Sıra geldi para basmaya!
Reklam
Reklam
Uğur Tingür

Uğur Tingür

utingur@hotmail.com

Sıra geldi para basmaya!

04 Kasım 2019 - 06:19

Gelen yeni vergileri 8 Nisan'daki yazımda sizlere belirtmiştim. Şimdi ise yeni yılda geçilecek bir uygulamadan bahsetmek istiyorum.
Maliye Bakanlığı'ndaki yakın bir arkadaşımdan bu bilgileri almıştım, şimdi ise daha ilginç bir bilgi aktaracağım.
6 Temmuz da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Genel Müdürü olan Murat Çetinkaya'nın ve Merkez Bankası'nın beyin takımının görevden alınması ile bankanın başına Murat Uysal getirildi.
Yeni yılla birlikte Merkez Bankası'nda bir çok şeyde değişikliğe gidiliyor ! Şimdi yazacaklarımı dikkatle okuyun.
Merkez Bankası'nın elindeki gayrimenkuller dahil tüm varlıkların değerlendirilmesi ile oluşan fonun kâr dağıtım yoluyla Hazine'ye aktarılması çalışmaları yapılıyor.
Bu değerlendirme sonucu ortaya çıkan fon fiktif (sanal ) olması nedeni ile ortada fiili bir paradan bahsedilemez. Bu fonlar Hazine'ye aktarılacak ve bu tutar karşılığında Merkez Bankası borçlandırma yolu ile para basacak.
Şöyle bir misal vereyim. Merkez Bankası'na ait gayrimenkuller eskiden bin liraya alınmışsa bugünkü değerden olan rayice göre hesaplanacak, aradaki fark hazineye devredilecek. 
Yani Hazinenin borclandırılması yetmediği gibi Merkez Bankası da borçlanarak para basacak.
           ****
Daha önce yazdığım gibi bayramda emeklilere verilen ikramiyelerin  kalkacağını söylemiştim. Plan Bütçe Komisyonu'nda emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin 25 milyar lira olması Maliye Bakanı'nı düşünceye aldı, nasıl bu uygulamadan vaz geçileceği düşünülüyor .
İzmir'de 60 Bin Euro'luk konser
İzmir Tanıtım Vakfı 5 Aralık'ta Adnan Saygun'da bir konser vermeyi düşünüyor. Bu konser için harcanacak paranın 60 bin Euro olması planlanmış. CHP Grup Başkan Vekillerinden bir kişi bu konser için para çalışması yapmakta.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden bu konser için finansör olması istenmiş ama Büyükşehir bu paranın tamamını veremeyecegini belirtmiş.
Bu konserde Zara adlı sanatçı dört şarkı söyleyecek ve alacağı ücretin ise 4 bin Euro olacağı söyleniyor.
İşte İzmir Tanıtım Vakfı'nın yaptığı 60 bin Euro'ya mal olacağı söylenen tanıtım konseri bu.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum