızı akıllıca düzenlemek anlamına gelir.
Başarılı olmak için bir dakikanın bile boşa gitmesine izin veremezsiniz. İşin zamanında yapılmasını sağlamak için program yapmalı ve planlamalısınız. Ancak, kişisel yaşamınıza zaman ayırmanız ve sağlıklı bir iş-yaşam dengesi sağlamanız atlamamanız gereken en önemli ayrıntıdır.
Girişimciler fikirlerine bağlı insanlardır. Yaratıcılıkları ve vizyonları işlerini yönlendiren şeydir. Bunlar olmadan hiçbir şeyleri yoktur.
Richard Branson, "yeniliğin önünde hiçbir şey duramaz, orijinal, devrimci fikirler daima zirveye çıkacaktır.” diye yazmıştır.
Kendi yaratıcılığınızı geliştirmek adına, yaratıcı etkinliklere katılmak için mutlaka zaman ayırın. Ciddi bir beyin fırtınası oturumu ya da parkta bir yürüyüş olsun, ilham her zaman kapınızı çalabilir. Her iki durumda da, zihninizi yaratıcılık için alan oluşturacak şekilde sürekli olarak meşgul etmeniz gerekir.
Kendi işini kurduğunda, her zaman belli bir dereceye kadar risk vardır. Muhtemelen tüm birikimlerinizi ve zamanınızı fikrinize göre değerlendiriyorsunuz. Ancak başarı risk almadan gelmiyor. İyi girişimciler bu risklerin onları bir uyarıyla korkutmasına izin vermezler. Bunun yerine, pozitife odaklandıkları için muhtemel olumlu sonuçlara da odaklanırlar.
Girişimci ve yazar Robert Kiyosaki, Twitter'da, “Herkes size riski söyleyebilir. Ancak bir girişimci ödülü görebilir.“ diye yazmıştır.
Bir inanç sıçraması için mücadele ediyorsanız, bu durumda daha rahat olmanın bir yolunu bulun. Araştırmanızı yapın, sayıları azaltın ve kararınızı kolaylaştırmak için gereken gerçekleri öğrenin.
Bir girişimci olarak, artık sürekli bir maaş ve tam zamanlı bir işe güvenmiyorsunuz. Tasarruflarınızın bir kısmını işinize yatırmış bile olabilirsiniz. Ayrıca, şimdi işinizin finansmanından tamamen siz sorumlusunuz. Bu baskı herkesi tedirgin edebilir.Ancak, iflasın içine düşmekten korktuğun için çıkmaz bir işte kalıyorsan sıradanlığın ötesine geçmeyeceksin. Finansal açıdan dengesiz bir durum için alınması gereken bir şans alarak, büyüme ve başarılara yer açarsınız. Tutkunuz zaman zaman sizi zor zamanlardan geçirecektir. Müşteriler, tedarikçiler ve iş ortakları üzerinde dalgalanma yaratacaktır.
Asıl kaygınız paraysa, asla başarıyı bulamazsınız. İşinizde ne kadar para kazanacağınıza değil, işin kendisine, işinizin kimlere yarar sağlayacağına odaklanmanız gerekiyor. Bunun için de, korkunun ötesine geçmeniz gerekiyor. Kendi işini yönetme konusundaki en büyük korkun nedir? Sizinkini aşağıdaki yorumlarda paylaşabilirsiniz!
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum