SİYASETTE PAZARLIK (2)!
Uğur Tingür

Uğur Tingür

utingur@hotmail.com

SİYASETTE PAZARLIK (2)!

09 Ocak 2019 - 09:44

Partiler için en önemli şehir olan İzmir'de AKP Büyükşehir adayından sonra ilçeleri de açıkladı. İzmir'e yakışan adaylar var tabi, bunların arasında İzmir doğumlu olmayan adaylara da rastlıyoruz.
            Bayraklı, Urla, Balçova ve Karabağlar adayları İzmir doğumlu değiller, bu arada yapılan pazarlıklar AKP'de bazı belediye başkanlarının da adının değişmesine sebep oldu.
           Karabağlar için en şanslı aday Kaymakam Mehmet Sadık Tunç idi. AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Adayı Nihat Zeybekci bile Tunç'u Ankara'ya çağırıp bir gün önce tebrik etmişti ama son dakikada ne olduysa kulaktan duyduğumuz kadarı ile  Karabağlar Belediye Başkanlığı'na  Bilal Doğan aday gösterildi !
            Siyasette son dakika gelişmeleri her zaman var bu da her partide olan şeyler, Kaymakam Tunç herkes tarafından en güçlü aday olarak biliniyordu Karabağlar için ama son dakika  golü yedi, bunun da Binali Yıldırım tarafından geldiği söyleniyor.  İzmir'de seçimlerde milletvekilliği için  beraber çalışan Binali Yıldırım ile Bilal Doğan iyice yakınlaşmışlar bu da gösterdi ki, Bilal Doğan son dakika golü ile Kaymakam Tunç'u geri planda bıraktı. Tabii ki  kaymakama da başka bir şey vaad edildi mi ?
                            ***
        İzmir'de CHP,  Büyükşehir adayını daha belirleyemedi. Genel Merkez'de İYİ Parti ile görüşmelerde de pazarlıklar devam ediyor. Musavat Dervişoğlu ve Koray Aydın'la yapılan görüşmeler iyice kızıştı.
         İYİ Parti kurmayları İzmir'de CHP'nin, ismi önde olan bir kişiyi çıkartmasını istiyorlar . Bu kişinin CHP içinde bölünmeyi önleyecek bir kişi olması öngörülüyor. Aziz Kocaoğlu için baskı yapılıyor.
         Bu durum karşısında İYİ Parti en az beş ilçe ile seçimde ittifak yapmak isteyecek, eğer İYİ Parti'nin istediği adayı CHP çıkaramazsa İYİ Parti İzmir için sekiz ilçe pazarlığı da yapacak.
       Siyasette pazarlık ve son dakika görüşmelerine alıştık, bu da gösteriyor daha bir çok şeyler göreceğimizi.
                      ***
        MHP'nin İzmir adaylarını da Başkanımız Tayyip Erdoğan açıkladı. Bu MHP liderinin de kim  olduğu sorusunu getiriyor !
        Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yerini korurken, Çeşme ilçesinde kadın aday gösterildi. Sema Aydın, turizm ve fuar organizasyon sektöründe faaliyet gösteriyor. Burada MHP iyi bir aday seçmiş oldu.
                      ***
         Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adaylarında ise işler karışacak gibi görülüyor. Millet İttifakı'nda aday Selçuk Özdağ'ın olması bekleniyor. Bu aday İYİ Parti'nin Şehzadeler, Yunus  Emre ilçelerinde ses getirecek. Cuma günü basın toplantısı ile Özdağ'ın adaylığı açıklanacak. Özdağ, AK Parti ve MHP'nin adayı olan şu andaki Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ü zorlayacak ve oyları bölecek gibi, Manisa'da da dengelerin değişeceği  görülebilir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum