Reklam
Reklam
Reklam
Uğur Tingür

Uğur Tingür

utingur@hotmail.com

TCDD'yolculuk özelleşiyor

20 Ocak 2020 - 07:40

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bakanlarını da yanına alarak 2019 senesinin ekonomide istenilen seviyede olduğunu ifade etti. Türk ekonomisi bildiğiniz gibi çok iyi idi. Esnaf, tüccar bile bu ekonomiden memnundu.
Hele halkımız, zor şartlarda bu ekonomiye göğüs gererek memnuniyetini aç kalarak bile gösterdi.
11 Kasım'da bu köşemde yazdığım, 2020 ekonomisi için 403 sayfadan oluşan ve Resmi Gazete'de yayınlanan raporda 2019 senesine göre gerileme var. İncelediğiniz zaman görürsünüz, aradaki farkı.
Yani 2020 senesindeki ekonomik gelişmelerde 2019 yılını arayacağımız görülecek .
            ****
Köprüler, yollar, limanlar fabrikalar derken Devlet Demir Yolları'nda yolcu taşıma  ihale ile TCDD'den özel sektöre veriliyor.
Taslak yönetmeliğe göre ihaleyi alan şirket kamu yükümlülüğünü yerine getirdiğinde maliyet tutarının yüzde 20'si ödenecek.
Sözleşmede ihaleyi alan şirket sözleşme üzerinde değişiklik yapabilecek. Sefer artırımı-azaltması yapabilecek, istediği gibi personel çalıştırıp asgari ücret verebilecek.
Bu ihalede bütün alt yapı hizmetleri TCDD tarafından karşılanacak.
TCDD'den sonra bence THY de sırada, aynı şekilde ihaleye çıkarsa şaşırmayın !
****
Emeklilere beklenen zam geldi, "Tüm herkes memnun eflasyonu yendik" dediler ama maaşlar son iki seneden beri asgari ücretin altında.
Emekli olmazdan önce asgari ücret aldıkları halde Türkiye genelinde yüzde 80'e yakın emekli şimdi hala asgari ücretin altında maaş alıyorlar.
Bu durum karşısında emekli kardeşlerimiz çok zor durumda. Çoğu "Keşke emekli olmasaydık yükselen asgari ücretle geçinirdik" diyorlar.
İşte Türkiye'nin hali bu.
****
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer duyduğum kadarı ile Körfez için yeni gemiler alacakmış.
Bu alacağı gemilerin ise gezi ve protokolde kullanılacağı söyleniyor.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İstanbul'daki gibi suya indirim yapmıştı ama yeni yılla birlikte su tüketimindeki fiyatlara zam geldi.
Su ftüketiminden ayrıca dört vergi de alınıyor. Bunlar atık su bedeli, Çevre Temizlik Vergisi, katı atık toplama bedeli, katı atık bertaraf bedeli ve Katma değer Vergisi adı altında vergilerle kullandığımız su paraları dört ve beş misline katlanıyor.
Bu artık indirim değil bindirim oldu vatandaşa.
****
İzmir'de bazı belediyeler seminer düzenliyor, bu seminerlerde konuşmacı kadın gazetecileri İzmir dışından getiriyorlar.
Yani İzmir'de çalışan kadın gazeteci yokmuş gibi.
Getirdikleri kadın gazetecilerden daha iyileri var İzmir'de, bunu bilmiyorlar mı ? Bu işi bilenlere bıraksınlar.
İzmirli kadın gazeteciler baş kaldırırsa ne olacağını ben merak etmiyorum, dışardan ithal konuşmacı kadın gazeteci getirenler düşünsün.
İzmir'de, seminerlerde konuşmasını bilen birçok kadın gazeteci var.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test