Uluslararası dolandırıcılık
Reklam
Reklam
Uğur Tingür

Uğur Tingür

utingur@hotmail.com

Uluslararası dolandırıcılık

15 Ağustos 2019 - 06:26

         Türkiye'de bazı insanlar son günlerde yurt dışından dolandırılmaya çalışılıyor. "Nasıl ?" diyeceksiniz. Bu, günün modası oldu!
     Bugünkü yazımda bu dolandırıcılık olayını anlatacağım.
      Türk tarihinde de birçok ünlü dolandırıcılar vardır. Bunların en önemlilerinden biri olan Sülün Osman ve Güney Zobu (Rakî) gibi kişiler meşhurdur. Sülün Osman İstanbul'da Galata Köprüsü, saat kuleleri gibi birçok yeri insanlara dolandırarak satmakla meşhur olmuştur.
       Şimdi ise günümüzde sosyal medya üzerinden bu dolandırıcılık yapılıyor, Facebook aracılığı ile bazı insanlar seçiliyor ve onlarla temas kuruluyor.
     Kendilerini ABD askeri diye tanıtan bazı kadınlar, teröristlerin paralarını aldıklarını, ülkelerine götüremedikleri için yardım istiyorlar, bu paranın yüzde otuzu size ait olacak diye temasa geçerek dolandırıcılık olayı başlıyor.
       İsim ve adres bilgileri, banka hesapları ile bu işe adım atılıyor ve para gelmeden sizden gösterdikleri bir hesaba para yatırmanız isteniyor ve işlem böyle başlıyor.
    Ve para gelecek diye yatırdığınız para da uçup gidiyor.
     Şimdi ise son günlerdeki dolandırıcıların yaptığı işi anlatayım. Gene Facebook aracılığı ile kişiler bulunuyor, arkadaşlık gönderilerek istek yapılıyor, kabul ettiğiniz takdirde messenger üzerinden sizlere mesaj atılıyor.
    Kendisinin kanser hastası olduğu, kocasının öldüğü ifade edilerek WhatsApp üstünden yurt dışı görüşme sağlanmaya çalışılıyor.
    Kocasının öldüğü ve sigortadan para kaldığı ifade edilerek bu paranın sizlerin vasıtasıyla ülkedeki fakirlere yardım etmeniz isteniyor, bu paradan size de pay veriliyor.
    WhatsApptan yurt dışı telefonları ile görüntülü olarak temasa geçilerek güvence sağlanıyor.
     Parayı kargo ve kurye vasıtası ile gönderileceği söylenerek çantanın şifreleri de size veriliyor. Bu işlemlerle yapılan dekont ve makbuzlar da WhatsApp vasıtası ile size gönderiliyor, bu arada kargonun Türkiye'deki gümrüğünün sizler tarafından ödenmesi isteniyor.
      Kargo Türkiye'ye geldiğinde size telefon edilerek İngilizce konuşan bir kişi ile temasa geçmeniz sağlanıyor, lisan bilmiyorsanız araya bir tercümanla konuşuyorsunuz gümrük için nereye para yatırmanız gerektiği bildiriliyor.
     Bu hesap ise gümrükle hiç bir alakası olmayan özel bir banka hesabı oluyor.
Parayı yatırdığınız an dolandırılıyorsunuz!
      Bu yurt dışı dolandırıcılık şebekeleri daha çok Senegal üstünden çalışıyor. Türkiye'de birçok kişi Senegal üstünden dolandırılmış.
Senegal, Türklere vize uygulayan bir ülke. Geçtiğimiz senelerde bu ülkede yaşayan kişiler tarafından bazı Türk vatandaşları dolandırıldılar, bunun üzerine haber yapmak için gazeteci Uğur Dündar bu ülkeye gitti ama istediği gibi bir röportaj yapamadı.
     O dönemde Türk mafyaları Senegal’e gidip bu dolandırıcıları buluyor ve dövüyorlardı.
     Bu yüzden Senegal Türklere vize uygulamaya başladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum