Samos'a ilgi !
Reklam
Reklam
Uğur Tingür

Uğur Tingür

utingur@hotmail.com

Samos'a ilgi !

22 Temmuz 2019 - 06:20

Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile tatil yapmak isteyen kişiler gazete ve sosyal medya üzerindeki ilanlar ile tatil yerleri aramaya başladılar!

Son günlerde İzmir Seferihisar üzerinden Yunan adası olan Samos’a (Sisam) büyük bir ilgi var. Bir acenteyi aradığımda ancak Ağustos ortasında yer olduğunu söylediler. Samos Adası Kuşadası, Gümüldür ve Özdere’nin karşısında yer alıyor.

Kurban Bayramı için tek kişi otelde konaklama ve sabah kahvaltısı için 153 Euro’dan başlayan fiyatlar deniliyor.

Şimdi gelelim iki kişilik aile 356 Euro. Üç gün öğle ve akşam yemekleri yedikleri zaman içki dahil 100 Euro da ekstradan verecekler.

Tabii ki bununla bitmiyor, kapı vizesi alırlarsa iki kişi için 100 Euro. Normal vize ile giderlerse o da ayrı bir ücret.

İki kişi bir bayram için ortalama 500 Euro’yu geçen para ödeyecek bir Samos Adası gezisi için. Bunu Türk Lirası’na çevirdiğimizde 3200 TL’yi buluyor, karşımıza büyük bir para çıkıyor.

İşte size küçük bir misalle bunu anlatmak istedim. Bu Yunan adalarında neredeyse hiç bir şey yok. Ucuz diyerek gittiğimiz bu yerler Türk Lirası’nın Euro karşısında değer kaybetmesi ile hiç de cazip değil.

Balkan ülkeleri ve Ukrayna daha ucuz bence. Kiev’de bir hafta tatil uçak bileti ve ev tutarak konaklama ile kişi başı 1200 lira civarı. İzmir’den Ukrayna Hava Yolları ile uçak fiyatı gidiş dönüş 850 TL civarı Ukrayna’da yemek ve içki ucuz. Ev fiyatları ise günlük 30 dolardan başlıyor şehir merkezinde.

Ukrayna için Kiev, Odessa ve beş şehir, Kurban Bayramı’nda 8 gece ve 9 günlük turlar 550 Euro civarında bazı acentelere. Burası için Pasaport ve vize sorunu yok yeni kimlikle gidilebilir. İşte size küçük bir öneri, aradaki farkı hesaplarsanız hangisi sizin için akla uygun diyebilirsiniz.

Halil Rıfat Paşa halkı dertli

Bayram geliyor diye tatilden bahsettik ama İzmir’de birçok önemli sorun var. Bunların başında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Halil Rıfat Paşa başlangıcındaki İzmir Belediyesi’ne ait Şato’ya yerleşmesi ile başlayan süreçte bu bölgede yaşayan halkın da ulaşım olayı çıkmaza girdi bu bölgedeki alt yapı çalışmaları ile!

Nedeni basit, Halil Rıfat’a çalışan otobüs Hatay istikametinden Halil Rıfat Son Durak’a iniyor ve oradan alt yapı çalışmaları ile tekrar Hatay üzerinden Konak’a dönüyor.

Tabii ki burada Halil Rıfat’ta oturan yaşlı kişiler otobüse binmek için ya Hatay’a çıkmak veya Mithatpaşa’ya inmek zorunda kalıyorlar, onlar için zor bir durum bu.

Nedeni ise basit, ya yokuş çıkacaklar ya da merdivenden inecekler Mithatpaşa’ya, Asansör’e yakın olanlar şanslı.

Halil Rıfat’ta yaşayanlar bu altyapı çalışmaları ne zaman bitecek diyorlar ve tarih istiyorlar Büyükşehir Belediyesi’nden. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum