Başarı maddeleriniz nelerdir?
Umut Tosunlar

Umut Tosunlar

umuttosunlar@gmail.com

Başarı maddeleriniz nelerdir?

11 Şubat 2019 - 06:25

İlk kez kendini geliştirmenin senin için ne kadar önemli olduğunu hatırlıyor musun? Belki de bu zamanında hayran olduğun birisinin biyografisini okurken, belki de tv de bir şey izlerken. Hayranı olduğun kişinin kendisine ilham veren şeyleri, hissettikleri duyguları, başarısızlıkları ve reddetmeleri nasıl ele aldığını ve tutkusunu nasıl keşfettiğini hissettin. Bir kitap, bir an insan hayatında beklenmedik değişikliklere neden olabilir. Bu arada yüksek başarılar için, erken uyanmaya, hedeflerini belirlemeye ve her gün yeni beceriler öğrenmeye başlamalısın. Yüksek başarılar için bunların dışında bir takım ritüellere ihtiyacımız var. Mesela;

Öncelikle, “yapılacaklar” listenizi öncelendirmek, üretkenlik başarısının anahtarıdır. Listenizi akşam yemeğinden sonra ya da yatmadan hemen önce bir sonraki güne hazırlanmak için gözden geçirmelisiniz. Bununla ilgili tüyo; Yapılacaklar listeleri yapma alışkanlığı kazanmanız, zamanla listeye daha hakim olmanızı sağlar. Bu hakimiyet, önemli işleri öncelendirmede sizi öne geçirecek bir hamle olur. Sabah ilk iş için yıldızlı notların önemini unutmayın!

Başarı yolunun büyük bir kısmı, fiziksel konsantrasyon zamanını ve sağlık odaklı yaşamayı bilmenizden geçer. Mesela son zamanlarda meditasyon bunlar içinde yükselişte olan bir alışkanlık gibi duruyor. Peki meditasyon neden bu kadar önemli? Meditasyonun normal uyku ile elde edeceğiniz dinlenme miktarını artırdığı ve iki kat daha etkili olduğu biliniyor. Her gün alışkanlık haline getireceğiniz solunum egzersizleri, meditasyon, sağlıklı beslenme ve normal egzersizler kendinizdeki farklılığı görmenize olanak sağlar.

Başarılı alışkanlıklarının %95'i, hedeflerini, planlarını ve vizyonlarını yazma pratiğiyle ilişkilidir. Genelde sabahları bugünkü hedeflerini belirlemek ve zihinsel durumlarını başarıya giden yola göre hazırlamak işin temel noktalarındandır. Ünlü girişimci Grant Cardone, hedeflerini gün içinde defalarca yazdığını ve istediği büyük sonuçlara odaklandığını söyler. Bununla ilgili tüyo; Hedeflerinizi belirlerken aklınızda tutun. Her şeyi ölçülebilir yapın. İlerlemeni kaydet ve zaman limitlerini ayarla.

Minnettar olmak ve olumluya odaklanmak, son derece başarılı olanların yaşamlarında ortak bir öncelik olarak görülmektedir. Eğer bir kişi ben harikayım, ben çok başarılıyım deyip, duygusal durumu korku içindeyse, o zaman vücudu kendisine muhalefet eder. Düşünceler beynin, duygular ise vücudun dilidir. Bu düşünceler, korku duygularına eşit olmadıkları zaman sekebilir. Şükür etmek güçlü bir duygudur. Niçin minnettar olduğunu haklı çıkarmalısınız ki, bu durum etkiyi kuvvetlendirsin.

Çoğu yazımda söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim. Yeni beceriler öğrenme, kitap okumak, podcast, çeşitli kurslar vs. Devamlı eğitim ve gelişmeye açık olmak işin en büyük sırrı. Liderlik koçu Simon Sinek'in bu konuyu çok güzel özetlemiş; “İşim asla bitmez, öğrenmek için açlıkla uyanırız ve hiç kimse gerçekten bir uzman değildir. Ben bir konuda uzmanım diyen herkes, zihnini her şeyi bilmedikleri fikrine kapatmış kişilerdir. Her zaman öğrenecek daha çok şey var. Kendimi hiç bir konuda uzman olarak görmedim. Ben her zaman liderlik öğrencisi olurum.”

Yüksek başarılara imza atmış kişilerin güzel bir düşüncesi vardır. “Ağınız net değerinizi belirler” Bu düşünce, yeni köprüler kurmaya, işbirliği yapmaya, başkalarına yardım etmeye, sosyal etkinliklere katılmaya ve insanlara geri dönmek gibi işlere götürür. Bunun için günde yeni bir insanla tanışmak durumunu alışkanlık haline getirin.

Son olarak, belki de en önemlisi, her hafta hesap verebilirlik çağrısı yapmak. Birbirlerini iş konusunda sorumlu tutan bir akıl hocası veya iş ortağı bu konu için mantıklı olabilir. Konuyu biraz daha açalım. Hayatınızda size benzer bir düzeyde olan birisini bulun. Başarılarınız, mücadeleleriniz, yeni hedefleriniz ve sahip olduğunuz şeyleri paylaşmak için haftada bir kez görüşme yapın. Bu durum,

hesap verebilirlik ortağınız ile sizin aranızda önceki haftadan neler öğrenildiği ya da neler kazanıldığı konusunda net fikirler verir. Bu, amaçlarınıza ve alışkanlıklarınıza bağlı kalmazsanız, hesap verebilirlik arkadaşınıza söylemeniz gerektiğini bildiğinizden, motive olmanın başka bir yoludur.

Gördüğünüz gibi, yüksek başarıya sahip olmak için hayatında sadece bir anahtar alışkanlığa yer yok. Oyun içinde birçok günlük eylemler mevcut. Önemli olan, bedeninizin yarattığı yeni hayata ve alışkanlıklara bağlı olmanızdır. Bu sürecin tadını çıkarın. Zihninizin bedeninize ve ruhunuza odaklanan bazı eğlence alışkanlıklarını attığından emin olun. Aynı zamanda denge, bu süreçte aklı başında kalmanın anahtarıdır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum