Turizm iyi değil
Uğur Tingür

Uğur Tingür

utingur@hotmail.com

 Turizm iyi değil

29 Haziran 2019 - 06:27

        İstanbul'da beklenen yerel seçimler de bitti ve Millet İtifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım'a 800 binin üstünde fark atarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı tekrar aldı. Siyaseti bırakarak Türkiye'deki turizm ne halde onu görelim.
                  *****
      Yandaş medya Türkiye'de turizmin patladığını yazıyor, yok bu kadar turist ülkemize geldi, esnafın yüzü güldü gibi haberlerle gazete sayfalarını süslüyorlar.
      Geçtiğimiz hafta urt içi ve yurt dışında tatil yaptım.Türkiye'nin gözde yerlerinden biri olan Antalya Belek'te de bulundum. Burası Türkiye'nin golf merkezlerinden biri, çok lüks oteller var burada ama istenilen turist yok bu bölgede. Antalya Belek'e ait Kadriye beldesinde esnaf bu sene çok kötü günler geçiriyor, barlar, restoran ve çarşı esnafı zor durumda. Çarşıya çıkan yabancı turistler parmakla gösterilecek kadar az. Bu bölgenin esnafı artık yerli turistleri beklemeye başladı.
 
     
  Saat 21'de çektiğim yukarıdaki fotoğrafta Kadriye Çarşısı'nın hâli içler acısı bir durumda.
       Bu arada Antalya dış hatlardan seyahat etme imkanı buldum. Gözlemlerim ise Antalya'ya gelen ve giden turistler arasında çoğunluğun Almancılar olduğu şeklinde. Rusya'dan gelen turistler zaten Antalya bölgesindeki kendi otellerine gidiyorlar. Antalya merkezdeki esnaf ta bu seneki turizmden memnun değil.
     Bodrum'da tanıdığım otelci ve esnaf ta turizmin istenildiği gibi gitmediğini ifade etti ama mayıs ayının sonunda yabancı turistlerin yoğun olduğunu ifade ettiler. Son haftalarda ise çok büyük bir düşüşün söz konusu olduğu dile getirildi.
         Bu hafta İzmir Çeşme'de idim, burası da Antalya, Bodrum gibi yabancı turist açısından kötü. Altınyunus ve Ilıca Otelleri boş, daha önce Almancı kardeşlerimizin olduğu ifade edildi, şimdi ise onlar da yok deniyor ama Çeşme yerli turistle canlanır bence.
                ****
     Türkiye'nin birçok yerinde atlı paytonlar kaldırılıyor, senelerin verdiği bir gelenek son buldu.
     Antalya, İstanbul Adalar ve İzmir'de bu uygulama başladı. Aziz Kocaoğlu'nun yurt dışından getirdiği güçlü atlar artık Doğal Yaşam Parkı'nı süsleyecek!
  
    
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum