Reklam
Uğur Tingür

Uğur Tingür

[email protected]

Vay Halimize...

10 Şubat 2020 - 09:44

Şubat ayına uğursuz bir giriş yaptık. Ege’deki depremler devam ederken İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapan Pegasus Havayolları’na ait uçak kötü hava koşulları nedeni ile pistten çıkarak parçalandı ve üç kişi öldü. Bazı vatandaşlarımız da yaralandı, burada kule ve pilotların mı kazadan sorumlu olduğu araştırılıyor.
 
Bu kazadan 24 saat önce Ulaştırma Bakanı Cahit Turan “Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bir pistimiz var, o da çok yoruldu” demişti. Bakan kazanın geleceğini önceden mi haber vermişti!

Van ilimizin Bahçesaray ilçesinde bir minibüsün üzerine çığ düştü, kurtarma çalışmalarına giden vatandaşımız da çığın kurbanı oldu.

Elazığ, Malatya depremlerinin ardından. Burada da 47 vatandaşımızı kaybettik. Başımız sağ olsun demekten başka bir şeyimiz yok!
         ****        
Şimdi gelelim son günlerin konusuna. “60 ve 65 yaş bedava indirim seyahat kartları kaldırılıyor” haberleri ortada dolaşmaya başladı. Bazı belediyelerde 60 yaş üstü seyahat kartları vatandaşlara verilmişti, daha sonra Cumhurbaşkanımızın talimatı ile 65 yaş üstü vatandaşlarımız belediye otobüslerinde ücretsiz seyahat edecek dendi. Şimdi ise kaldırılacak deniyor, bence kaldırılmalı!

Avrupa’nın hiçbir yerinde 65 yaşındakiler belediye otobüslerinde bedava seyahat etmiyor, indirim de yok.
Yanlız Ukrayna’da minibüslere binen ilk iki kişi ya da otobüslere binen ilk beş, 60 yaş üstünde olanlar bedava seyahat ediyorlar. Bu orada böyle sınırlanmış.

Türkiye’deki belediye otobüslerinde ise neredeyse yarısından fazlası bedava seyahat eden vatandaşlarımızdan oluşuyor.

60, 65 yaş engelli ( Yanındakiler) belediye, kamu personeli, basın mensupları, gaziler ve polisler gibi kişiler belediyenin imkanlarından bedava faydalanıyor.

İşte belediye otobüsleri neredeyse bazı zamanlar ücretsiz yolcu taşımak zorunda kalıyor.
Avrupa’nın hiçbir yerinde belediyeler bedava yolcu taşımadığı için kâr da yapıyor. Bizde ise tam tersi. Keyif için seyahat edenlerimiz çoğunlukta.
     *****
İşte vay halimize mi diyelim.

Kazalarda ölenlere baş sağlığı, belediye otobüslerimizde bedava seyahatler, zam geldiğinde isyan edenler.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test