Vay halimize...
Uğur Tingür

Uğur Tingür

utingur@hotmail.com

Vay halimize...

10 Ekim 2018 - 06:00

Eflasyonla yapılacak mücadele için Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın konuşmasını beklerken ilginç son dakika haberleri geldi. Bunlardan bazı küçük örnekler vereceğim.

****

Suriye'nin Münbiç yöresinde Türk askerleri ve Amerikan askerleri ortak devriye yapacakmış, bu olay güzel ama bu işten karlı çıkan bir ülke var bence, o da Rusya.

Amerika ve Türkiye, Suriye'de istenilen şekilde boşa kürek salladılar ve Türkiye bu işten bence zararlı çıktı. Suriye'den kaçan mültecileri besledi, milyarlarca dolar para kaybı oldu Türkiye'nin. Amerika ise ne Esad'ı devirebildi, ne de istediği gibi Suriye üzerinde etkili olabildi.

Bu işten kârlı çıkan bence Rusya oldu. Putin'in istediği gibi Suriye politikasında Rus donanmasının ve askerinin Akdeniz'e inmesi ve Suriye'de üs kurması, hava sahasını kontrol altına alması ile istediğini aldı. Uzun bir süre Rusya bu topraklardan çıkmaz.

****

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması haberleri dünya basınında günün konusu haline geldi. Birçok yabancı gazeteci İstanbul'a gelerek bu olayı takibe almaya başladılar.

Atı alan Üsküdar'ı geçermiş sözü aklıma geldi, aradan neredeyse bir hafta geçti ancak Suudi konsolosluğuna arama emri çıkartıldı, bence boş, orada ne bulunacak.

***

MHP ve İYİ parti arasındaki gerginlik sürüyor. Bu gerginlik salı günleri yapılan grup toplantılarına da yansıdı, iki parti için Meclis'te önlem alındı. İYİ Parti ve MHP liderinin Meclis'e giriş kapıları değişti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener MHP Lideri Bahçeli'ye yüklenirken Bahçeli de Meral Hanım'a yüklendi. Bu siyasetin çirkin tarafıdır.

İYİ Parti Genel Başkanı'nın grup toplantısında yaptığı konuşmada kriz ile ilgili sözleri ise kayda değerdi.

Domatesin kilosu 15 lira olmuş, hâlâ 'kriz yok' diyorsun.

Bir çay-simit hesabı yap da, gör bak, kriz var mı, yok mu?

Bize "sabır" diyorsun ama, lüksten, şatafattan vazgeçmiyorsun.

Süper lüks uçaklarla ilgileniyorsun.

Sarayın günlük harcaması 2 milyonu buluyor.

Şunu bir kenara yaz;

Sen, bulgur pilavı-ayranla yetinmedikçe, millete “sabır” diyemezsin!

****

Eflasyonla mücadelede ilk açıklamayı yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli oldu. "Enflasyonda topyekün mücadele programı" açıklaması zincir marketlere dayanıyor !.

"50 üründe iki ay boyunca yüzde 10 indirim yaparak enflasyonun önüne geçilecek. Tüketici ve üreticiyi kollayacağız" deniliyor.

Çay Kur, ve Et ve Süt Kurumu yüzde 10 indirim yaparak enflasyonun düşeceği tahmin ediliyor.

Bu düşüş acaba olur mu dersiniz, bence market zincirlerindeki fiyat ayarlamaları ile enflasyonun önüne geçilemez, halkın alım gücü tamamen bitti.

Bakan Albayrak doğal gaza ve elektrikğe zam yok diyor ama bir ay içinde iki kere yapılan zamlar ne olacak.

Vay benim milletime, bu kış da çok zor geçecek ...

Isınacak yakıt gaz ve odun bulamayacak halkımız...

YORUMLAR

  • 0 Yorum